وزیر خارجه لیبی از کار تعلیق شد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «عبدالحمید الدبیبه» نخست وزیر دولت وحدت ملی به دنبال دیدار «نجلا المنقوش» وزیر خارجه کابینه‌اش با «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در رم، او را از پست خود تعلیق و برای تحقیق به سازمان‌های نظارتی معرفی کرد.


در همین رابطه وزارت خارجه لیبی نیز با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: ما بر پایبندی کامل به مواضع ملی در قبال مسائل ملت‌های عربی و اسلامی که مهم‌ترین آنها آرمان فلسطین است، تأکید می‌کنیم.


وزارت خارجه لیبی افزوده است: ما بر پایبندی به قدس به عنوان پایتخت ابدی فلسطین تأکید می‌کنیم و این موضع ثابتی است که قابل عقب نشینی نیست.


در این بیانیه آمده است: وزیر خارجه مطابق با رویکرد دولت، از برگزاری دیدار با هر فردی که (رژیم) اسرائیل را نمایندگی کند، خودداری کرده است. وزارت خارجه لیبی همچنین گفته است که آنچه در رم رخ داد، یک دیدار غیررسمی و از پیش آماده نشده بود که در حین دیدار با وزیر خارجه ایتالیا صورت گرفت.


در ادامه این بیانیه آمده است: در این دیدار هیچ بحث، توافق و مشورتی صورت نگرفت بلکه وزیر بر مواضع ثابت لیبی تأکید کرد. وزارت خارجه لیبی در پایان بار دیگر مخالفت کامل و مطلق این وزارتخانه در خصوص عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل را اعلام و بر موضع ثابت طرابلس در قبال آرمان فلسطین تأکید کرده است.


گروه‌ها، شخصیت‌ها و مردم لیبی یکشنبه شب در واکنش به دیدار وزیر خارجه این کشور با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی بار دیگر مخالفت خود را با سازش با این رژیم اعلام کردند. پیش‌تر وزارت خارجه رژیم صهیونیستی از دیدار الی کوهن وزیر خارجه رژیم و نجلا المنقوش وزیر خارجه لیبی در شهر رم ایتالیا خبر داده بود.


وزارت خارجه رژیم صهیونیستی دیدار هفته گذشته المنقوش و کوهن را افشاء و اعلام کرد که با توجه به موقعیت استراتژیک و وسعت کشور لیبی، روابط با این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند انرژی‌های زیادی را برای (رژیم) اسرائیل به همراه داشته باشد.


در همین رابطه، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی فاش کرد که الی کوهن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و نجلا المنقوش همتای لیبیایی او در حضور وزیر خارجه ایتالیا در رم با هم دیدار کردند. این شبکه در ادامه افزود که این دیدار می‌تواند اولین گام در مسیر روابط بین (رژیم) اسرائیل و لیبی باشد.


منابع خبری رژیم صهیونیستی عنوان کردند که این اولین دیدار بین وزرای خارجه رژیم و لیبی محسوب می‌شود.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یک =