تذکر رییس جمهور به وزیر آموزش وپرورش؛ قانونگذار صلاحیت قیمت گذاری خودرو را به شورای رقابت تفویض کرده است

نورنیوز ـ گروه سیاست: بهادری جهرمی علت آن  را جذب نامتناسب با نیاز در سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: پس از اجرای طرح رتبه بندی حدود ۸۰ هزار معلم بازنشسته شدند و ۷۰ هزار نفر امسال بازنشست شدند در حالیکه بطور معمول ۵۰ هزار نفر بازنشست می شوند. با این حال در این دو سال ۲۴۷ هزار معلم جذب شده که تقریبا معادل هشت سال دولت قبل است.


جزئیات تخصیص اعتبارات ویژه به استان کردستان


بهادری جهرمی گفت: در آستانه سفر دور دوم رییس جمهور به استان کردستان هستیم که در این دوره طرح های مختلفی افتتاح می شود و ١٧٨مصوبه حاصل دور نخست سفر رییس جمهور به این استان بود. ١۶ طرح با اعتبار ٣٢ میلیارد تومان در استان کردستان به بهره‌برداری خواهد رسید. در تخصیص اعتبارات به این استان تخصیص ویژه ای دیده شده است.


بهادری جهرمی درباره اتفاقات اخیر در غزه گفت: آمریکا و برخی از متحدانش تلاش کردند تحریف تاریخی شکل دهند و هویت جعلی رژیم صهیونیستی را مخفی کنند عملیات طوفان و این فجایع اخیر واقعیت رژیم را برای جهانیان زنده کرده است،برای مردم ادعاهای دروغ آن ها در حمایت از حقوق بشر محرز شد.


بهادری جهرمی درباره نهمین مقصد سفر استانی رئیس جمهور در دور دوم گفت: رئیس جمهور در امتداد سفرهای استانی دور دوم، برای سومین بار به استان کردستان سفر می کنند که سفر اول در دور اول سفرهای استانی و سفر دوم افتتاح پروژه سامانه آبرسانی سنندج بود. 


او افزود: سفر اول ۱۷۸ مصوبه با اعتبار بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان داشت و اعتبارات استان در سال ۱۴۰۱ دو هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان بوده است. همچنین از این میزان حدود هزار و ۵۸۴ میلیارد تومان تخصیص یافت و خوشبختانه در سال ۱۴۰۲ جهش اعتبار زیاد بود و با ۴۶ درصد رشد، مجموع اعتبارات به سه هزار و ۶۲۸ میلیارد تومان رسید.


سخنگوی دولت ادامه داد :در دولت سیزدهم ۱۶ طرح در استان کردستان با بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد ریال به پایان رسیده که مهمترین آن راه آهن تهران-همدان- سنندج بود و طرحی که ۱۷ سال پیش عملیات اجرایی آن آغاز شد.


بهادری جهرمی این را گفت که در مجموع ۳۲ هزار میلیارد تومان پروژه های ریلی، فرودگاهی، تصفیه خانه آب، شهرک صنعتی به ارزش روز در این سفر به بهره‌برداری خواهد رسید


 به گفته سخنگوی دولت ۲۶ هزار میلیارد تومان به صندوق های پیشرفت و عدالت استانی پرداخت شده است و سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای حمایت از تولید و اشتغال موضوع تبصره ۱۸ قانون و بودجه سال ۱۴۰۲، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون مبلغ ۲۶هزار میلیارد تومان را تخصیص داده است. همچنین از محل حقوق دولتی معادن نیز مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به این تبصره تخصیص داده شده است. 


او توضیح داد که ۲۶ هزار میلیارد تومان طی ۳ مرحله تخصیص داده  و ۲۰ هزار میلیارد تومان آن دیروز تخصیص داده شده است.


تورم ۶۰ درصدی در دولت روحانی را فراموش نشدنی است


بهادری جهرمی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره بیانیه اخیر حزب اعتدال و توسعه گفت: این طبیعی است که جریانهای سیاسی خصوصا منتقدان دولت در ماه های منتهی به انتخابات مجلس با ادبیات اینچنینی سعی در جلب مخاطب داشته باشند؛ اما حافظه تاریخی مردم ما به خوبی گواه نادرستی داده های ارائه شده توسط این افراد است. 


