علت استعفای وزیر دفاع انگلیس چه بود؟/ گرانت شاپس کیست؟

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «بن والاس» از سمت وزیر دفاع انگلیس استعفاء کرد و «گرانت شاپس» به سرعت برای پر کردن جایگاه او انتخاب شد. او صبح پنجشنبه به «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس درباره تصمیم خود برای کناره‌گیری اطلاع داد.


والاس در اوایل تابستان امسال تمایل خود را برای استعفاء اعلام کرده بود. او که به عنوان یکی از حامیان سرسخت نظامی‌سازی اوکراین، مانند بسیاری دیگر در غرب شناخته می‌شود، از روند ضدحمله کی‌یف ناراضی بود. او در نامه استعفای خود بر لزوم افزایش بودجه دفاعی انگلیس تاکید کرد و گفت: می‌دانم که شما با من موافق هستید که ما نباید به روزهایی برگردیم که بودجه دفاعی به عنوان هزینه‌ای اختیاری از سوی دولت تلقی می‌شد.


«بوریس جانسون» نخست‌وزیر اسبق انگلیس فورا به این استعفاء واکنش نشان داد و گفت: از دیدن کناره‌گیری دوستم بن والاس متأسفم. او وزیر دفاع مفیدی بود.


«متیو گوردون بنکس» نماینده سابق محافظه‌کار انگلیس و پژوهشگر ارشد آکادمی دفاعی انگلیس، گفت: بن والاس، وزیر دفاع مستعفی انگلیس طی هفته‌ها به طور گسترده‌ای از استعفای خود عقب‌نشینی و تمایل خود را برای یک چالش شخصی جدید اعلام کرد. به خوبی مشخص است که کار ۲۴ ساعته او به عنوان وزیر دفاع به قیمت زندگی مشترک او تمام شد.والاس به دلایل شخصی و خانوادگی و به دنبال انتخاب نشدنش از سوی آمریکا برای ریاست ناتو از وزارت دفاع کناره‌گیری کرد.


گرانت شاپس، یک محافظه‌کار با سابقه طولانی بوده که قبلاً در وزارت حمل و نقل و انرژی انگلیس فعالیت کرده است. به گفته مطبوعات محافظه‌کار انگلیس، به نظر می‌رسد شاپس یکی از مطمئن‌ترین گزینه‌ها برای دولت انگلیس است؛ او به سوناک وفادار بوده و ثابت کرده که وزیری توانا است. گفته می‌شود که شاپس چند هفته قبل به اوکراین سفر کرده بود. او همچنین عضو شورای امنیت ملی انگلیس بوده است.


روزنامه‌نگاران انگلیسی می‌گویند که تخصص نظامی شاپس به اندازه والاس چشمگیر نیست و دلیل اصلی انتخاب او این است که آنچه را که نخست وزیر به او می‌گوید انجام می‌دهد.


نکته اصلی این است که دولت سوناک از وعده «لیز تراس»، نخست وزیر وقت برای صرف هزینه خیره‌کننده سه درصد از تولید ناخالص داخلی در امور دفاعی تا سال ۲۰۳۰ فاصله گرفت. دولت فعلی متعهد شده که بودجه نظامی را به ۲.۵ درصد «در درازمدت» برساند، زیرا رشد اقتصادی انگلیس کند شده و استانداردهای زندگی در این کشور به شدت کاهش یافته است.


بر اساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس، تا ۲۵ آگوست (سوم شهریور) حدود نیمی (۵۱ درصد) از بزرگسالان در سراسر انگلیس گفته‌اند که بیش از حد معمول باید برای به دست آوردن ملزومات زندگی خود هزینه کنند.


به گفته یک کارشناس، والاس به دلیل حمایت شدیدش از اوکراین مشهور بود و جانشین او احتمالاً از همین سناریو پیروی خواهد کرد.


این کارشناس گفت: بعید است که روایت سیاست و لفاظی انگلیس درباره اوکراین تحت نظر شاپس تغییر کند، به استثنای اصلاحات ادامه‌دار در رسانه‌ها، زیرا واقعیت اوکراین هر روز آشکارتر می‌شود و کمتر و کمتر ممکن است که واقعیت را از مردم انگلیس پنهان کرد. وقتی بر سر موضوع چین صحبت می‌شود، به نظر می‌رسد او هیچ مشکلی در تجارت با چین نمی‌بیند، البته تا زمانی که این تجارت تهدیدی برای امنیت انگلیس نباشد.


کابینه سوناک در مواجهه با چین بسیار تندرو است. با وجود اینکه انگلیس مدعی است که پکن یک چالش برای نظم جهانی است، اما گزارش شده که نخست وزیر انگلیس در تلاش است تا روابط پکن و لندن را اصلاح کند.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =