انتقاد رئیس جمهوری از توسعه نامتوازن در یزد

رئیس جمهور بر توسعه متوازن در استان یزد تاکید کرد و گفت: در بخشی از استان، سرمایه گذاری شده و در بخش دیگری کاری انجام نشده که این توسعه نامتوازن است.

سید ابراهیم رئیسی، جمعه شب در نشست شورای اداری استان یزد افزود: اکنون برنامه دولت این است که نقدینگی را مدیریت و تورم را کنترل و آن را کاهش دهد.

رئیس قوه مجریه اظهار کرد: سیاست دولت، خنثی سازی و رفع تحریم هاست که هر دو هدف به موازات هم در دستور کار دولت است و دنبال می‌شود.

رئیسی تصریح کرد: تاکید می‌کنم که مدیران نسبت به دغدغه‌های مردم حساس باشند و من نیز وضعیت معیشت مردم را هر روز نه یکبار بلکه چند بار دنبال می‌کنم، چون همه ما نسبت به این موضوع وظیفه داریم.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: به رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها، به آینده روشن کشور امیدوار هستیم و آینده‌ای درخشانی دارد و هرچه از زمان مدیریت این دولت می‌گذرد با اطلاعات بدست آمده از بخش‌های مختلف کشور، امیدوارتر به آینده کشور هستیم.

رئیسی ادامه داد: یقین دارم این تهدیدها، تحریم‌ها و تنگنا‌ها ما را خسته و متوقف نمی‌کند بلکه ما را در پیشرفت کشور مصمم‌تر می‌کند کما اینکه منابع ارزی و ریالی ما نسبت به قبل بهتر شده و هر چه پیش می‌رود، گشایش‌های بیشتری انجام می‌شود، فروش نفت بهتر می‌شود، پروژه‌ها دارد تکمیل می‌شود و منتظر اتفاقات خوب هستیم.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره وجود به یک هزار دانش آموز شهید در استان یزد افزود: این تعداد دانش آموز شهید بسیار نکته قابل توجهی است و آمار آن باورکردنی نیست ضمن اینکه این امر نشان از ولایت مداری و اراده پولادین نوجوانان و جوانان این خطه دارد.

رئیس جمهور در ادامه به نشست شورای اداری استان یزد اشاره کرد و ادامه داد: این شکل از جلسه را در ادوار گذشته نداشته ایم که وزرا برنامه‌های خود را مطرح کنند، چون اغلب مدیران مشکلات خود را مطرح می‌کردند، اما امروز به شکل دیگری اجرا شد تا مدیران حس جدیت برای اجرا پیدا کنند.

وی خاطر نشان کرد: انتظار این است که تمامی مدیران با گزارش‌هایی که از سفر داده شد، کار اجرا را آغاز کنند البته مشکلات بسیار است، اما باید به سراغ اولویت‌ها برویم یکی از اولویت‌ها پروژه‌های نیمه تمام است و امیدواریم اعتبارات به نحوی باشد که تمام پروژه‌های نیمه تمام تکمیل شود، ما به اندازه ۱۰ سال پروژه نیمه تمام در کشور داریم.

لزوم رفع مشکلات صنایع راکد

رئیسی خطاب به مدیران استان یزد ادامه داد: تاکید می‌شود ظرفیت‌های نیمه فعال یا راکد در حوزه صنعت که آمار راکد‌ها ۲۰۰ مورد و آمار غیرفعال‌ها ۴۰۰ مورد بود را اولویت قرار دهید و به هر دلیلی فعالیت آن سلب شده، باید فعال شود و فعال شدن آن به رفع مشکلات تولیدی در استان می‌انجامد.

رئیس جمهوری گفت: پیشنهاد می‌شود استاندار با همکاری وزارتخانه‌های مرتبط یک کارگروه ویژه برای خارج کردن واحد‌های غیرفعال و راکد تشکیل دهد.

رئیس جمهوری افزود: تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت در هر استان می‌تواند به اشتغال، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و اشتغال کمک کند و دولت نیز تنخواه می‌دهد که بخشی از اعتبار آن از مازاد درآمد مالیاتی، عوارض معادن و … تامین می‌شود و این صندوق پشتوانه استان خواهد بود.

پیشنهاد تشکیل سازمان مهاجران در کشور

رئیسی اظهار داشت: مسئله مهاجران نیز که در یزد آمار بالایی دارند، مسئله ساز شده و آمار‌ها نیز قابل توجه است، در این زمینه سازمان مهاجران باید تشکیل شود، زیرا مسئله مهاجرت به یک مسئله ملی تبدیل شده و می‌طلبد که یک سازمان و ساز و کاری وجود داشته باشد که همه مسائل مهاجران را بررسی کند و با همسو با سیاست‌های کشور پیش ببرد.

رئیسی ادامه داد: مهاجران، مهمانان جمهوری اسلامی هستند و باید جایگاه ویژه‌ای برای آن‌ها تعریف شود که مسائل و مشکلات آن‌ها با قوت دنبال گردد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اقتصاد گردشگری استان یزد بسیار حائز اهمیت است، افزود: در بسیاری از شهر‌های استان ظرفیت بسیار است و به گردشگر داخلی و خارجی باید معرفی شود و زمینه ایجاد شود برای اینکه مسیر گردشگری فعال شود و باید در این حوزه سرمایه گذاری کنیم.

رئیسی افزود: خیران و بخش خصوصی در یزد بسیار فعال هستند و در حوزه‌های مختلف از کلان تا جز اقدامات بزرگی انجام داده اند و مشارکت بسیار خوبی دارند و به مسئولان نیز می‌گویم که زمینه این همکاری را ارج بنهند و به آن‌ها میدان بدهند و حمایت کنند.

رئیسی تاکید کرد: یک هزار هکتار بافت تاریخی یزد حتماً باید احیا شود که این مهم با پرداخت تسهیلات مناسب امکان پذیر است.

رئیس جمهور در مورد فعالیت شورا‌ها نیز بیان کرد: فعال شدن شورا‌های شهر، روستا و شهرستان مورد تاکید ماست، هرجا شورای شهر مسائل شهری را دنبال کردند گره‌ها و مشکلات در این بخش رفع و هر جا ورود نکردند مشکلات زیادی را بوجود اوردند.

وی همچنین بر لزوم بازنگری در طرح‌های هادی روستایی تاکید کرد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مجری در این زمینه نقش دارد و این بازنگری را انجام می‌دهد.

رئیسی با اشاره به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از‌هایی که از مراکز مختلف در مورد مسائل استان دریافت کرده است، گفت: مسائل فرهنگی در یزد بسیار حائز اهمیت است و همین سه واژه قنات، قنوت و قناعت، ریشه در اعتقادات و باور‌های مردم دارد و باید از آن پاسداری شود و این تربیت مردمانی است که در این خطه صد‌ها سال در پرتو نورانیت معارف دینی زندگی کردند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: بنابراین هر توسعه یافتگی در استان باید با توجه و با محور این فرهنگ اصیل باشد و این فرهنگ اصیل نباید دچار آسیب شود و حفظ آن با حرف امکان پذیر نیست و باید برای آن سرمایه گذاری شود و باید آثار و میراث گرانقدری که وجود دارد باید زنده بماند تا به تمام عالم معرفی شود.

رئیسی اظهار داشت: لازم است با پیگیری مصوبات سفر و همت شما مدیران کار‌ها دنبال شود و مردم احساس کنند که نسبت به رفع مشکلات آن‌ها جدیت قابل توجهی وجود دارد و این با عمل اتفاق می‌افتد و با شعار محقق نمی‌شود.

تاکید رئیس جمهور بر توسعه متوازن استان یزد

رئیس جمهور بر توسعه متوازن در استان یزد تاکید کرد و گفت: در بخشی از استان، سرمایه گذاری شده و در بخش دیگری کاری انجام نشده که این توسعه نامتوازن است.

افزود: حتی در برخی شهرستان‌های استان هم همین اتفاق افتاده است که این توسعه نامتوازن است که باید تمام شود و توسعه در پرتو عدالت حاکم شود.

وی اظهار داشت: نظام ما مبتنی بر عدالت است و عدالت محوری کار ما در دولت است و توزیع امکانات هم با عدالت صورت می‌گیرد.

رئیس جمهوری در ادامه به سیره فاطمه اطهر (س) اشاره کرد و یادآور شد: در سیره فاطمی آنچه از همه بیشتر، محور است صبر و استقامت و ایستادگی فاطمه زهرا است.

وی با بیان اینکه ماموریت فاطمه اطهر، حفظ رسالت و حفظ ولایت است گفت: شریعت، مدیون فاطمه است و آنچه از دین است مدیون تحمل و بردباری ایشان می‌باشد.

رئیسی از فاطمه اطهر بعنوان اولین شهیده مسیر حفظ دین و کنار زدن نقاب از چهره نفاق یاد کرد و افزود: ما مسوولان و مدیران باید از صدیقه طاهره، ایستادگی و مقاومت برای انجام ماموریت خطیر نشر معارف دین و حریم دین و رسالت و ولایت را یاد بگیریم.

وی اضافه کرد: باید ظرفیتی پیدا کنیم که این ظرفیت در سایه عبودیت و بندگی خدا به دست آید.

رئیسی، الگو بودن مردان بزرگی از استان یزد مثل آیت الله حاج سید کاظم یزدی و مرحوم آیت الله حائری موسس حوزه علمیه قم را یاد آور شد و گفت: ایت الله حائری، آدم با ظرفیتی بود، شهید سلیمانی ادم با ظرفیتی بود که علاوه بر خودسازی، جامعه سازی کردند، این‌ها موثر بودند نه متاثر.

رئیس جمهور با بیان اینکه شهدای ما و سرداران ما تاریخ ساز و زمانه ساز شدند تاکید کرد: باید تلاش کنیم اگر موانعی است آن را از سر راه برداریم، اگر راه هموار باشد که راندن در مسیر هموار کار سختی نیست، راندن در مسیر ناهموار سخت است برای کسی که می‌خواهد در این مسیر حرکت کند.

وی ادامه داد: مهم این استان که انسان مسیر خود را با جدیت و توکل بخدا و اعتماد به داشته‌های خود و اطراف خود طی کند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + شش =