وی ادامه داد : مردم هنوز آمار فوتی های چندصدتایی در روز ناشی از کرونا را در دولت گذشته فراموش نکرده اند.هنوز کسری بودجه، تورم ۶۰ درصدی و سایر آمارهای منفی از یاد مردم نرفته است. مردم بهانه گیری‌های مستمر مقامات ارشد دولتی سابق در محقق نشدن وعده ها و حواله دادن امورات کشور به برجام و رفع تحریم و اف ای تی اف را فراموش نکرده اند.


سخنگوی دولت افزود: این‌ها همه بیانگر عملکرد نامطلوب متولیان وقت و منتقدان فعلی است.


مبلغ وام روستایی ٣.۵ برابر افزایش یافت


سخنگوی دولت از افزایش ٣.۵برابر مبلغ وام روستایی  خبر داد و گفت: این تسهیلات حدود سه و نیم برابر شده و به مبلغ ٣۵٠ میلیون تومان افزایش یافت و روستاییان با دریافت این وام با نرخ سود ۵ درصد امکان برای ساخت و ساز خواهند داشت.


کاهش مشکلات و مسائل مردم به حضور و مشارکت مردم کمک بیشتری می‌کند


سخنگوی دولت درباره اقدامات انجام شده دولت برای پیشبرد امر انتخابات و راهبردهای چهارگانه رهبری گفت: مشارکت بالای مردم در انتخابات سیاست کلی جمهوری اسلامی است و دولت هم مانند دیگر موضوعات که نقش و جایگاه اصلی برای مردم قائل بوده و هست تمام تلاش خود را در این زمینه انجام داده است.


بهادری جهرمی درباره تصویب آیین‌نامه‌ای برای دسترسی برابر همه داوطلبان جهت بهره‌گیری از ظرفیت‌های نهادهای عمومی و دولتی گفت: بر این اساس داوطلبان انتخابات می‌توانند از رسانه‌ها، سامانه‌ها و درگاه‌هایی که در اختیار دستگاه‌های دولتی است، استفاده کنند.


وی افزود: اما جز این اقدامات، دولت معتقد است مهمترین کمکی که می‌تواند به هرچه بالاتر رفتن مشارکت داشته باشد، برطرف کردن مشکلات پیش‌روی مردم است. هرچه مشکلات و مسائل مردم کمتر شود این امر به حضور و مشارکت مردم کمک بیشتری می‌کند.


قانونگذار صلاحیت قیمت گذاری خودرو را به شورای رقابت تفویض کرده است


سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت غیر رسمی برخی خودروها گفت: قانونگذار صلاحیت قیمت گذاری خودرو را به شورای رقابت تفویض کرده است در حوزه خودرو آنچه که در حیطه دولت است اصلاح عملکرد شرکت های خودرو سازی و افزایش تولید خودرو بود که سال گذشته ۵٩ درصد افزایش یافت و امسال هم این روند تداوم دارد.


اولویت اول دولت در تکمیل طرح های نیمه تمام پرهیز از طرح جدید است


بهادری جهرمی درباره طرح های ناتمام گفت: سیاست نخست دولت در این زمینه اصل بر آن است که کلنگی بر زمین زده نشود مگر در جایی که اولویت اساسی کشور باشد حل تنش‌های آبی اولویت دولت است. گزینه دوم اولویت بندی طرح های نیمه تمام است و سومین روش استفاده از روش های مشارکت عمومی غیردولتی با همکاری بخش خصوصی است.


سخنگوی دولت در بخش دیگری به کاهش نرخ بیماری در تابستان اشاره کرد و گفت که این آمار به زیر ۸ درصد رسید البته در چند سال اخیر شاهد خشکسالی‌های پی در پی بودیم که موجب کاهش اشتغال در این بخش شده است.


نگاه ویژه آیت الله رییسی به کاهش آسیب های اجتماعی 


بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی در زمینه نگاه دولت و رییس جمهور در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: رئیس جمهور و دولت سیزدهم برای حل مسائل اجتماعی نگاه ویژه دارند و با تقسیم کاری انجام شده همه دستگاه‌های مربوطه و کمیته‌های تخصصی هم فعال شدند که با برنامه و زمان بندی، طرح‌های مختلف را در حال انجام و پیگیری است. البته همکاری سازنده قوا از جمله قوه قضائیه برای کاهش و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی بسیار اثر گذار است.


