تبعات گسترش جنگ در منطقه برعهده آمریکا و رژیم صهیونیستی است

نورنیوز ـ گروه سیاست: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه  با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفتگو کرد.


وزیر امور خارجه در این دیدار روز ملی ترکیه را تبریک گفت و با ابلاغ سلام آیت‌الله رئیسی به رئیس جمهور ترکیه و با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی اخیر دو رئیس جمهور، از موضع حمایتی قوی اخیر اردوغان و همچنین حمایت پرشور مردم ترکیه از مردم مظلوم غزه تشکر کرد.


امیرعبداللهیان با اشاره به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع غزه گفت: دولت آمریکا در حالی که بطور مستقیم در حمایت و مدیریت حملات بیرحمانه رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین و جنایات جنگی رژیم در غزه نقش دارد و فرمانده سنتکام و فرماندهان نظامی آمریکا در اتاق عملیات جنگ در تل‌آویو حضور دارند، به دیگران توصیه‌ خویشتن‌داری می کند.


وزیر امور خارجه افزود: آمریکا به عنوان یک طرف جنگ علیه غزه در جایگاهی نیست که دیگران را به خویشتنداری توصیه کند.


امیرعبداللهیان تاکید کرد: جریان‌های مقاومت در منطقه به طور مستقل تصمیم می‌گیرند و در صورت عدم توقف فوری جنگ علیه مردم بی دفاع غزه، هر لحظه خطر گسترش دامنه جنگ و درگیری در منطقه وجود دارد و مسؤلیت پیامدهای آن مستقیما با دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی است.


وزیر امور خارجه تاکید کرد: جریان‌های مقاومت فلسطینی به ما گفته اند که مشکلی از نظر امکانات نظامی و توانایی برای ادامه نبرد طولانی و تداوم مقابله قدرتمندانه با رژیم صهیونیستی ندارند، مع‌ هذا با توجه به تمرکز حملات رژیم صهیونیستی علیه شهروندان بی‌دفاع و محاصره تمام عیار غزه، لازم است کشورهای اسلامی برای پایان بخشیدن به جنایت جنگی رژیم صهیونیستی، رفع محاصره غزه و ارسال کمک های انسانی اقدام فوری و موثری داشته باشند و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت برگزاری فوری نشست سران کشورهای اسلامی و عربی تأکید می‌کند.


اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم در این دیدار با ابلاغ سلام خود به رئیسی رئیس جمهور کشورمان و با اشاره به گفتگوی تلفنی اخیر با او درباره تحولات فلسطین، دیدگاه ترکیه در خصوص بحران جاری فلسطین را تبیین کرد و گفت: اولویت ترکیه توقف حملات به غزه، آتش بس و رفع محاصره غزه و ارسال کمک‌های انسانی است و لازم است برای ایجاد سازوکارهایی که امنیت مردم فلسطین را تأمین کند، تلاش کنیم.


در این دیدار همچنین برخی موضوعات مرتبط با همکاری‌های دوجانبه دو کشور در زمینه های مختلف به ویژه اقتصادی و تجاری مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزارت امور خارجه

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 11 =