مهر تایید گزارش نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا بر غرض‌ورزی غرب علیه ایران

نورنیوز ـ گروه سیاسی: بنابر ارزیابی اطلاعاتی جدید ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در پی به‌دست آوردن سلاح هسته‌ای نیست ولی به فعالیت‌هایی که می‌تواند به این کشور در تولید این‌گونه تسلیحات کمک کند، شتاب بخشیده است.


در گزیده دو صفحه‌ای این گزارش که دوشنبه منتشر شد آمده؛‌ «ایران در حال حاضر در راستای فعالیت‌های کلیدی تولید سلاح که برای ساخت یک دستگاه هسته‌ای قابل آزمایش مورد نیاز است، اقدام نکرده است.»


این گزارش البته تاکید کرده است که ایران در حال «تحقیق و توسعه فعالیت‌هایی است که آن را به تولید مواد انفجاری مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای، در صورتی که چنین تصمیمی گرفته شود، نزدیک می‌کند.»


این گزارش مدعی است؛ ایران در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم برجام را نقض کرده و در حال افزایش حجم و میزان غلظت اورانیوم غنی‌سازی شده خود است.


گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران هر چند همچنان برخی اتهامات و ادعاها در خصوص حرکت ایران به سمت افزایش ظرفیت‌ها جهت تولید بمب اتمی و نیز ادعاهای موشکی را تکرار کرده اما در کنار اذعان به صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران به چند نکته مهم نیز اشاره داشته است:


نخست؛ در این گزارش ضمن اذعان به عدم انحراف فعالیت هسته‌ای ایران رسما عنوان می‌شود: «ارزیابی تازه اطلاعاتی آمریکا با ارزیابی‌های پیشین این کشور هم‌خوانی دارد.»


بر این اساس؛ به صراحت می‌توان دریافت که آمریکا نه تنها امروز بلکه از همان آغاز بر ماهیت صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران آگاه بوده و ادعاهای ضدایرانی آنها صرفا بازی تبلیغاتی و دروغ‌پردازی برای اهداف سیاسی و باج‌خواهانه بوده نداشته است.


این مسئله مواضع جمهوری اسلامی را که همواره ادعاهای ضد ایرانی غرب را رفتاری مغرضانه با اهدافی سیاسی و به دور از واقعیت‌های فنی دانسته که با هدف توجیه تحریم‌ها و خصومت‌های غیرمنطقی در قبال ایران صورت گرفته اثبات می‌کند.


دوم؛ در این گزارش اذعان شده است که: «یافته‌‌های گزارش اطلاعاتی آمریکا با گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همخوانی دارد.»


نگاهی بر گزارش‌های آژانس در طول دو دهه گذشته نشان می‌دهد که آژانس در ده‌ها گزارش رسما به ماهیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اذعان داشته و تاکید می‌کند که ایران هیچ انحرافی به سمت ساخت بمب هسته‌ای نداشته است.


سوم؛ گزاره «از سال ۲۰۲۰ ایران ظرفیت‌های هسته‌ای خود را افزایش داده اما همچنان تصمیمی به ساخت بمب هسته‌ای ندارد» سندی دال بر پای‌بندی کامل ایران به برجام حتی با وجود خروج آمریکا از برجام است.


گزارش مذکور اثبات می‌کند که ایران هر چند بر اساس واکنش منطقی و عملی به بدعهدی‌های طرف‌های غربی و آژانس، در کنار کاهش دسترسی‌های فرا پادمانی آژانس که تا پیش از این به صورت داوطلبانه اجرا می‌کرد، به توسعه ظرفیت‌های فنی و هسته‌ای خود پرداخته اما هیچ انحراف هسته‌ای نداشته است.


با توجه به این مولفه‌ها هر چند که رسانه‌های غربی از جمله فارسی‌زبانان معاند برآنند تا این گزارش را پس از سخنان «جیک سالیوان» که به مذاکره غیر مستقیم با تهران درباره زندانیان آمریکایی اذعان کرده بود، نوعی پیام مذاکراتی از سوی آمریکا عنوان و از این رهگذر ایران را مانع آغاز مذاکرات معرفی نمایند، اما حقیقت امر آن است که گزارش اطلاعاتی آمریکا مبنای داخلی داشته و نمی‌توان آن را بیان‌گر تغییر رفتار آمریکا در قبال برجام و مذاکرات دانست.


به هر تقدیر هر چند گزارش مذکور نمی‌تواند مولفه‌ای برای خوش‌بینی به رویکرد آمریکا نسبت به مذاکرات ارزیابی شود اما دستِ‌کم این حقیقت مسلم را آشکار می‌سازد که دو دهه ادعاهای هسته‌ای غرب علیه ایران، ادعاهایی واهی و فریب‌کارانه بوده که صرفا در راستای اهداف سیاسی و دشمنی با ملت ایران صورت گرفته است.


این گزارش همچنین نه تنها واهی بودن هوچی‌گری‌های آمریکا و سه کشور اروپایی در نشست اخیر شورای امنیت علیه ایران را آشکار می‌سازد بلکه سندی است که بر انحراف ۲۰ ساله آژانس از رویکرد فنی به انواع بازی‌های سیاسی در قبال فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مهر تایید می‌زند.


گزارش مذکور نشان می‌دهد که خواست غیرمنطقی و زورگویانه غربی‌ها مبنی بر لزوم حفظ تحریم‌ها که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ بخشی از آن در مهرماه ۱۴۰۲ باید لغو شوند، رفتاری مغرضانه بوده و بهانه‌های آن حتی با یافته‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا نیز همخوانی ندارد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هشت =