تأکید بر تدوین افق بلندمدت همکاری ایران و قرقیزستان

وزیر امور خارجه تبادل هیئت‌ها در دوره اخیر بین ایران و قرقیزستان را گویای اراده طرفین برای ارتقای همکاری‌ها و توسعه مناسبات دانست و بر ضرورت تدوین افق بلند مدت برای همکاری‌های بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، طلعت بیک مصادیکف معاون رئیس جمهوری قرقیزستان در شورای امنیت ملی این جمهوری که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

امیر عبداللهیان در این دیدار با تشریح سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در حوزه همسایگان، تبادل هیات‌ها در دوره اخیر بین دو کشور را گویای اراده طرفین برای ارتقای همکاری‌ها و توسعه مناسبات دانست و بر ضرورت تدوین افق بلند مدت برای همکاری‌های بین دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبریک برگزاری موفق انتخابات اخیر پارلمانی قرقیزستان، زمینه سازی برای توسعه همکاری‌ها از طریق برقراری پرواز‌های مستقیم بین پایتخت‌های دو کشور به منظور تسهیل در رفت و آمد بازرگانان، هیات‌های سیاسی و گردشگران را مورد تاکید قرار داد.

امیر عبداللهیان همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل ونقل و ترانزیت و بهره برداری آزمایشی از کریدور ریلی قرقیزستان – بندر عباس برای برقراری ارتباط قرقیزستان به منطقه غرب آسیا را برای دو کشور با اهمیت ارزیابی کرد.

طلعت بیک مصادیکف معاون رئیس جمهوری قرقیزستان در شورای امنیت ملی این جمهوری نیز در این دیدار با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که با توجه به پایان دوره انتخابات در قرقیزستان، دوره جدیدی از همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله در بخش همکاری‌های اقتصادی، بر اساس ظرفیت‌های موجود شکل گیرد.

وی همچنین بر همکاری‌های دو کشور در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تبادل تجربه در حوزه مرزبانی تاکید کرد.

افغانستان و تحولات جاری در این کشور از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر بین امیر عبداللهیان و معاون رییس جمهوری قرقیزستان در شورای امنیت ملی این کشور بود. وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و متشکل از همه اقوام در افغانستان با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور تاکید کرد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =