سفر‌های استانی دولت بدون تشریفات و با کمترین هزینه برگزار می‌شود

رئیس جمهوری با تاکید بر برگزاری سفر‌های استانی دولت بدون تشریفات و با کمترین هزینه، گفت: با توجه به اینکه در این سفر‌ها از نزدیک وضع استان‌ها دیده می‌شود، تصمیم گرفته شد در بودجه ۱۴۰۱ اعتبار و اختیار لازم به استان‌ها واگذار شود تا بتوانند تحول و پیشرفت متناسب با هر استان را رقم بزنند.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،سید ابراهیم رئیسی در ادامه نشست با مجامع استانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دیدار با نمایندگان استان‌های اردبیل، زنجان، قزوین، البرز و مرکزی با تبریک فرارسیدن میلاد حضرت زینب (س) و گرامیداشت روز پرستار اظهار داشت: پرستاران انسان‌هایی دلسوز و نقش آفرین در سلامت جامعه هستند و به خصوص در این شرایط کرونایی بسیار خوش درخشیدند.

رئیس جمهوری ضمن بیان اینکه، دو مساله واگذاری اختیارات به استانداران و تامین بودجه و اعتبارات استانی دو محور اصلی درخواست نمایندگان و استانداران بود، اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۱ تلاش شده دارایی‌های استانی و مازاد دولت واگذار شود و درآمد حاصل از آن در صندوق‌های استانی هزینه شود.

رئیس جمهوری با اشاره به سفر‌های استانی دولت بدون تشریفات و با کمترین هزینه، گفت: با توجه به اینکه در این سفر‌ها از نزدیک وضع استان‌ها دیده می‌شود، تصمیم گرفته شد در بودجه ۱۴۰۱ اعتبار و اختیار لازم به استان‌ها واگذار شود تا بتوانند تحول و پیشرفت متناسب با هر استان را رقم بزنند.

رئیسی تاکید کرد: برای تحقق رشد اقتصادی که در بودجه سال آینده پیش بینی شده است، همه استانداران و وزرا باید نقش آفرینی کنند. رشد اقتصادی کشور در چند سال گذشته نزدیک به صفر و غیرقابل قبول بوده است. داشتن بودجه و اختیارات از نیاز‌های استانداران برای رسیدن به رشد اقتصادی است.

رئیس جمهوری در مورد مشکلات مدیریت آب در کشور گفت: مشکل آب نیازمند یک مدیریت در الگوی کشت، تغییر رفتار در صنایع و صرفه‌جویی است. باید الگوی کشت با میزان آب آن سرزمین متناسب شود و در صنایع نیز باید در خصوص صرفه‌جویی در استفاده از آب اقدامات موثری صورت گیرد.

 رئیسی دیپلماسی آب را یکی دیگر از محور‌های فعالیت دولت برای رفع مشکل کم آبی در کشور برشمرد و در این باره گفت: حقابه جمهوری اسلامی ایران از کشور‌های همسایه پیگیری می‌شود؛ به طور مثال در اجلاس اکو هم قرار شد با همکاری برخی از همسایگان اقداماتی در این زمینه انجام شود.

استانداران «دفاتر جذب سرمایه‌گذاری» را ایجاد کنند

آقای رئیسی با مهم دانستن تکریم سرمایه‌گذار خاطرنشان کرد: توصیه من به همه استانداران این است که در کنار کار‌های روزمره خودشان، دفاتر جذب سرمایه‌گذاری ایجاد کنند. تضمین سود و تسهیل فرآیند اداری جذب سرمایه از نیاز‌های اساسی است.

رئیس جمهوری صیانت از جان انسان‌ها را سرلوحه اقدامات دولت از همان ابتدای استقرار دانست و گفت: اولویت دولت بر صیانت از جان مردم بوده است و همانطور که مردم ملاحظه کردند، واکسیناسیون عمومی را با جدیت دنبال کردیم و الحمدالله نتایج خوبی نیز حاصل شد، اما خطر را هنوز احساس می‌کنیم.

دکتر رئیسی حفظ محیط زیست را یکی از برنامه‌های مهم دولت اعلام کرد و افزود: کارخانه‌ها باید توسعه پیدا کنند، اما این موضوع نباید باعث تخریب محیط زیست و آلودگی هوا شود.

توجه به اخلاق سیاسی و اقتصادی برای مسوولان بسیار مهم است

رئیس جمهوری توجه به فرهنگ دینی، ارزش‌های الهی، معنویت، عقلانیت و اخلاق را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: اخلاق و معنویت فقط برای مردم نیست بلکه مسوولان نیز باید به آن توجه ویژه داشته باشند. توجه به اخلاق سیاسی و اقتصادی برای مسوولان بسیار مهم است.

 رئیسی از تلاش دولت برای رفع تنگنا‌های معیشتی مردم در کشور، گفت: زیبنده نیست در کشور ما فقر وجود داشته باشد و باید آن را ریشه‌کن کنیم. تحرک بهزیستی و کمیته امداد با توجه به بودجه سال آینده بیشتر خواهد شد تا فقر در کشور نداشته باشیم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: برقراری عدالت محور کار دولت است و دولت سیزدهم بر اجرای عدالت تاکید دارد، اما وقتی مسیر اجرای عدالت آغاز می‌شود، صدای برخی از خواص که قصد دارند با هیاهو مانع کار شوند، بلند می‌شود، اما ما باید رضایت عمومی را محقق کنیم تا رضایت الهی هم حاصل شود.

 رئیسی با تاکید بر اولویت‌بندی و اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور، گفت: اگر اراده ملت همراه دولت نباشد کاری از پیش نمی‌رود؛ بنابراین تذکرات و پیگیری‌هایی که شما نمایندگان انجام می‌دهید، به نوعی حمایت از دولت است.

پیش از سخنان رئیس جمهوری نمایندگان استان‌های اردبیل، البرز، زنجان، قزوین و مرکزی به بیان دغدغه‌ها و پیشنهادات خود در زمینه مشکلات معیشتی، کم‌آبی، زیست‌محیطی و ضرورت اجرای عدالت توزیعی پرداختند.

استانداران استان‌های حاضر در این نشست نیز یکی از راهکار‌های تسریع در رسیدن به رشد اقتصادی پیش‌بینی شده در بودجه سال آینده را تفویض بیش از پیش اختیار به استانداری‌ها عنوان کردند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 1 =