رایزنی نمایندگان ایران و روسیه در آستانه نشست شورای حکام

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «میخائیل اولیانوف» سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز جمعه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس (توئیتر سابق) نوشت: در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفتگو کردم.


دور آتی نشست شورای حکام آژانس، از دوشنبه هفته آینده در ساختمان «مرکز بین‌المللی وین» آغاز می‌شود. این جلسه در واقع یک هزار و ششصد و هفتاد و دومین نشست شورا است که با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو منعقد می‌شود.


موضوع ایران یکی از سرفصل‌هایی است که طبق جلسات پیش، در دستور کار شورا عنوان شده و قرار است راستی آزمایی و بازرسی فعالیت‌های اتمی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجرای توافقنامه پادمان بررسی شود.


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته پیش طی گزارشی محرمانه به اعضای شورای حاکم مدعی شد که ایران روند غنی‌سازی اورانیوم با سطح خلوص ۶۰ درصد را آهسته کرده است. در این گزارش به تدابیر جبرانی ایران در برجام هم اشاره شده و آمده است که ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۸ برابر محدودیت‌های تعیین شده در توافق سال ۹۴ است.


برخی رسانه‌های غربی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌اند که هیچ ‌قطعنامه‌ای علیه ایران برای ارائه در نشست شورا برنامه ریزی نشده اما احتمال صدور بیانیه‌ مشترک را رد نکردند.


مقامات کشورمان بارها درباره تبعات اقدامات غیرسازنده غرب در جلسات شورای حکام، بر روند همکاری‌های داوطلبانه ایران با آژانس هشدار داده‌اند. معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز دیروز (پنجشنبه) طی سخنانی از کارزار هماهنگ غرب علیه ایران در جلسات شورای حکام انتقاد کرد.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =