هشدار رئیس کل بانک مرکزی فرانسه نسبت به عواقب افزایش نرخ تورم در اروپا

نورنیوز – گروه بین‌الملل: فرانسوا ویلروی دو گالاو؛ رئیس کل بانک مرکزی فرانسه با پیشنهاد برخی از اقتصاددانان فرانسوی برای افزایش نرخ هدف بانک مرکزی اروپا برای تورم که در حال حاضر ۲ درصد است، مخالفت کرد.


ویلروی که همچنین یکی از اعضای شورای حاکم بانک مرکزی اروپا است، گفت که افزایش نرخ بهره آن‌ها را به بالاترین سطح نزدیک می‌کند و آن را به اندازه کافی بالا نگه می‌دارد تا تاثیر آن در تمام جنبه‌های اقتصادی احساس شود.


او در جریان یک کنفرانس اقتصادی در شهر «آکس آن پروانس» در جنوب فرانسه افزود: هدف کاهش تورم به سطح هدف ۲ درصد تا سال ۲۰۲۵ است.


اولیویه بلانچارد، اقتصاددان ارشد سابق صندوق بین‌المللی پول، مدت‌هاست که از افزایش هدف تورم به بالای ۲ درصدی که اکثر بانک‌های مرکزی بزرگ تعیین کرده‌اند، حمایت کرده است.


او افزایش تورم را اینگونه توجیه می‌کند که افزایش انعطاف‌پذیری که این مرحله ایجاد می‌کند بیشتر از هزینه است.


پاتریک آرتوس، اقتصاددان کهنه کار فرانسوی نیز در کنفرانس روز شنبه خواستار افزایش نرخ تورم شد.


برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه نیز گفت که شروع گفت‌وگو توسط اقتصاددانان در این مورد به این معنی است که “هیچ موضوعی وجود ندارد که مانع افزایش شود. “پیش از این وب‌سایت فرانسوی «francetvinfo» فاش کرده بود که تعدادی از فرانسوی‌ها سوپرمارکت‌ها و محصولات آن‌ها را پس از اینکه در کشورشان تحت تأثیر تورم قرار گرفتند، می‌دزدند.

بر اساس گزارش موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی، نرخ افزایش تورم قیمت مصرف کننده در فرانسه در کل سال ۲۰۲۲ به ۵.۲ درصد رسیده است.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =