آمریکا باید به برجام بازگشته و تحریم‌ها را لغو کند

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا باید به برجام بازگشته و تحریم‌ها را لغو کند، گفت: آمریکایی‌ها در حالی که ادعا می‌کردند به مذاکرات پای بند هستند، افراد و شرکت‌های ایران را تحریم می‌کردند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه خوارزمی گفت: در تاریخ روز‌های تلخ و شیرین متعددی وجود دارد، مانند روز ۱۶آذر که دانشجویان جان خودشان را تقدیم کردند. البته روز‌های فتح و پیروزی مانند ۱۲ و ۲۲ بهمن هم وجود دارد. ۱۶ آذر ۳۲، سه دانشجوی عزیز را به گلوله بستند، چون اعتراض کرده بودند که چرا آمریکایی‌ها در کار ما دخالت می‌کنند؟ دانشجویان می‌دانستند قرار است آمریکایی‌ها به ایران بیایند و اینجا مسلط شوند. مثل کار‌هایی که امروز با عربستان انجام می‌دهند و به آنها می‌گویند گاو شیرده.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند آمریکا را بزک و تطهیر کنند از ۱۶ آذر ۳۲ اقدامات آمریکا را مرور کنند تا به شهادت سردار دل‌ها شهید سلیمانی برسند.

حسینی با اشاره به مذاکرات هسته ای بیان کرد: جمهوری اسلامی بر خلاف ترامپ و اوباما به تعهدات خود در برجام پایبند بود. آمریکایی‌ها در حالی که ادعا می‌کردند به مذاکرات پای بند هستند، افراد و شرکت‌های ایران را تحریم می‌کردند. آنها باید به برجام بازگشته و تحریم‌ها را لغو کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه زمینه در کشور برای پیشرفت در علوم گوناگون فراهم است، افزود: دشمن دنبال خودباختگی ما بود، ولی امام خمینی (ره) به ما عزت و شخصیت داد. الان ثابت شده است در هسته‌ای، نانو، هوافضا و بسیاری علوم تا چه اندازه پیشرفت کرده‌ایم. در اول جنگ هیچ چیزی نداشتیم، اما الان خیلی رشد کرده‌ایم. وقتی در حوزه‌ای رشد می‌کنیم باید مشخص شود چرا در حوزه‌ای مثل خودروسازی رشد نداشته‌ایم. رمز در جا زدن در برخی حوزه‌ها باید مشخص شود.

حسینی گفت: رئیس جمهور هم تأکید دارد که دانشگاه اتاق فکر دولت است. اساتید و نخبگان باید به ما در رفع مشکلات کمک کنند. مشکلات لاینحل نیست و ما بن بست نداریم. ما موانع را برمی‌داریم. در همین صد روز چه اقداماتی انجام شد شاید انتظارات بیشتر باشد، ولی این صد روز را با دوره‌های قبل مقایسه کنید.

وی با اشاره به شرایط سخت بیماری کرونا و آمار بالای مرگ و میر، اظهار کرد: برخی می‌گفتند اگر تحریم‌ها برداشته شود یا FATF تصویب شود، می‌توانیم واکسن وارد کنیم در حالیکه صدمیلیون واکسن در صد روز وارد و تزریق شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: در دوره‌های گذشته برخی اهل کار نبودند. الان دولت در دسترس و در تعامل است و شرایط بسیار خوبی برای همکاری با سایر قوا و نهاد‌ها شکل گرفته است. دغدغه این را نداریم که قوا پشت تریبون علیه هم حرف بزنند. می‌گفتند نیرو‌های انقلاب دیپلماسی بلد نیستند، اما ایران به عضویت شانگ‌های درآمد و در اکو فعال شدیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا رسانه‌ها مانند دوره دولت قبل مشکلات را بیان نمی‌کنند؟ گفت: رسانه باید وظیفه خود را انجام دهد که الان هم همین‌گونه است. وقتی صداوسیما گزارشی از مشکلات مطرح می‌کند، دولت حل آن را دنبال می‌کند. آقای رئیسی مرد میدان بوده و دنبال حل مشکلات است، البته دولت در آغاز راه است و تلاش می‌کند زمینه را برای کار‌های بزرگ فراهم کند. صداوسیما از دولت مستقل است و باید خدمات دولت را بیان کند و همچنین مشکلات را بگوید. ما مدعی نیستیم که منزه هستیم.

حسینی درباره ارتباط ایران با کشور‌های اروپایی و آمریکا گفت: ما اهل تعامل هستیم، اما از اول انقلاب هم گفته شد که رژیم صهیونیستی و آفریقای جنوبی را به رسمیت نمی‌شناسیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به دشمنی با ایران از ابتدای انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی بیان کرد: ما اهل تعامل هستیم. اکنون هم تیم مذاکره کننده ما برای احیای برجام رفته است. خواسته ما مشخص است و راهبرد نظام جمهوری اسلامی این است که پای تعهدات خودش بماند و طرف مقابل هم به تعهدات خود بازگردد. ما با همسایگان هم می‌توانیم ارتباطات خوبی داشته باشیم.

حسینی تأکید کرد: امروز کشور پیشرفت کرده است در تلاشیم تا مشکلات را یکی پس از دیگری حل کنیم. سند تحول دولت هم آماده است و ان شاءالله به زودی رونمایی می‌شود. با این حال وضع فعلی را زیبنده مردم نمی‌دانیم، اما همه باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات حل شود.

 

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =