روند کاهشی نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور/ سامانه جستجوی شغل رونمایی شد

نورنیوز – گروه جامعه: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم رونمایی از سامانه جستجوی شغل اظهار کرد: این سامانه با هدف کاهش هزینه‌های جستجوی شغلی، اتصال سریع کارجویان و کارفرمایان و ایجاد پویایی در بازار کار راه اندازی شده و زمینه پیوند میان کارگر و کارفرما را به صورت برخط فراهم می‌کند.


سید صولت مرتضوی افزود: همه کارفرمایان نیازمندی خود به نیروی کار را در این سامانه ثبت می‌کنند و کارجویان هم می‌توانند مشخصات خود را به ثبت برسانند.


وزیر کار در ادامه از راه اندازی سامانه رصد اطلاعات بازار در آینده نزدیک خبر داد و گفت: سامانه جدیدی در کنار سامانه جستجوی شغل فعال خواهد شد که با راه اندازی آن می‌توانیم به سال و فصل و ماه و حتی به روز نرخ بیکاری را اعلام کنیم. این سامانه هم اکنون در حال طراحی است و تحت عنوان سامانه رصد اطلاعات بازار کار راه اندازی خواهد شد.


مرتضوی در عین حال با ابراز خرسندی نسبت به رشد نرخ اشتغال در یک ماه گذشته گفت: براساس آمار مرکز آمار ایران نرخ اشتغال به ۸.۲ درصد در یک ماه گذشته رسیده و این مهم مبین این است که نرخ بیکاری ۲۴ استان کاهشی بوده و حکایت از برنامه‌ریزی مطلوب در دولت سیزدهم و تحقق اهداف سیاستگذاری‌ها دارد.


او تحقق سیاست‌های کلان حاکمیت در حوزه اشتغال را به منظور کاهش بیکاری مستلزم شفافیت در بازار کار دانست و گفت: متاسفانه در گذشته براساس اسناد پیمایشی میزان بیکاری از طریق مراکز رسمی مانند بانک مرکزی یا برخی موسسات نظرسنجی اعلام می‌شد، اما سامانه‌ای که دقیقاً میزان بیکاری را اعلام کند، نداشتیم. این اقدام حوزه معاونت اشتغال با همیاری و همکاری صندوق کارآفرینی امید اقدام بزرگی است که ما را به سمت شفافیت هدایت می‌کند.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در مشهد مقدس هم متولیان کمیته امداد اعلام کردند که تا پایان سال ۱۰۰ هزار مددجوی کمیته امداد به خودکفایی خواهند رساند که اقدام مهمی است. این سامانه‌ها ما را به نیازمندی‌های آموزشی بازار کار هدایت می‌کند.


به گفته مرتضوی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز در طرح تابستانه، آموزش بازار کار را برعهده دارد. آموزش‌های قبل از خدمت و حین خدمت نیز وجود دارد و در آینده آموزش حین خدمت تکمیل شده و گواهینامه‌هایی در این ارتباط صادر خواهد شد.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۷۲۰ هزار فرصت شغلی ماندگار در یک سال گذشته خبر داد و گفت: خوشبختانه با مجموع سیاستگذاری‌ها نرخ اشتغال پایدار و نرخ اشتغال بانوان افزایش پیدا کرده است.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهار =