دستور “پوتین” و تخلیه اتباع روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی از افغانستان

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که به سفارش رئیس جمهور پوتین، صد‌ها شهروند روس و شهروندان کشور‌های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را از افغانستان تخلیه می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 “سرگئی شویگو” وزیر دفاع روسیه گفت: به دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری این کشور، دستور سازماندهی تخلیه اتباع روسی و خارجی از افغانستان را صادر کرده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که سه هواپیمای ترابری نظامی روسیه بیش از ۳۸۰ شهروند روس، کشور‌های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان)، اوکراین و افغانستان را از خاک افغانستان تخلیه خواهند کرد.

این وزارت در بیانیه خود تأکید کرد که این هواپیما‌ها از فرودگاه چکالوفسکی نزدیک مسکو به کابل برخاستند و هر کدام ۳۶ تن کمک‌های بشردوستانه روسیه برای مردم افغانستان را نیز حمل کرده‌اند.

خبرگزاری «نووستی» شهریورماه به نقال از بیانیه وزارت امور خارجه روسیه گفته بود که عملیات خارج سازی شهروندان روسی، بلاروسی، قرقیزستانی، تاجیکستانی و ازبکستانی از افغانستان با همکاری طالبان و نیرو‌های نظامی آمریکا با موفقیت انجام شد.

در این بیانیه آمده بود. «با وجود هرج و مرج حاکم بر فروگاه کابل، اقدامات برای آماده سازی شرایط به منظور اعزام چندین فروند هواپیما برای خارج کردن اتباع روسی و دیگر اعضای جامعه کشور‌های مشترک المنافع در سایه همکاری مناسب نمایندگان طالبان و همچنین مقامات نظامی آمریکایی که همچنان کنترل حریم هوایی افغانستان را برعهده دارند، میسر شد.»

بر اساس این گزارش، چندین فروند هواپیمای حمل و نقل وزارت دفاع روسیه بیش از ۵۰۰ تن از شهروندان روس، بلاروسی، قرقیزستانی، تاجیکستانی و ازبکستانی که برای خارج شدن از افغانستان به سفارت روسیه در کابل مراجعه کرده بودند، را از این کشور خارج کردند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 9 =