توانمندی های بی نظیر خراسان جنوبی، فرصتی مطلوب برای فعالیت سرمایه گذاران چینی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی امروز در نشست «ابتکار توسعه جهانی و سند همکاری ٢۵ ساله» که با حضور هیئت چینی در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد ظرفیت های بی نظیر خراسان جنوبی را فرصتی برای فعالیت سرمایه گذاران چینی عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی با ١۵١ هزار کیلومتر وسعت و ٣٣١ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان، شرقی ترین استان ایران است که از ظرفیت های معدنی، کشاورزی و گردشگری بی شماری برخوردار است.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی با بیش از ٣٠٠ روز آفتابی و نیز بادهای مستمر در طول سال ، شرایط مساعدی برای سرمایه گذاری در زمینه انرژی های نو و تجدید پذیر دارد.

به گفته وی شرایط اقلیمی خراسان جنوبی با برخی استان های کشور چین به لحاظ روزهای آفتابی و وزش باد مشابهت زیادی دارد.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به پتانسیل های کشاورزی خراسان جنوبی، آماری جامع از وضعیت تولیدات استان در زمینه زرشک، زعفران، عناب، پسته و … ارائه کرد.

اشرفی با تأکید بر رتبه نخست خراسان جنوبی در تولید برخی محصولات همچون زرشک و عناب ، اظهار داشت: توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در راستای ایجاد زنجیره ارزش در این محصولات از اولویت های استان  است.

وی در ادامه از توانمندی های معدنی خراسان جنوبی گفت و متذکر شد: ذخایر غنی زغال سنگ، بنتونیت، سیلیس، مس و … که در سطح استان پراکنده می باشند به لحاظ کیفیت و کمیت مثال زدنی هستند.

به گفته وی حضور بیش از ١۵٠ نفر از سرمایه گذاران و کارگران چینی در استان، نشان دهنده شرایط ترغیب کننده خراسان جنوبی برای فعالیت اقتصادی است.

معاون استاندار خراسان جنوبی از مرز مشترک خراسان جنوبی با کشور افغانستان نیز به عنوان یک فرصت نام برد و گفت: مرز ماهیرود، موقعیت بسیار مطلوبی برای توسعه مبادلات تجاری و ترانزیت کالا است.

وی با ارائه کتاب «فرصت های سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی» که به همت اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تألیف شده، این مجلد و نمونه هایی از کالاهای تولیدی استان شامل زرشک، زعفران، عناب، کشک و … را به هیئت چینی اهدا کرد.

این نشست با حضور رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور، دبیر و سخنگوی فراکسیون دیپلماسی اقتصادی محور مقاومت و همسایگان مجلس شورای اسلامی، مدیرکل آسیا اقیانوسیه وزارت خارجه، رئیس کمیته سیاسیت خارجی کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونین هماهنگی امور اقتصادی و رؤسای اتاق های بازرگانی استان های خراسان جنوبی، مازندران و آذربایجان غربی برگزار شد.

پایان پیام/۶۹۰۷۵

 

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 18 =