امارات کاردار سوئد در ابوظبی را احضار کرد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: وزارت خارجه امارات، کاردار سوئد در ابوظبی را احضار کرد و یک یادداشت اعتراض علیه تداوم اهانت‌های عناصر تندرو در این کشور به مقدسات، تحویل او کرد.


وزارت خارجه امارات همچنین به شدت، حمایت‌های دولت سوئد و اعطای مجوز به ارتکاب چنین اقدامات شنیعی در کنار فرار از مسئولیت‌های بین‌المللی خود و بی احترامی به ارزش‌های اجتماعی را محکوم کرد.


این وزارتخانه بر ضرورت نظارت بر تفکرات نژادپرستانه و تندرو که بر صلح و امنیت، تأثیر منفی می‌گذارد، تأکید و مخالفت کشور امارات با استفاده از آزادی بیان به عنوان ابزاری برای اجرای چنین اقدامات شنیعی، را اعلام کرد.


وزارت خارجه امارات اعلام کرد که ابوظبی همواره با ارتکاب اقداماتی که امنیت و ثبات را از بین برده و با ارزش‌های انسانی و اخلاقی در تضاد بوده، مخالف است. چنین تفکراتی با تلاش‌های بین‌المللی برای گسترش ارزش‌های همزیستی مسالمت‌آمیز میان ملت‌های مختلف، در تضاد است.


این وزارتخانه خواهان احترام به سمبل‌های دینی و مقدسات و دوری گزیدن از اقدامات تحریک برانگیز در شرایطی که جهان به تلاش همگانی برای حمایت از همزیستی مسالمت‌آمیز نیاز دارد، شد.


امارات همچنین اعلام کرد که اعطای مجوز به تکرار چنین اقدامات شنیعی، با قوانین بین المللی در تضاد است؛ قوانینی که مخالف اهانت به ادیان و کتب و سمبل‌های مقدس آنها، و گسترش تفکرات تندرو است، زیرا این اقدامات در نهایت منجر به وقوع درگیری‌ها و بالا گرفتن تنش‌ها در جهان می‌شود.


«سالم عبدالله الجابر الصباح»، وزیر خارجه کویت نیز پیش از این، اقدام یکی از افراد تندرو در سوئد در اهانت مجدد به قرآن کریم را به شدت محکوم کرده بود.


سالم عبدالله الصباح هشدار داد که این اقدامات مکرر منجر به شعله ور شدن احساسات مسلمانان می‌شود.


وزیر خارجه کویت، سوئد را مسئول کامل این اقدامات دانست که منجر به ترویج نفرت علیه مسلمانان و تشویق به خشونت می‌شود به‌ویژه با توجه به اینکه این حادثه در مدت زمانی کوتاه توسط این شخص تکرار شده است.


منابع لبنانی نیز روز جمعه اعلام کردند که آن دیسمور، سفیر سوئد در این کشور، بیروت را ترک کرده است. این منابع بیان کردند که سفیر سوئد پس از آنکه مقامات لبنان، اقدامات حفاظتی در اطراف سفارت را تشدید کردند، تصمیم به ترک بیروت گرفت.


این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، از کشورهای عربی و اسلامی خواست، سفرای خود از سوئد را بازگردانند و سفرای سوئد را اخراج کنند. دبیر کل حزب الله لبنان در واکنش به تکرار شنیع هتک حرمت به قرآن با همدستی آشکار دولت سوئد، از همه کشورهای عربی اسلامی خواست با اخراج فوری سفیر سوئد و فراخوانی سفرای خود، با این کشور هتاک قطع رابطه دیپلماتیک کنند.


نخست وزیر عراق نیز دستور بازگشت سفیر این کشور از استکهلم و اخراج سفیر سوئد از عراق را صادر کرد.


یک مهاجر عراقی ساکن سوئد مجدداً در مقابل سفارت عراق در این کشور به قرآن اهانت کرد و پرچم عراق را نیز به آتش کشید که این هتاکی موجی از محکومیت و برگزاری تجمعات اعتراض آمیز را در کشورهای اسلامی به دنبال داشته است.

مهر

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =