دیدار امیرعبداللهیان با معاون دبیرکل سازمان ملل در سوئیس

نورنیوز – گروه سیاست: «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «مارتین گریفیتس» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر با اشاره به تحولات اسفناک انسانی در غزه در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی، گفت: متأسفانه دامنه حملات رژیم صهیونیستی به غزه در حال گسترش است و لازم است برای توقف حملات رژیم صهیونیستی اقدامات فوری و مؤثر صورت گیرد.


او با اشاره به دیدارهای خود با مقامات حماس و دولت قطر در دوحه، اظهار کرد: حماس برای اقدام در خصوص اسرای غیرنظامی آمادگی دارد و چنانچه رژیم اسرائیل دست از نسل کشی در غزه بردارد، گروههای مقاومت نیز دست از حمله متقابل برخواهند داشت.


امیرعبداللهیان افزود: ادامه این شرایط قابل تحمل نیست و لازم است حملات رژیم صهیونیستی فورا متوقف شود. امیرعبداللهیان بر ضرورت ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه به اندازه کافی تاکید کرد و گفت حملات رژیم صهیونیستی به مردم و شهروندان غزه انتقاجویانه است و هیچ شانسی برای پیروزی رژیم صهیونیستی در جنگ وجود ندارد و صرفا هزینه های دولت آمریکا بعنوان بزرگترین حامی رزیم صهیونیستی و مسئول تداوم جنگ را افزایش می دهد، فلذا لازمست تلاش‌ها بر آتش بس و توقف فوری جنگ متمرکز شود.


امیرعبداللهیان به نشست اخیر سران سازمان همکاری اسلامی در ریاض اشاره و اظهار کرد: در چارچوب کارگروه ایجاد شده در این نشست، آماده ایم برای تحقق اهداف نشست ریاض برای کمک به مردم غزه و کارگروه ایجاد شده، هرگونه کمک لازم را انجام دهیم.


رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: برخلاف ادعای طرف آمریکایی، میزان ارسال کمک های انسانی به غزه بسیار ناچیز و در حد صفر است و لازم است سازمان ملل در این زمینه به‌طور فوری و جدی اقدام‌ نماید.


امیرعبداللهیان خواستار مدیریت قوی و فوری سازمان ملل برای رفع کامل انسداد مرز رفح و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه شد.


وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: برای تحقق صلح و امنیت در منطقه سازمان ملل می تواند روی ظرفیت جمهوری اسلامی ایران حساب باز کند.


مارتین گریفیتس نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، به تلاش‌های سازمان ملل، دبیرکل این سازمان و شخص خود در ارتباط با موضوعات انسانی، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و مسئله اسرا پرداخت.


او مسئله اسرا را مهم خواند و بر ضرورت یافتن راه حلی برای این موضوع تأکید کرد. گریفیتس همچنین تأمین نیازهای اساسی مردم در غزه بویژه مسئله سوخت را مهم دانست. 


معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر همچنین نسبت به وضعیت وحشتناک  بیمارستان الشفاء ابراز نگرانی کرد و آن را یک تراژدی توصیف کرد.


گریفیتس افزود: نگرانی بزرگتر مرتبط با افزایش دامنه جنگ در غزه است و از تلاش‌های بازدارنده جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه قدردانی کرد و بر ضرورت تقویت تلاش‌ها برای توقف جنگ و پایان دادن به شرایط نگران کننده جاری تأکید کرد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =