نمره دولت سیزدهم را مردم باید بدهند

رئیس جمهوری با بیان اینکه در ۱۰۰ روزگی دولت ۱۰۰ میلیون دز واکسن تزریق شده است، گفت: بازآفرینی امید و اعتماد از دست رفته مردم از وظایف دولت سیزدهم است.

 سید ابراهیم رئیسی یکشنبه شب در سومین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم، در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به ۱۰۰ روز فعالیت دولت خود می‌دهید، گفت: نمره را باید مردم بدهند. داوری و قضاوت مردم در این رابطه منصفانه و عادلانه است.

وی افزود: مردم هم از شرایطی که دولت تحویل شد و هم گذر زمان خوب آگاهند و شرایط کرونایی که کشور با آن مواجه بوده و هستند و شرایط مالی و اقتصادی کشور، وضعیت خزانه و وضعیت کالا‌های اساسی را می‌دانند. از همه مهمتر اینکه امید و اعتماد مردم آسیب دیده بود و از وظایف دولت بود که اعتماد مردم را بازآفرینی کند.

رئیس جمهوری موضوع حفظ جان مردم را از مهمترین مسائل عنوان کرد و گفت: دولت مسائل مربوط به واکسن را باید دنبال کند و بتواند مردم را نسبت به مشکلات معیشتی همراهی کند و برای گره‌گشایی‌ها گام بردارد.

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: یادم نمی‌رود روز تنفیذ حکم رییس جمهوری مسائل اولویت دار را اعلام کردم که کرونا و ضرورت واکسیناسیون کرونا مهمترین آن بود. در آن زمان روزی ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند و این برای ما و مردم غصه شده بود که چرا کار جدی‌تر از این انجام نمی‌شود.

رئیسی یادآور شد: پاسخی که آن روز‌ها می‌شنیدم این بود که تخصیص ارز به دلیل مشکلات ارزی امکان ندارد و یا کشور‌ها به دلیل شرایط تحریمی به ما واکسن نمی‌دهند. از ۳۰ میلیون واکسن شاید ۵ میلیون هم وارد نشده بود و امروز خدا را شاکریم آمار ابتلا و فوت هر دو کاهش جدی پیدا کرده است.

رئیسی افزود: باید در این رابطه از مساعدت مردم و کادر بهداشتی و درمانی قدردان باشیم که در صدمین روز دولت بیش از ۱۰۰ میلیون دز واکسن وارد شده است و برخی در کشور الان درحال تزریق دز سوم واکسن هستند.

وی با بیان اینکه بازهم باید برای صیانت از جان مردم تلاش کنیم، گفت: به مردم توصیه می‌کنم حالا شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و کسب و کار‌ها فراهم شد و ۱۰۰ هزار کسب و کار تعطیل شده دوباره شروع به فعالیت کرده‌اند، ممکن است موج دیگری در پیش داشته باشیم بنابراین مردم باید مراعات کنند.

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: خوشحالیم که فضای کسب و کار دوباره رونق می‌گیرد و به رغم مشکلات در کشور‌های اطراف، بسیاری از شهر‌های ما به جز چند شهر در وضعیت خوبی قرار دارد که این هم دنبال می‌شود.

رئیس‌جمهوری گفت: دولت در واکسیناسیون عمومی عملکرد قابل تقدیری از مردم داشته است. از مردم به خاطر همکاری که داشتند قدردان هستیم. آن روز مردم دنبال واکسن می‌گشتند و امروز ما به دنبال مردم برای تزریق واکسن هستیم.

رئیس دولت سیزدهم با طرح این سوال که چه مراحلی برای واردات و تامین واکسن طی شد و چرا در داروخانه‌ها شاهد تشکیل صف‌های طولانی بوده‌ایم، گفت: من خودم به داروخانه نزدیک ریاست جمهوری سر زدم و صف مردم برای دریافت دارو را دیدم، خیلی متاثر شدم. در نشستی با مسوولان گفتم چه ضرورتی دارد مراکز توزیع دارو را در تهران قرار بدهید و این را بین داروخانه‌های مختلف توزیع کنید. ظرف سه روز این چند مرکز تبدیل به ۳۰۰ مرکز توزیع دارو شد.

وی ادامه داد: برای تامین واکسن با کشور‌های مختلفی که به راحتی می‌توانستند واکسن را تامین کنند، صحبت کردم و سیل ورود واکسن به کشور آغاز شد و وضعیت را متفاوت کرد. شخصاً با برخی کشور‌ها تماس گرفتم و موضوع را پیگیری کردم.

رئیس جمهوری با تشریح اقدامات دولت برای تامین واکسن ادامه داد: مساله تامین ارز را آقای مخبر پیگیری کرد و قرارگاه و ستاد جدید تشکیل داد. وزارت امور خارجه هم پیگیر تماس با کشور‌های مختلف شد و غیر از تماس شخصی، از آقایان خواستم همه کار‌های خود را معطوف به پیگیری و تامین واکسن کنند. تهیه واکسن اولویت نخست دولت شد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به حمایت دولت از واکسن‌های تولید داخل گفت: از طرف دیگر هم حمایت از تولید داخلی را داشتیم و اکنون هم باید از تولید واکسن داخلی حمایت کنیم.

رئیس دولت مردمی خاطرنشان کرد: ما از این شرایط عبور کردیم و گشایشی در کسب وکار‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها شد و به نخبگان و صدا و سیما گفتم کار اقناعی برای متقاعد کردن مردم در تزریق واکسن را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه امروز وضعیت فوتی‌ها دو ر قمی است، در عین حال گفت: مرگ یک نفر هم برای ما زیاد است و نباید به این شرایط قانع باشیم. باز تاکید می‌کنم که باید پیگیری بیشتر شود.

رئیس جمهوری اضافه کرد: کمیسیونی در حوزه معاونت اول همچنان فعال است. خود ما هم که هر هفته جلسه داریم و مسائل را دنبال می‌کنیم تا از این شرایط عبور کنیم.

برای جبران کمبود پزشک بزودی تصمیم‌گیری می‌شود

رئیس‌دولت سیزدهم درباره برنامه دولت در حوزه سلامت، رفع انحصار و تعارض منافع و مساله کمبود پزشک در شهرستان‌ها گفت: مساله دسترسی آسان و ارزان به پزشک به‌ویژه پزشکان متخصص در سراسر کشور موضوع مهمی است. در شهرستان‌ها پزشک داریم، اما آیا دسترسی به پزشکان متخصص برای همه مردم امکان‌پذیر است؟

وی ادامه داد: در نخستین جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع کمبود پزشک و پزشک متخصص مطرح شد و در همان جلسه مقرر شد کارگروهی مامور شود و طرحی برای جذب پزشکان متخصص و دانشجویان مستعدی که امروز آمادگی علم اندوزی و متخصص شدن دارند، آماده کنند.

رئیسی ادامه داد: چند بار کار این کارگروه را دنبال کردم تا در نخسیتن جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی این کار دنبال شود و برای رفع مشکل کمبود پزشک متخصص در کشور به زودی تصمیم می‌گیریم. در عین خال، چون نظرات پزشکان مختلف است گفتم باید نظرات موافق و مخالف را هم ببینیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه قرار است طرح جامعی تدوین شود، گفت: به جوانان و مردم وعده می‌دهم که در اولین جلسه شورای انقلاب فرهنگی نسبت به این قضیه تصمیم گیری شود و خودم به این موضوع ورود کردم.

باید فاصله با مردم را کم کنیم

رئیس دولت سیزدهم در بخش دیگر از این گفت و گوی تلویزیونی درباره سفر‌های استانی گفت: باید فاصله را با مردم کم کنیم. به همه دولتمردان توصیه کردم که با مردم ارتباط بگیرید و حرف و درد دل مردم را بشنوید. در کنار مردم باشید که اگر کسی مشکلی داشته باشد ممکن است صدایش بلندتر شود اشکالی ندارد.

وی گفت: دولت در این جهت برای ارتباط با مردم است. دولت ما دولت مردمی است. این برای ما یک افتخار است که باید ارتباط با مردم را همواره افزایش دهیم. سخن مردم و مشکلات آن‌ها را بشنویم.

رئیسی گفت: قبل از این که به استان‌ها سفر کنیم، ابتدا وضعیت استان بررسی می‌شود. مشکلات استان از زبان نمایندگان و امام جمعه، اساتید و مردم شنیده می‌شود. استاندار حرف‌ها را می‌زند و مطالب جمع بندی می‌شود و نیاز‌های با اولویت مورد بررسی قرار می‌گیرد و در واقع اعتبارات پیش‌بینی می‌شود و دستگاه‌های مربوطه با بانک‌ها جلسه می‌گذارند که چقدر امکان تامین اعتبارات است.

رئیس جمهوری افزود: با حضور معاون اول مباحث صورتجلسه می‌شود و تمام بخش‌ها امضا می‌کنند و در واقع مصوبه سفر می‌شود و بعد به سفر می‌رویم. بعد که به استان سفر می‌کنیم مصوبات اعلام می‌شود.

سه سطح نظارت برای پیگیری مصوبات سفر‌های استانی

وی خاطرنشان کرد: اولین ناظر مردم هستند که کار‌ها انجام شود، دوم استاندار به عنوان عالی‌ترین مقام دولت در استان و سوم در معاونت اجرایی ریاست جمهوری یک بخشی برای پیگیری مصوبات سفر است. مردم بدانند که مصوبات سفر اجرایی شده است. امیدوارم که در روز‌های آتی بتوانیم به استان‌های دیگر سر بزنیم و مسائل اولویت دار استان‌ها را پیگیری کنیم.

رئیسی در ادامه گفت: ما در استان‌ها پروژه جدید آغاز نمی‌کنیم. آنقدر پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم و می‌توان گفت برای ده‌ها سال پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد. من جایی نمی‌روم کلنگ جدید بزنم همین کلنگ‌هایی که زده شده باید پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در استانی سدی دیدیم و گفتند که این سد قبلا افتتاح شده است، اما شما می‌گویید که ۱۰ تا ۱۵ درصد آن باقی مانده است. ما موارد این گونه داریم و باید این پروژه‌های نیمه تمام را کامل کنیم که مردم از آن‌ها بهره‌مند شوند.

ارتباط با مردم با نشست در اتاق دربسته و پشت میز نشستن اتفاق نمی‌افتد

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: ما سفر به استان‌ها را ادامه می‌دهیم و رابطه مان را با مردم بیشتر خواهیم کرد چرا که برکات زیادی در ارتباط با مردم وجود دارد. به همه دولتمردان در سراسر کشور، استانداران و فرمانداران، بخشداران و مدیران ادارات می‌گویم که در ارتباط با مردم برکاتی نهفته است که هرگز این ارتباط با نشستن در اتاق دربسته و در پشت میز کاری اتفاق نمی‌افتد.

رئیس‌جمهوری در ادامه موضوع مهم و یکی از دغدغه‌های اولویت دار دولت، بعد از جان مردم را مساله نان و معیشت مردم عنوان کرد و گفت: در شرایطی که دولت را شروع کردیم اقتضا می‌کرد اقداماتی در این بخش انجام شود. ذخایر کالا‌های اساسی نگران کننده بود و باید رفع نگرانی می‌شد.

وی گفت: امروز تامین کالا‌های اساسی به حد قابل قبولی رسیده که نگرانی نداریم و در حوزه گندم هم مشکلی نیست و نگرانی از این جهت وجود ندارد.

دولت نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس است.

رئیس دولت مردمی نکته دوم را مساله اداره کشور عنوان کرد و گفت: روز‌های پایانی مرداد ماه زمانی که هنوز دولت ما از مجلس رای اعتماد نگرفته بود و با اعضای دولت قبل جلسه تشکیل می‌دادم، موضوعی به نام حقوق کارکنان دولت در مرداد ماه مطرح بود که از کدام منبع و بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول حقوق را پرداخت کنیم. امروز سه ماه می‌گذرد و بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود.

دولت هر ماه ۱۰ هزار میلیارد تومان فاکتور‌های از قبل خرج شده را باید بپردازد

رئیسی ادامه داد: دولت هر ماه علاوه بر هزینه‌های خود، ماهیانه به طور متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان فاکتور‌های از قبل خرج شده ر ا باید پرداخت کند، این فاکتور‌ها همان سر رسید اوراق است و تاکید شد کخ از بانک مرکزی قرض نگیریم.

وی استقراض از بانک مرکزی را به معنای خلق پول و دارای آثار تورمی عنوان کرد که مردم در سفره‌های خود احساس می‌کنند و تصریح کرد: اگر استقراض از بانک مرکزی داشتیمپ مردم در چند ماه در سفره خود آن را حس می‌کردند. قرار شد از این به بعد نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس باشیم و در بودجه ۱۴۰۱ هم تلاش شد ساختار‌های بودجه طوری تنظیم شود که ضد تورم باشد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه گزارش مراکز آمار در این مدت حاکی از کنترل شدن تورم است، گفت: این موضوع باید ادامه یابد تا گرانی کنترل شود.

وی مساله سوم را بحث تامین کالای مورد نیاز مردم و نظام توزیع کالا‌های مورد نیاز مردم برشمرد و گفت: در توزیع کالا‌ها متاسفانه شاهد صف‌هایی بودیم که با کرامت مردم همخوانی نداشت. امروز توزیع با استفاده از خدمات و کسب و کار نوین هوشمند انجام می‌شود و این کار در برخی استان‌ها شروع شده است. دولت نسبت به ثبات اقتصادی و کنترل قیمت‌ها موفق بود و این اقدامات هر روز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: معاون اول مسئول ستاد تنظیم بازار است و در ستاد اقتصادی دولت هم مسئولان بحث می‌کنند تا کالای مورد نیاز مردم به سهولت به دستشان برسد و مردم نگرانی در این جهت نداشته باشند.

رئیس جمهوری گفت: اقدام بعدی ثبات اقتصادی برای مردم، خریدار، فروشنده و تولید کننده است که این اتفاق افتاد، چون بازار باید برای مردم قابل پیش بینی باشد و برای خرید و فروش و اقدام کنند. به دنبال تحقق این موضوع هستیم و این کاملا دست یافتنی است.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 11 =