آپارتاید در اَشکال دیگری توسط نظام سلطه در حال اجراست

نورنیوز ـ گروه سیاسی: علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که برای شرکت در نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو و دوستدار بریکس به آفریقای جنوبی سفر کرده با خانم «خومبودزو وانتشاونی» وزیر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی دیدار و در خصوص راه های گسترش بیش از پیش روابط دو کشور با او گفتگو و تبادل نظر کرد.


در این دیدار دکتر احمدیان با ابلاغ سلام‌های گرم و صمیمانه رئیس جمهور کشورمان خطاب به آقای «رامافوز» رئیس جمهور آفریقای جنوبی، احترام ویژه مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران به آقای ماندلا به عنوان نماد مبارزه با تبعیض نژادی را یاد آور شد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به اشتراک مواضع ایران و آفریقای جنوبی در خصوص تحولات غرب آسیا، بر گسترش همکاری‌های دو کشور در همه حوزه‌ها به ویژه مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی تاکید کرد.


او با بیان اینکه آمریکا با اتخاد سیاست یک‌جانبه‌گرایی و اِعمال تحریم‌های ظالمانه، نظام آپارتاید را همچنان حفظ کرده، تعامل و همکاری کشورهای مستقل برای مقابله با این روند خطرناک که بدیهی‌ترین حقوق انسانی را پایمال نموده، اجتناب‌ناپذیر دانست.


احمدیان برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی در آینده نزدیک را گام مثبتی برای توسعه مناسبات دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد با سفر رئیس جمهور آفریقای جنوبی به ایران سطح روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصادی گسترش یابد.


در این دیدار خانم خومبودزو وانتشاونی وزیر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی با ابراز خرسندی از سفر دکتر احمدیان به آفریقای جنوبی و پذیرش دعوت این کشور برای شرکت در نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو و دوست‌دار بریکس، بر همکاری در همه حوزه‌ها به‌ ویژه حوزه انرژی تاکید کرد.


 او ابراز امیدواری نمود در پاسخ به دعوت طرف ایرانی در رأس هیأتی متشکل از مسئولان نهادهای ذیربط، به‌ ایران سفر کند.


خانم خومبودزو وانتشاونی همچنین تصریح کرد؛ آفریقای جنوبی از درخواست ایران برای عضویت در بریکس حمایت می‌کند.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + سیزده =