راه‌اندازی یک پروژه مدرن کتابخانه‌ای در قطر

نورنیوز – گروه فرهنگ: دانشگاه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد که این پروژه بر اساس نمایه‌‌سازی مجلداتی متشکل از آرشیو منابع و روزنامه‌های قطری انجام شده است که در بیست و هفت جلد تنظیم و برای محققین قابل دسترسی است.


بر این اساس، این کتابخانه تلاش می‌کند تا اسناد تاریخی را سامان‌دهی، حفظ و جمع‌آوری نموده و آنها را با در نظر گرفتن حقوق مالکیت معنوی در دانشگاه قطراختیار علاقه‌مندان قرار دهد تا از این طریق به حفظ فرهنگ و رویدادهای تاریخی کشور و انتقال آنها به نسل‌های بعد کمک کند.


«فاطمه النعیمی»، رئیس بخش خدمات کاربران کتابخانه دانشگاه قطر در این زمینه گفته است: «این پروژه دارایی های کتابخانه را غنی و دسترسی محقق را به اطلاعات تاریخی از طریق فهرست کتابخانه آسان‌تر می‌کند. «أسماء نصیر» کارشناس خدمات اطلاع رسانی کتابخانه نیز تأکید دارد که این پروژه بر اساس نمایه‌سازی سرفصل‌های مهم مقالاتی است که در مجلدات روزنامه‌ها، منابع قدیمی و سایر اسناد مهم قدیمی مرتبط با حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و صنعتی منتشر شده است.


این پروژه همچنین توسعه روزنامه‌نگاری در کشور قطر را در دوره‌ تاریخی مهمی مدرن سازی کشور یعنی از دهه پنجاه قرن بیستم تا آغاز دهه هشتاد را نیز تشریح می‌کند. علاوه بر این، مجموعه‌ای از مقالات و تحقیقات روزنامه‌نگاری درباره نهضت آموزشی، بهداشتی، شهری و ورزشی کشور قطر و نیز نخستین پروژه‌های مدرن سازی کشور را پس از استخراج نفت پوشش می‌دهد.

پایگاه تحلیلی جامعه و فرهنگ ملل

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =