ترامپ همچنان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

نورنیوز – گروه بین‌الملل: بر اساس نظرسنجی جدید نیویورک تایمز و دانشگاه سینا که روز دوشنبه به وقت محلی نتایج آن منتشر شد، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۴ بر رقبای جمهوری خواه خود برتری دارد درحالی که «ران دسانتیس»، فرماندار فلوریدا و جدی‌ترین رقیب ترامپ، ۳۷ درصد آرای کمتری در مقایسه با او به‌دست آورده است.


این نظرسنجی نشان می دهد که سومین کاندید جمهوری خواه تنها ۳ درصد رأی کسب کرده و در یک رأی‌گیری با حضور دو نامزد، ترامپ ۳۱ درصد بیشتر از دسانتیس رأی کسب کرده است.


در این نظرسنجی، ترامپ ۵۴ درصد رای و دسانتیس ۱۷ درصد رأی کسب کرده‌اند.


«مایک پنس» معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، «نیکی هیلی» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و سناتور تیم اسکات هر کدام فقط ۳ درصد رأی کسب کردند.


ترامپ و دسانتیس در مجموع از نظر تمایل مثبت رأی دهندگان رتبه‌های خوبی دارند. این نظرسنجی نشان داد که ۷۶ درصد رأی دهندگان ترامپ و ۶۶ درصد دسانتیس را انتخاب کردند.


این نظرسنجی در حالی انجام می‌شود که جمهوری‌خواهان برتری جزئی نسبت به دموکرات‌ها دارند. بر اساس تحقیق موسسه گالوپ ۴۵ درصد آمریکایی‌ها جمهوری‌خواه یا تمایل به جمهوری‌خواه هستند، در حالی که ۴۲ درصد از مردم این کشور دموکرات یا تمایل به دموکرات دارند.


این نشان دهنده یک تغییر نسبت به سال های گذشته است. مانند سال ۲۰۲۲ که در آن تعدادی مساوی از آمریکایی ها خود را جمهوری خواه یا دموکرات کردند. بر اساس نظرسنجی نیویورک تایمز و دانشگاه سینا، ۷۱ درصد از رأی دهندگان جمهوری‌خواه فکر می‌کنند که ترامپ مرتکب اقدامات غیر قانونی جدی نشده است. به نظر می‌رسد که رأی ‌دهندگان جمهوری‌خواه، نگران تبعات قانونی دادگاه ترامپ نیستند.


شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز آمریکا ۲۷ تیرماه نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که جک اسمیت، بازپرس ویژه آمریکا با نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، اعلام کرده است که او هدف تحقیقاتش در مورد تلاش‌ها برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است.


نامه های اطلاع رسانی معمولا در تحقیقات جنایی به افراد داده می شود تا آنها را مطلع کنند که با احتمال کیفرخواست روبه‌رو هستند. ترامپ به طور مشابه پیش از آنکه توسط هیأت منصفه بزرگ در فلوریدا به سوءاستفاده از اسناد محرمانه متهم شود، نامه اطلاع‌رسانی دریافت کرده بود.


دادستان‌های ایالات متحده ۵ مرداد ماه نیز علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و یکی دیگر از کارکنانش، او را به تلاش برای منصرف کردن مقام‌ها از گرفتن اسناد امنیت ملی حساس از ترامپ متهم کردند. جک اسمیت بازپرس ویژه پرونده ترامپ با اشاره به یک مصاحبه رئیس جمهوری سابق آمریکا که از «طرح حمله» به یک کشور دیگر سخن گفته بود، وی را به امتناع از بازگرداندن اسناد طبقه‌بندی شده متهم کرد. او سه اتهام جنایی جدید علیه ترامپ ارائه کرد که مجموع اتهامات را به ۴۰ اتهام رساند و کارلوس دی اولیویرا، یک کارگر در استراحتگاه مارالاگوی ترامپ را به توطئه برای ممانعت از قانون و کمک به ترامپ برای مخفی کردن اسناد متهم کرد.


در مدارک به‌دست آمده، دی اولیویرا ۵۶ ساله، به یکی دیگر از کارگران اقامتگاهی که ترامپ در آن زندگی می کند، گفت که پس از احضار وزارت دادگستری، “رئیس” می‌خواهد ویدئوهای امنیتی ملک فلوریدا حذف شود.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =