دانشگاه و حوزه در الگو سازی تلاش مضاعف کنند

رئیس جمهور گفت: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در استان زنجان و الگوسازان باید در این بخش تلاش مضاعفی داشته باشند و دولت و دستگاه‌های مسوول نیز با هدایت، نظارت و حمایت جدی از بابت اعطای تسهیلات و مسایل حقوقی پشتیبانی کنند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی امروز پنجشنبه در جمع نخبگان استان زنجان افزود: باید همه پروژه‌های نیمه تمام به نتیجه برسند لذا اولویت دولت سامان دادن به این پروژه هاست و جز در موارد ضروری، تنها این پروژه‌های نیمه تمام پیگیری می‌شود.

رئیس جمهور گفت: همواره باید به مسئله فرهنگ در تمام کشور توجه شود و چهره‌های فرهنگی و فرهیختگان در جهت توسعه فرهنگی درکشور تلاش کنند. فعال کردن اقتصاد فرهنگ و کسانیکه در حوزه اقتصاد و سروکار با مسایل فرهنگی دارند فعال شدن اقتصاد فرهنگ بسیار مهم و قابل توجه است.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در استان زنجان و الگوسازان باید در این بخش تلاش مضاعفی داشته باشند و دولت و دستگاه‌های مسوول نیز با هدایت، نظارت و حمایت جدی از بابت اعطای تسهیلات و مسایل حقوقی پشتیبانی کنند.

آقای رئیسی با اشاره به موفقیت‌های کسب شده در امر واکسیناسیون و تقدیر از کادر بهداشت و درمان تاکید کرد: واکسیناسیون عمومی و تزریق ۱۰۰ میلیون دُز واکسن که همچنان هم ادامه دارد جای تشکر از دست اندرکاران بهداشت و درمان دارد و این از جان مردم صیانت می‌کند که در این امر همه همت کردند.

وی افزود: مساله پرداخت مطالبات و معوقات کادر بهداشت و درمان نیز بسیار مورد تاکید در ستاد ملی کرونا است.

رئیس دولت سیزدهم در دهمین سفر استانی به زنجان با بیان اینکه فعالیت صنایع پیشرفته بسیار خوب و مفید است تاکید کرد: هر توسعه یافتگی در استان و کشور فرع بر محیط زیست است نباید آلایندگی ایجاد و مردم نگران شوند.

وی تاکید کرد: محیط زیست نباید آلوده شود گام‌هایی در این خصوص در استان زنجان برداشته شده است و کار‌هایی نیز باید انجام شود.

رئیسی همچنین به توجه به حوزه زنان و حقوق زنان اشاره کرد و افزود: امروز توجه به زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست و زنانی که به دنبال اقدامات تولیدی و اقتصادی هستند، ضروری است.

وی گفت: بستر فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و نقش آفرینی که خانم‌ها همواره در جامعه داشته اند را بتوانیم در فضایی آرامش بخش ایجاد کنیم.

رئیس جمهور به پیوست حکم رهبری به شورای انقلاب فرهنگی اشاره کرد و افزود: مساله حفظ کرامت زنان و توجه به نهاد خانواده پیوست این حکم است که باید بدون شک شورای فرهنگی در این مورد تلاش کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به مساله تامین مهدکودک در مراکزی که بانوان در آن اشتغال دارند، اشاره کرد و گفت: دولت باید در این خصوص همت کند تا آرامشی برای بانوان در خصوص فرزندانشان ایجاد شود و اینهم در قانون جمعیت آمده است و هم باید دولت در این رابطه باید همت کند تا آرامش مورد نیاز بانوان فراهم شود.

 

وی با بیان اینکه در سفر‌های قبلی تبدیل زنجان به نقطه آماد و پشتیبانی در غرب کشور مورد توجه قرار گرفته که خدمات، بازرگانی و سردخانه بخشی از آن بوده است، گفت: آنچه در این خصوص قابل دستیابی سریع است را در بودجه پیش بینی کنیم تا مورادی که برای این استان و به خصوص این منطقه ضرورت دارد تامین شود.

آقای رئیسی مساله صنایع تبدیلی را بسیار مهم خواند و اظهار داشت: ایجاد صنایع تبدیلی برای استان زنجان و استان‌های مشابه آن از برنامه‌های دولت است و کار‌های مقدماتی و قرارداد‌هایی که نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی انجام شده است و در همین بیش از ۸۳ روز گذشته مقدمات آن انجام شده است.
رئیس جمهور همچنین بر لزوم تقسیم امکانات بر اساس عدالت یا مساله آمایش سرزمینی در کشور تاکید کرد و گفت: بودجه ۱۴۰۱ بر محور عدالت خواهد بود، آنچه که رهبری بار‌ها در خصوص اصلاح ساختار بودجه تاکید کرده اند را بنا داریم در بودجه تقدیمی به عنوان مهمترین سند مالی دولت، حتما بر محور عدالت باشد و محور توجه به عدالت هم آمایش سرزمینی است.

وی با اشاره به مساله معادن، استان زنجان گفت: زنجان دارای ظرفیت کشاورزی، صنایع، گردشگری و معادن قابل توجهی است، چرا باید ۸۱ معدن در آن غیرفعال باشد که این پذیرفته نیست و حتما باید مورد توجه وزارت صمت باشد و پرهیز از خام فروشی در مورد معدن نیز حتما مورد تاکید باشد.

سید ابراهیم رئیسی به بحث حقآبه جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: در شرق و غرب کشور، حقابه‌هایی است که از حقوق ملت ایران است و در دیپلماسی دولت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: سهم اقتصاد کشور نیز در منطقه کافی نیست و این مساله‌ای است که همه را رنج می‌دهد، به خوبی می‌توانیم ۲۰ میلیارد دلاری که سهم ما در تجارت منطقه و صادرات است را به ۲ برابر افزایش دهیم چراکه محصولات تولیدی کشور هم در کشور‌های منطقه و هم کشور‌های همسایه بازار دارد.

او افزود: در نشست‌هایی که با کشور‌های مختلف داشته ایم چه در زمان تحلیف و چه اجلاس دوشنبه و سران، همه طالب تولیدات ایرانی بوده و از این جهت آماده کار صادرات ایران هستند.
وی به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر محور بودن تولید در همه زمینه‌ها اشاره کرد و افزود: مساله تولید و پشتیبانی از تولید باید همواره مورد توجه باشد.

رئیس دولت سیزدهم گفت: این رنج آور است که کارخانه‌ای که می‌تواند زمینه اشتغال هزار نفر را فراهم کند امروز معطل برخی مسائل اداری باشد و کارخانه‌ای که می‌تواند در چند شیفت فعال باشد و بسیاری از نگرانی‌ها را در استان رفع کند، معطل مانده است.

وی ادامه داد: برای ایجاد تحول در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تلاش کنیم، این تحول یک سند دارد که بیانیه گام دوم انقلاب است، اما این تحول یک اتاق فکر می‌خواهد که به نظرم بهترین اتاق فکر آن دانشگاه است، که باید با بازار ارتباط پیدا کند و صنعت، کشاورزی و اقتصاد دیجیتال باید وارد متن شود و در جهت فعال سازی بخش‌های مختلف نقش آفرینی کند.
آقای رئیسی خاطرنشان کرد: با مردم زنجان ارتباط داشته ام، چه در حوزه علم و دانش و چه فعالیت‌های فرهنگی، در کار‌های اجرایی، می‌بینم که مردم زنجان آرام نمی‌نشینند و این مسئولیت ما را مضاعف می‌کند که زمینه کار و تلاش آنان فراهم شود و در خود این استان زمینه بسیاری فراهم است.

رئیس جمهور گفت: همه دانشگاه‌های زنجان خود را باید در کنار بازار، اقتصاد و کشاورزی را ببینند و وارد این حوزه شوند که چرا اهالی برخی روستا‌ها با وجود برخورداری از همه امکانات زیر ساختی، همچنان در آن محل نمی‌مانند.
وی اضافه کرد: روستایی می‌گوید که باید زندگی در روستا به صرفه و کشاورزی قابل پیش بینی باشد، تولیدات بازار و فروش داشته باشد، دانشگاه تلاش کند تا ما در این زمینه این کارخانه عظیم تولید به نام روستا را فعال کنیم و برای روستایی، روستا جاذبه داشته باشد.

وی با بیان اینکه توسعه خدمات زیرساختی شکل گرفته طی ۴۰ سال گذشته قابل تقدیر است، تاکید کرد: امروز باید کاری کنیم که روستاییان در روستا بمانند و نروند تا در جایی مانند تهران یا شهری دیگر مشغول به کار شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: در جلسات مختلف اعلام کرده ام، می‌گویم، زمینه‌ها برای گام‌های بلند در کشور فراهم است، هیچ گونه تهدید و تحریمی ما را از این حرکت سازنده باز نمی‌دارد، سرداران و سلحشوران به ما آموخته اند که ما می‌توانیم و پیش رویمان حاج قاسم سلیمانی با فرهنگ “ما می‌توانیم” قرار دارد، رهبری نیز فرمود برخی افراد “ما نمی‌توانیم” را القا می‌کنند، این القای یاس و خواسته دشمن است.

وی تاکید کرد: به واقع ما می‌توانیم و با داشتن این زمینه‌های فعالیت در کشور و زیر ساخت‌های موجود، با نیروی جوان، جبران عقب ماندگی‌های موجود را داشته باشیم و بیش از همیشه به حرکت کشور در مسیر ارتقا و تعالی امیدواریم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: بیش از همیشه امیدوارم که گره‌ها گشوده شود و زندگی مردم بتواند از این مشکلات دور شود، من می‌بینم که به دست توانای جوانان، فرهیختگان، کار آفرینان، سرمایه گذاران، کارگران، کشاورزان، زنان، مردان و نخبگان در این کشور کار‌های بزرگی صورت بگیرد، هر چه پیش می‌رویم، مشکلات را بیشتر می‌بینیم و زمینه‌های کار و تلاش را می‌بینیم و امیدوارتر می‌شویم.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =