دستاورد زلنسکی در لیتوانی؛ دو پله سقوط!

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: با وجود همه نارضایتی‌ها و خط و نشان‌هایی که رئیس جمهور اوکراین برای اعضای پیمان آتلانتیک شمالی در اعتراض به عدم عضویت کشورش در ناتو کشید، او عملا در نشست لیتوانی تحقیر شد.


بر خلاف آنچه برخی رسانه‌های طرفدار زلنسکی در اوکراین و اروپا القا می‌کردند، نتیجه و خروجی نشست لیتوانی، هموار شدن مسیر عضویت کی‌یف در پیمان آتلانتیک شمالی نبود.


زلنسکی در نشست لیتوانی، بر روی دو گزینه متمرکز بود: «عضویت قطعی در ناتو» یا «شراکت با اولویت در ناتو» اما هیچ یک از این دو گزینه اتفاق نیفتاد.


مقامات ناتو صرفا با تشکیل «شورای همکاری اوکراین-ناتو» موافقت کردند و دیگر هیچ! به عبارت بهتر، حتی آتلانتیکی‌ها اوکراین را به عنوان «شریک با اولویت» نیز در نظر نگرفتند.


بنابراین، زلنسکی شاهد دو پله سقوط در لیتوانی بود؛ گذار از «عضویت دائمی در ناتو« به «تشکیل شورای همکاری»!


شرط مهم عضویت اوکراین در ناتو، یعنی جلب موافقت همه اعضای پیمان آتلانتیک شمالی با این مسئله، در عمل اتفاق نخواهد افتاد زیرا برخی کشورها مانند مجارستان،فرانسه و اتریش صراحتا مخالفت خود را با این روند اعلام کرده‌اند.


در این میان، صدای اعتراض زلنسکی به گوش سران ناتو نمی‌رسد. ولودیمیر زلنسکی اخیرا در یک سخنرانی در مرکز ویلنیوس در کنار رهبر لیتوانی مدعی شده است که کشورش ناتو را قدرتمندتر خواهد کرد.


لیتوانی در کنار چند کشور دیگر اروپای شرقی و مرکزی، از متحدان پر و پا قرص اوکراین در جنگ بوده است.منابع دولتی و رسانه ای اوکراین، اعلام کمکهای غرب به این کشور در جریان جنگ در نشست لیتوانی را نوعی شوی تبلیغاتی قلمداد کرده و آن را فاقد اهمیت راهبردی می دانند.


آلمان اعلام کرده است یک بسته نظامی دیگر به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو به اوکراین کمک خواهد کرد.


بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان اعلام کرد این بسته کمکی شامل دو سیستم موشک‌انداز پاتریوت، ۲۵ تانک ۱ A5 لئوپارد، ۴۰ خودروی جنگی پیاده نظام ماردر، ۲۰هزار گلوله توپ و ۵هزار تسلیحات دودزا می‌شود.


طی روزهای اخیر بسیاری از تحلیلگران مسائل نظامی و امنیتی در اروپا از نشست لیتوانی به عنوان نقطه آشکارساز شکست و عقبگرد اوکراین یاد می کنند و حتی تلاش ظاهری افرادی مانند ینس استولتنبرگ دبیر کل نروژی ناتو برای توجیه ناراحتی‌های زلنسکی نیز نتوانسته است راه به جایی ببرد!


عضویت در ناتو وحتی شراکت با آتلانتیکی ها، نه در دوران جنگ و نه پس از آن قرار نیست فعالیت پیدا کند. این بدترین خبر ممکن برای رئیس جمهور اوکراین و دیگر غربگرایان این کشورمحسوب می شود.


بی دلیل نیست که مقامات آمریکایی از زلنسکی( با لحنی هشدار آمیز) خواسته اند تا انتقادات خود از واشنگتن و دیگر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی را متوقف سازد.


در هر حال، نشست لیتوانی نقطه آشکارساز اختلافات عدیده ایست که میان ناتو و اوکراین به وجود آمده است. این ماجرا بر خلاف آنچه القا می شود چندان پیچیده نیست!


ناتو به صورتی کاملا آشکار زیر قول ها و وعده های خود به دولت اوکراین و زلنسکی بر سر پذیرش کی یف در پیمان آتلانتیک شمالی زده است. تاکید می شود که چنین روندی قرار نیست در آینده ای نزدیک تکمیل شود ، حتی اگر همین امروز جنگ اوکراین به پایان برسد!

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =