معاون وزیر دادگستری: مجتمع کاهش آسیب های اجتماعی در خراسان جنوبی راه اندازی شود

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، سید علی کاظمی، معاون وزیر دادگستری امروز در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان  اظهار کرد: دغدغه مندی مسئولان استان در حوزه آسیب های اجتماعی به طور کامل آشکار است، آسیب های اجتماعی موضوع مهمی در کشور ما است. 

وی با بیان این که موضوع آسیب های اجتماعی، کوکان، زنان و مسائلی از این دست برای ما مهم هستند افزود: باید برای حوزه اعتیاد و مواد مخدر در این استان با توجه به همجوار بودن با افغانستان در کنار برنامه های سالیانه برنامه اضطرار داشته باشیم.

وی با اشاره به این که آسیب های اجتماعی برای کشور ما موضوعی راهبردی است گفت: موضوع آسیب های اجتماعی در ایران به دلیل آموزه‌های دینی موجود حساس است؛ در بحث کودکان، موضوع ۱۴۰۰ سال پیش مورد تاکید قرار گرفته است و همچنین مضامین بلندی در اسلام به مباحث کودکان پرداخته است.

معاون حقوق مالکیت فکری و دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری ادامه داد: یکی از مباحث جهاد تبیین این است که موضوع آسیب های اجتماعی باید تبدیل به هنجار عمومی، سیستم و فرآیند شود، طبق احادیت دین اسلام اگر یک نفر را احیا کنیم یعنی کل دنیا را احیا کرده ایم و اگر کودک پاک و مطهر که هدیه خداوند است تبدیل به فرد نابهنحاری شود، همه ما مسئول هستیم.

کاظمی تصریح کرد: جامعه ارزشی و دینی از ما انتظار دارند که به حوزه کودکان، زنان و آسیب های اجتماعی بپردازیم.

وی گفت: برخی می گویند مبارزه با فقر، محرومیت، خیابان گردی هزینه دارد و در توان ما نیست اما این مهم، با مبانی اسلامی مغایرت دارد، دولت مردمی سیزدهم تلاش می‌کند که این اتفاق نیفتد.

وی اضافه کرد: نگاه ریاست جمهوری به حوزه آسیب های اجتماعی خاص است و هشت بند در سند تحول قضایی به دستور ریاست جمهوری آمده و آیت الله رئیسی بر این مهم تاکید دارند.

معاون وزیر دادگستری با اشاره به هماهنگی دستگاه ها محتلف در حوزه آسیب های اجتماعی به ویژه مباحث کودکان، گفت: وزیر کشور، وزیر دادگستری، تامین اجتماعی و بهزیستی همه دغدغه آسیب های اجتماعی را دارند؛بحث کودکان بحث مهمی است و قوانین این حوزه، قوانین خوب و جامعی دارد و رویکرد چند نهادی را می طلبد بر این اساس اقدام به اجرای این قانون امر مهمی است و در استان خراسان جنوبی هم اشراف به این قانون خوب است.

کاظمی اظهارداشت: اقدامات دستگاه های متولی در خراسان جنوبی بسیار مناسب بود، تولید برنامه اطلاع رسانی برای کودکان با مشارک خود کودکان، حساسیت بر رعایت حقوق کودک، اقدامات دادگستری و تعامل با دستگاه های اجرایی ، آموزش فنی و حرفه ای، ساماندهی زباله گردان توسط شهرداری و کودکان و زنان در موقعیت خیابان، آموزش اتباع غیر ایرانی، بهداشت اتباع و کنترل بارداری در اتباع خارجی از جمله این موارد بود.

وی تصریح کرد: به کارگیری کودکان زیر ۱۵ سال و عدم اعمال رعایت استانداردهای کار، مجازات های شدید دارد که در برخی استان ها رعایت نمی کنند اما در استان خراسان جنوبی اوضاع خوب است.

معاون وزیر دادگستری خواستار تحول از رویکرد پیگیرانه به موضوعات پیشگیرانه شد، از وجود ۳۰ هزار کودک کار در کشور خبر داد و افزود: البته در بحث خودکشی از استانداردهای جهانی خیلی پایین تر هستیم که اعتقادات خانوادگی مانع خودکشی است لذا رویکرد پیشگری مهم است، این حجم کودکان با بزرگ شدن؛ مشکلات آنها هم بزرگتر می شود.

وی عنوان کرد: حاضریم به عنوان یک طرح پایلوت، استان خراسان جنوبی را در حوزه کودک ببینیم، یکی از تجاربی که در خراسان رضوی وجود دارد راه اندازی مجتمع شناسایی و کاهش آسیب های اجتماعی است؛ بدین منظور که تمام سازو کارها و امکانات دستگاه در یک مرکز متمرکز شود و پذیرش کودکان و نوجوانان در معرض خیابان، حمایت های قضایی توسط دادستانی، حمایت های اجتماعی و مردمی انجام می شود، آمادگی داریم این مهم در استان خراسان جنوبی با همراهی دادستانی، شهرداری و بهزیستی راه اندازی و حمایت شود.

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + شانزده =