«روزهای تهران» به روایت یک جاسوس موساد منتشر می‌شود

سایر رسانه‌ها: ترجمه اولین کتاب «یعقوب نیمرودی» با عنوان «روزهای تهران» از بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر خواهد شد. یعقوب نیمرودی یکی از مهم‌ترین عناصر جاسوسی رژیم صهیونیستی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بود. نیمرودی خاطراتش را در قالب سه اثر منتشر کرده است.


نویسنده کتاب نماینده موساد، وابسته نظامی اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و تاجر معروف یهودی در ایران، بیش از سی سال تلاش کرد که به نفع خود و رژیم اقدامات حیرت آوری را رقم بزند. این یهودی صهیونیست عراقی الاصل با نشر سه عنوان کتاب با محوریت مأموریت در تهران، زندگی و کار و داستان ماجرای مک فارلین، تمام زندگی و فعالیت خود به عنوان یک «جهود» واقعی را به تصویر کشیده و با انتشار این سه عنوان اثر به زبان عبری و نه حتی به زبان انگلیسی (چه رسد به فارسی) ماهیت خودبرتربین و صهیونیست خویش را فریاد کند.


یعقوب نیمرودی موضوع تحقیقی بسیار جالب، جذاب و راهگشایی برای شناخت مفهوم صهیونیسم در نظر و ایده و به ویژه عمل و مصداق است و کاویدن محتوای سه عنوان کتاب او صرفاً یک دست گرمی ابتدایی است؛ چه اگر نابودی اسرائیل لازم آید، شناخت عمیق نیمرودی ها اول قدم از پای نهادن در این مسیر است.


کتاب روزهای تهران در ۲۹۶ صفحه اولین بار در سال ۱۳۸۸ ( ۲۰۱۰ ) در اسرائیل به چاپ رسید. از بازتاب‌های انتشار این اثر، اطلاعی در دست نیست ولی به نظر می‌رسد که هر چه بوده، زمینه‌ای شده است برای انتشار اثر دو جلدی بعدی به نام سفر زندگی  و ایران گیت که سفر زندگی در واقع شرح و بسط روزهای تهران است و گویی از ماحصل بازخوردهای چاپ کتاب اول بوده است.


در بخشی از مقدمه این کتاب که توسط ناشر اثر منتشر شده، آمده است:


بیشتر به دلیل حرفی که زده بود، مورد توجه واقع شد:


اگر یک روز به روزنامه‌نگاران اجازه دهند از کارهایی که ما در تهران کردیم مطلع شوند، از آنچه می‌شنوند وحشت خواهند کرد… حتی نمی‌توانند آن را تصور کنند.


این جمله در برخی آثار و مطالب مربوط به حضور اسرائیل در ایران عصر پهلوی تکرار شده است و هر محقق و پژوهشگری را مشتاق دانستن از سوابق و ابعاد روابط ایران و اسرائیل در این دوره می‌کند. اگرچه با انتشار یادنامه اثر «مئیر عزری» سفیر سابق رژیم صهیونیستی در ایران در دو جلد به زبان فارسی، بخشی از این رابطه مورد بازبینی قرار گرفته و مرور شد ولی کماکان عطش دانستن درباره ابعاد روابط وجود داشت؛ به ویژه در زمانی که با مرور کتاب یادنامه به این واقعیت رهنمون می‌شویم که لاپوشانی و امساک در بیان حقایق وجود دارد.


«میثم عرب سرخی» و «مرتضی سلمانی» این مجموعه سه جلدی را منتشر کرده‌اند و بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی این کتاب را در سه جلد منتشر خواهد کرد.

تسنیم

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + بیست =