سخنگوی دولت درباره سهم ١۵ درصدی اقتصاد دیجیتال دولت در لایحه برنامه هفتم هم گفت: دولت در این لایحه هدف گذاری کرده است تا به سهم ۱۵ درصدی اقتصاد دیجیتال دست یابد البته متن نهایی آن تصویب نشده است. 

بهادری جهرمی اضافه کرد که دولت هدف گذاری روشنی هم برای حوزه دیجیتال و توسعه شبکه فیبر نوری و پنجره دولت هوشمند دارد که انشاالله با نهایی شدن متن لایحه و با همکاری وزارت خانه‌های مختلف و دستگاه‌ها پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت.


چهار میلیون قوطی شیرخشک وارد و در داروخانه‌ها توزیع می‌شود


 دبیر هیأت دولت در پاسخ به پرسشی در مورد کمبود شیر خشک گفت: این مشکل چند علت دارد از جمله اینکه بانک‌هایی که برای انتقال ارز با شرکت‌های شیرخشک کار می‌کنند، بانک‌های اروپایی هستند که متاسفانه در خردادماه امسال دو بانک باقی مانده نیز تحت تاثیر تحریم های ظالمانه با ایران قطع همکاری کرده و ۱۰ میلیون یورو را که از سوی بانک مرکزی برای تامین ماده اولیه شیرخشک تامین شده بود بلوکه کردند و بعد از یک ماه پیگیری، نهایتا پول واریزی برگشت داده شد. 


بهادری جهرمی گفت: براساس توافق با تولیدکنندگان، قرار است مجوزهای وارداتی تا سقف چهار میلیون قوطی برای هر محموله صادر شود و هر زمان که تولیدکنندگان اعلام کردند مشکلی در تامین بازار ندارد، قابلیت کاهش و قطع واردات بلافاصله وجود داشته باشد.


وی در تکمیل این بخش گفت: براین اساس در حال حاضر اولین محموله‌ شیرخشک به تعداد ۲۰۰ هزار قوطی در گمرک و در حال نمونه‌برداری و انجام آزمایش های کیفی است و پس از تایید کیفی نهایتا تا دو هفته آینده چهار میلیون قوطی شیرخشک وارداتی برای تامین نیاز نوزادان در داروخانه‌ها توزیع می‌شود.


سخنگوی دولت درباره یکی از اولویت های سیاست خارجی دولت در وقایع اخیر غزه  گفت: با اقدامات فجیع که در غزه توسط رژیم صهیونیستی در حال انجام است ، دیپلماسی پرتحرک کشور آغاز شده که وزیر امورخارجه در کنار تماس های تلفنی رییس جمهور، رایزنی های متعدد و متکثری در دفاع از مظلوم فلسطین داشته است.


طی دو سال ۲۴۷ هزار معلم استخدام کردیم


بهادری جهرمی گفت: در دو سال فعالیت دولت سیزدهم ٢۴٧ هزار معلم جذب نظام آموزش پرورش شده در حالیکه در هشت سال دولت قبل ۲۸۰هزار معلم بوده است.


تذکر رییس جمهور به وزیر آموزش وپرورش


بهادر جهرمی درباره دلایل کمبود معلم و اقدامات دولت برای رفع این مساله گفت: رئیس‌جمهور به وزیر آموزش و پرورش در مورد کمبود معلم تذکر دادند. این مساله مشکلاتی را در روزهای آغازین سال تحصیلی را برای معلمان و دانش آموزان ایجاد کرده بود.


وی علت آن  را جذب نامتناسب با نیاز در سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: پس از اجرای طرح رتبه بندی حدود ۸۰ هزار معلم بازنشسته شدند و ۷۰ هزار نفر امسال بازنشست شدند در حالیکه بطور معمول ۵۰ هزار نفر بازنشست می شوند. با این حال در این دو سال ۲۴۷ هزار معلم جذب شده که تقریبا معادل هشت سال دولت قبل است.


سخنگوی دولت  اضافه کرد که جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان هم ۲۵ درصد افزایش یافته است، و  در مجموع ۶۸ هزار معلم جدید در ۶ماه نخست جذب شدند.


در دو سال فعالیت دولت ۲۶ مجوز برای ساخت آثار سینمایی در حوزه دفاع مقدس صادر شده است


دبیر هیأت دولت در مورد اقدامات دولت برای ترویج آثار فرهنگی و هنری حوزه دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس سرمایه فرهنگی و جزو هویت تاریخی ملت ایران است. طی دهه های اخیر ادبیات پایداری و مقاومت و آثار فاخر موسیقایی و سینمایی در حوزه دفاع مقدس با استقبال خوب مردم نیز روبرو شده است. البته همچنان باید از این گنجینه عظیم و بی پایان استفاده شود.


بهادری جهرمی اظهارداشت که دولت نیز تمام تلاش خود را برای حمایت از آثار و تولیدات فرهنگی و هنری بکار خواهد بست همچنین در دو سال فعالیت دولت ۲۶ مجوز برای ساخت آثار سینمایی در حوزه دفاع مقدس صادر شده که ۲۰ مورد ساخته شده است. برخی از آنها در جشنواره فجر سال گذشته اکران و رونمایی شدند و مردم نیز استقبال خوبی کردند.


وی این را هم گفت که در حوزه ی تئاتر دفاع مقدس بیش از ۸۰۰  اجرای نمایشی در دولت سیزدهم داشتیم که این میزان دو برابر اجراهای چهار سال قبل از دولت سیزدهم است. در حوزه آثار تجسمی در تهران ۶ نمایشگاه نقاشی و عکاسی آزاد سازی خرمشهر و دفاع مقدس برپا شده و در جشنواره فجر تجسمی پارسال جایزه ویژه برای همین موضوع پیش بینی و به دونفر از هنرمندان اهدا گردید.


سخنگوی دولت در تکمیل این بخش گفت: در حوزه کتاب نیز بیش از ۲۵۰۰ عنوان کتاب جدید از ابتدای فعالیت دولت در حوزه دفاع مقدس چاپ و روانه بازار شده است.


بهادری جهرمی در بخش دیگری در خصوص تکلیف قانونی صدا و سیما برای فراهم کردن فضای عادلانه برای تبلیغات نامزدهای انتخابات گفت: ما بهترین مشوق مردم برای مشارکت در سرنوشت سیاسی خود را عملکرد و اصلاح ریل مدیریتی کشور در دوسال گذشته می‌دانیم که باعث افزایش کارآمدی و امیدآفرینی در کشور شده است و مردم تغییر رویه ها را احساس می‌کنند.


بهادر جهرمی گفت:  دولت با اقشار مختلف مردم و نخبگان و دانشگاهیان صحبت کرد و سخنان و نظرات آن‌ها را شنید و استفاده از نظرات منتقدان در اداره جامعه نیز با هدف افزایش مشارکت مردم در دستور کار دولت و دستگاه‌های مختلف قرار دارد و در این راستا ستادهایی نیز در بخش‌های مختلف دولت و دستگاه‌های مرتبط جهت افزایش و ساماندهی تعاملات با فرهیختگان شکل گرفته است.


تاکنون بیش از ۵۰ هزار امدادگر و کادر درمان جهت اعزام به غزه ثبت نام کرده‌اند


دبیرهیات دولت درباره امدادرسانی به مردم غزه، هم گفت: از همان روزهای ابتدایی هدف قراردادن مردم غزه، خبرنگاران، امدادگران هلال احمر و کادر درمان، توسط رژیم صهیونیستی، از سوی وزیر امور خارجه، وزیر بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر گفت‌وگو و رایزنی با مقامات مصری و سایر کشورهای منطقه برای کمک رسانی به مردم غزه آغاز شد.


بهادری جهرمی افزود: تلاش های زیادی  هم جهت هماهنگی و اخذ مجوزهای پرواز هواپیمای حامل کمک‌های هلال احمر صورت گرفته و منتظر پاسخ دولت مصر هستیم. مجدداً آمادگی جمعیت هلال احمر ایران را برای اعزام نیروی امداد و نجات و ارسال محموله بشردوستانه(غذا و دارو)، اعلام شد.


سخنگوی دولت اعلام کرد که تاکنون بیش از ۵۰ هزار امدادگر و کادر درمان جهت اعزام به غزه ثبت نام کرده‌اند.کمک های مردمی نیز از مبادی مربوطه جمع آوری می شود و خیل عظیمی از مردم کشورمان مشتاق کمک به مردم مظلوم غزه هستند. نهادهای بین‌المللی باید پاسخگو باشند که چه میزان برای جلوگیری از نسل کشی مردم فلسطین اقدام موثر داشته اند.


درپایان نشست بهادر جهرمی از موزه ملی استکبار ستیزی لانه جاسوسی بازدید کرد.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =