انگلیس کشتی‌های حامل غلات اوکراین را پشتیبانی هوایی می‌کند

نورنیوز – گروه بین‌الملل: به دنبال پایان توافق غلات میان روسیه و اوکراین و وضعیت نامشخص آن در زمینه تمدید این توافق، دولت انگلیس اعلام کرد که هواپیماهای نظامی خود را برای حفاظت و پشتیبانی از کشتی‌های حامل غلات اوکراین به دریای سیاه اعزام خواهد کرد. 


دولت انگلیس طی بیانیه‌ای گفته: ما از هواپیماهای نظارتی، اطلاعاتی و شناسایی خود برای رصد فعالیت‌های روسیه در دریای سیاه استفاده خواهیم کرد و اگر نشانه‌های هشدار دهنده‌ای در زمینه آمادگی روسیه برای حمله به کشتی‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی ببینیم به مسکو هشدار می‌دهیم. 


در این بیانیه آمده است، در راستای این عملیات‌های شناسایی، هواپیماهای نیروی هوایی سلطنتی انگلیس در حال انجام پروازهایی بر فراز دریای سیاه برای جلوگیری از حملات غیرقانونی روسیه علیه  کشتی‌های حمل و نقل غلات هستند. 


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که کشورش واسطه توافق غلات میان مسکو و کی‌یف است، اخیراً با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این زمینه دیدار و رایزنی کرده است.


اردوغان درباره دیدار و گفتگوهایش با پوتین در سوچی، گفت که احیای توافق صادرات غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه به زودی امکان‌پذیر خواهد بود.


او با بیان اینکه انتظارات روسیه برای همه شناخته شده است و باید کاستی‌ها برطرف شود، توضیح داد: «ترکیه و سازمان ملل متحد روی بسته پیشنهادی جدیدی کار کرده‌اند تا نگرانی‌های روسیه را کاهش دهند».


توافق صادرات غلات از دریای سیاه، که توسط نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ امضاء شد، شامل صادرات غلات، مواد غذایی و کود اوکراین از طریق سه بندر این کشور در سواحل دریای سیاه است. این توافق در ۲۲ جولای امسال در پی موافقت نکردن روسیه با تمدید آن، فسخ شد.

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =