قانون حمایت از معلولان باید به سرعت و به‌طور جامع اجرایی شود

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت رسیدگی و رفع مشکلات معلولان گفت: قانون حمایت از معلولان باید به سرعت و به‌طور جامع و کامل اجرایی شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی جمعه شب در حاشیه جلسه فوق‌العاده هیئت دولت، به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار جمعی از نمایندگان جامعه معلولان کشور با تبریک این روز گفت: امروز برای یادآوری و توجه همه مدیران و دست‌اندرکاران به معلولان عزیز کشور است و برای رسیدگی به مشکلات آنان وظیفه و مسئولیت داریم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه معلولیت، محدودیت نیست، اظهار کرد: فلسفه آفرینش و خلقت این است که یکی با داشتن و دیگری با نداشتن و یکی با سلامت و دیگری با معلولیت امتحان می‌شود و چنین نیست که همه انسان‌ها از همه چیز برخوردار باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: شما مبتلا به یک معلولیت جسمی هستید و ما هم وظیفه داریم مشکلات شما را برطرف کنیم و هر دو با توجه به این موارد، مورد امتحان و آزمون الهی قرار می‌گیریم لذا از این جهت بین ما تفاوتی وجود ندارد.

رئیس جمهور گفت: اگرچه بسیاری از معلولان از لحاظ جسمی دچار مشکل هستند، اما دل‌های روشنی دارند و شاخص رشد انسان چشم سر نیست بلکه چشم و روشنی دل است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: معتقدم یکی از اموری که انسان را رشد و تعالی می‌دهد خدمت به پدر و مادر و کسانی است که به هر دلیلی ناتوانی جسمی دارند.

رئیس جمهور افزود: معلولیت نمی‌تواند جلوی رشد و تعالی انسان را بگیرد همچنان‌ که بسیاری از معلولان کشورمان در عرصه‌های مختلف از جمله علمی، فرهنگی و ورزشی تعالی و پیشرفت خوبی داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به قانون مربوط به اشتغال معلولان خطاب به مسئولان حاضر در جلسه گفت: باید پیگیری کنید تا به هر میزانی که قانون برای استخدام معلولان الزام کرده، اجرایی شود.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تهیه وسایل آموزشی برای نابینایان و نیز تهیه لوازم توانبخشی برای معلولان بیان کرد: لوازم توانبخشی از جمله ویلچر و عصای مناسب باید برای معلولان تهیه شود و بهتر است که مسئولان مربوط پیگیری کنند تا اینگونه لوازم در داخل کشور تولید شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین بر اجرای قانون در زمینه استفاده معلولان از وسایل حمل و نقل (قطار و هواپیما) که به صورت تخفیف در نظر گرفته شده است، تاکید کرد و خواستار فعال شدن صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی معلولان شد.

رئیس جمهور مناسب‌سازی اماکن شهری و اداری را برای تردد آسان معلولان ضروری دانست و گفت: باید مسئولان شهری این‌گونه موارد را مورد توجه جدی خود قرار دهند.

وی تأکید کرد: اراده دولت بر این است که معلولان بیش از رنج معلولیت، سختی و رنج بیشتری نداشته باشند.

رئیس جمهور گفت: در جمع معلولان چهره‌های شاخص و فرهیخته‌ای وجود دارد که می‌توانند به دولت کمک کنند و از مسئولان می‌خواهم که از ظرفیت آنان استفاده کنند.

در این دیدار تعدادی از معلولان در سخنانی با اظهار خوشحالی از حضور آسان و راحت در مجموعه نهاد ریاست جمهوری، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه‌های خود را با رئیس جمهور در میان گذاشتند.

اجرای قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت، تسهیل ایاب و ذهاب معلولان، مناسب سازی فضای شهری برای تردد معلولان، بیمه درمانی و تکمیلی، توجه به توانمندسازی معلولان و اشتغال مخصوص معلولان از جمله موضوعاتی بود که از طرف معلولان مطرح شد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + شانزده =