مدیریت بحران و پدافند غیرعامل نیاز به کار پژوهشی و تحقیقاتی دارند

نورنیوز – گروه سیاست: احمد وحیدی وزیر کشور در همایش تخصصی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل سپاه تهران بزرگ که امروز در سالن ۵ آذر سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، گفت: موضوع نشست تخصصی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل برایمان اهمیت زیادی دارد؛ در موضوع پدافند غیرعامل که تهدید محور است، طرف مقابلمان دشمن و در موضوع مدیریت بحران، با حوادث طبیعی روبرو هستیم و این دو موضوع مهم، شباهت قابل توجهی از نوع پرداختن به موضوع دارد.


وزیر کشور با بیان اینکه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل نیاز به کار پژوهشی و تحقیقاتی دارند تا از این طریق بتوان بهترین روش‌های علمی را برای مقابله با بحران‌ها بیاموزیم، گفت: عناصر دانشی در موضوعات مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اهمیت زیادی دارد و باید روی این کار شود.


او ادامه داد: وقتی به مدیریت بحران توجه می‌کنیم فرض این است که یک سیستم از حالت تعادل و طبیعی خارج شده است و وضعیتی محسوب می‌شود که شکل بحرانی به خود می‌گیرد، سطح این بحران می‌تواند در سطح یک استان، شهر و یا روستا باشد و  در آن شرایط با یک حالت پیچیده مواجه هستیم و باید آن را به بهترین شکل مدیریت کنیم تا مردم دچار آسیب نشوند.  


وحیدی با بیان اینکه در مدیریت بحران، جمعیت و وسعت جغرافیایی اهمیت زیادی دارد، گفت: آرامش و امنیت مردم همیشه برایمان اهمیت زیادی دارد و در مواقع بحرانی، این دو مؤلفه ضریب می‌گیرد و در این شرایط، مدیریت بحران یک فریضه بزرگ است چون جان مؤمنی به خطر افتاده و باید هر کاری کرد تا نجاتش داد. 


وزیر کشور با اشاره به اینکه افزایش تاب‌آوری موضوع مهمی در مدیریت بحران و پدافند غیرعامل است، افزود: در زلزله‌های سابق که در اطراف تهران رخ داد، شاهد نگرانی مردم عزیز پایتخت بودیم و همین نبود آرامش، می‌توانست به بحران‌های دیگری در تهران منجر شود مثل صف پمپ‌بنزین و یا ترافیک خیابان‌ها و … در این شرایط با آموزش دادن مردم می‌توانیم بحران را به بهترین شکل مدیریت کنیم و به همین دلیل آموزش مقابله با شرایط بحرانی برای مردم اهمیت زیادی دارد چون در این شرایط، باز توانی روحی و روانی مردم ملاک ماست.


وحیدی اضافه کرد: ساختار و زیرساخت‌ها هم در شرایط بحران باید خلاقانه باشد. برای مثال وقتی یک بحران و حادثه‌ای رخ داده است، اگر سازمان‌های مرتبط با مدیریت بحران نتوانند خودشان را با شرایط وفق دهند، با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شویم و این شرایط، نیازمند سازمانی هستیم که منعطف عمل کند. 


او ادامه داد: مسئله طرح عملیات در شرایط بحرانی هم اهمیت زیادی دارد،  ما بر اساس طرح عملیات می‌توانیم دور هم جمع شویم و این جلسه هم مقدمات آن است و در این شرایط می‌توانیم با تقسیم کار جداگانه، برای مقابله با بحران‌هایی همچون سیل و زلزله آماده شویم. در حال حاضر بحران‌هایی همچون سیل، زلزله، فرونشست زمین، آتش‌سوزی و… جزو خطراتی است که مدام در سطح کشور با آن روبرو هستیم و برای مقابله با این بحران‌ها باید طرح عملیات داشته باشیم و فرماندهی این موضوع اهمیت زیادی دارد.


وزیر کشور گفت: در مدیریت بحران، اگر سپاه تهران بزرگ بتواند طرح عملیاتی تهیه کند و در این طرح عملیات، وظایف سازمان‌ها و دستگاه‌هایی همچون هلال‌احمر، فراجا، اورژانس و … تعریف شود، یقیناً در مواقع بحرانی می‌توان به بهترین شکل در راستای خدمت‌رسانی به مردم عمل کرد و یقیناً این طرح عملیاتی نقطه کلیدی ما برای حضور به موقع و هدفمند در صحنه برای مقابله با بحران است. 


او با بیان اینکه نظام پشتیبانی در مقابله با بحران‌ها هم حائز اهمیت است، افزود: اینکه ما نظام پشتیبانی را متناسب با بحران شکل دهیم، خیلی موضوع مهمی است مثلاً در مواقع بحرانی و زمان‌های طلایی شاهد حضور هلال‌احمر در مناطق بحران‌زده هستیم و به موازات آن سایر دستگاه‌ها هم می‌توانند ایفای نقش کنند. 


وحیدی ادامه داد: احساس مسئولیت در مردم در مواقع بحرانی جای تقدیر و تشکر دارد، چرا که در بحران‌های سابق مثل سیل و زلزله در شهرهای مختلف کشورمان شاهد امدادهای مردمی به صورت مادی و غیرمادی هم بودیم و باید گفت که مردم رکن اصلی ماجرا در مواقع بحرانی هستند که باید این شرایط به بهترین شکل ساماندهی شود. 


وزیر کشور با بیان اینکه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل نیاز به کار پژوهشی و تحقیقاتی دارند تا از این طریق بتوان بهترین روش‌های علمی را برای مقابله با بحران‌ها بیاموزیم، گفت: عناصر دانشی در موضوعات مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اهمیت زیادی دارد و باید روی این کار شود.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پنج =