بیانیه گروه کشوری حقوق دانشگاه آزاد اسلامی در محکومیت تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

نورنیوز – گروه فرهنگ و جامعه: متن بیانیه گروه کشوری حقوق دانشگاه آزاد اسلامی در محکومیت تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه به شرح زیر است: 


بسم الله الرحمن الرحیم

وَالَّذِینَ إِذَا أَصَابَهُمُ الْبَغْیُ هُمْ یَنْتَصِرُونَ 

(آیه ۳۹ سوره مبارکه شوری) 


بیانیه گروه کشوری حقوق دانشگاه آزاد اسلامی در محکومیت تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه


گروه کشوری حقوق دانشگاه‎ آزاد اسلامی، نهاد‌های بین‌المللی مسئول، «به‌خصوص شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد» و تمامی اندیشمندان و مقامات آزاداندیش جهان، اعم از حقوقی، سیاسی و اجتماعی، «به ویژه دادستان‌های عدالت‌خواه»، وکلاء و حقوقدانان عدالت‌جو و مقامات نوع‎دوستِ تمامی ملل و کشورهای جهان، در سطوح محلی، منطقه‌‎ای و بین‌‎المللی را مورد خطاب قرار داده و بر مبنای وظیفه انسانی خود فرض می‌‎داند که ضمن یادآوری رسالت قانونی، انسانی و وجدانی همه عدالت‌خواهان جهان برای مبارزه با نقض فاحشِ قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه و به ویژه جنایت نسل‌کشی محرز در غزه توسط رژیم صهیوینستی، بر لزوم حمایت از مردم مظلوم و بی‎دفاع غزه از طریق «اقدامات» «عملی»، «موثر» و «جدی»، «به نقض فاحش حقوق بشردوستانه و ارتکاب جنایات فجیع انسانی در غزه پایان داده و بر محاکمه و مجازات سران و فرماندهان رژیم اسرائیل» تأکید نماید.


یقیناً و بدون تردید هر اقدامی که در مسیر توقف، مبارزه و سرکوب جنایات بین‌‎المللی و نسل‌کشی در غزه صورت گیرد، در تاریخ و آیینه قضاوت وجدان ملت‌‎ها، ماندگار خواهد ماند و به عنوان یک عامل بازدارنده قانونی، افتخاری برای عدم تکرار چنین وقایعی برای کل بشریت و در تمام نقاط جهان خواهد شد.


لذا؛ در راستای این رسالت انسانی و به منظور تحقق اقدامات موثر و عملی، ضمن اشاره مختصر به سرفصل نقض‌‏های بنیادین و تخطی‌‎ناپذیر اصول حقوق بین‌‎الملل و ذکر جنایات فجیع ارتکابی در غزه توسط رژیم اشغالگر فلسطین، اقدامات ممکن و مورد انتظار جهت پیگیری و اجراء پیشنهاد می‌‎گردد. 


الف؛ نقض‏‌های بنیادین اصول تخطی‌‎ناپذیر حقوق بین‌‎الملل و جنایات فجیع ارتکابی رژیم اسرائیل


۱)- رژیم اشغالگر اسرائیل، رژیم منحصر به فردی است که بیشترین بی‌‎توجهی را به قطعنامه‌‎های سازمان‌‎های بین‌‎المللی به ویژه قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی نموده‌ و به هیچ یک از قواعد بین‌‎المللی و اصول انسانی پای‎بند نمی‌باشد. از این رو، به عنوان رژیم مخل نظم و امنیت بین‌‎المللی در نزد افکار عمومی شناخته شده است. شاهد این مدعا اتخاذ مواضع این رژیم بعد از صدور قطعنامه اخیر مجمع عمومی است که رسماً اعلام می‌‎نماید که مجمع عمومی مشروعیت ندارد.


۲)- به دنیا اعلام می‎دارد، این قتل و کشتار در غزه که به دستور نخست وزیر جانی این رژیم یعنی نتانیاهو صورت می‌گیرد، برای حفاظت از رژیم اسرائیل نیست، بلکه برای حفظ موقعیت این فرد جنایتکار در قدرت است. لذا این موضوع باید به عنوان یک عامل اصلی ارتکاب جنایت در غزه، مورد توجه تمامی مراجع مسئول اعم از سیاسی و قضائی و از جمله محافل داخلی آن رژیم نیز قرار گیرد. 


۳)- رژیم اسرائیل که بر اساس قطعنامه‏‌های سازمان ملل متحد، از «جمله قطعنامه ۲۴۲ مورخه ۱۹۶۷شورای امنیت و رای مشورتی به تاریخ  ۹ جولای ۲۰۰۴، دیوان بین‎المللی دادگستری» یک «رژیم اشغالگر» محسوب می‌‎شود، از  هفتم اکتبر ۲۰۲۳ (۱۵ مهر ۱۴۰۲) در قبال حقِ مقاومت مشروع و قانونیِ مردم فلسطین برای مقابله با اشغالگری، با استراتژی اعلامی ارتکاب نسل‌‎کشی در غزه و اعلام رسمی نابودی کل مردم غزه، حملات گسترده، مستمر و هدفمندی علیه جمعیت غیرنظامی غزه سازماندهی و انجام داده است. به‌طوری که در مدت چهل روز با نقض تمام مقررات تخطی‌‎ناپذیر حقوق بین‌‎الملل به ویژه کنوانسیون‎های چهارگانه ۱۹۴۹ ژنو و پروتکل‏‌های الحاقی به آن، هزاران کودک و زن و مرد بی‌‎گناه را به شهادت رسانده و منطقه غزه را همچنان از زمین و هوا و دریا مورد تهاجم و محاصره قرار داده است. این جنایات نسل‌کشی، در کنار جنایات قانا، صبرا و شتیلا و دیریاسین لکه ننگی دیگر در کارنامه خونین این ژریم نسل‎کش و کودک‌کش است.  


۴)- رژیم صهیونیستی با ۷۵ سال سابقه اشغالگری، به پشتوانه حمایت‎های آمریکا، انگلستان و فرانسه در انظار مردم جهان، به شدیدترین شکل یک جمعیت غیرنظامی را در محاصره کامل و قطعی قرارداده و با «قصد خاص» که همان «نسل‎کشی مردم غزه» است، اقدام به حملات پیوسته و گسترده به مراکز غیرنظامی، منازل، بیمارستان‌‎ها، مساجد، کلیساها و مراکز امدادی کرده است. بطوری که در سایه بی عملی و ناکارآمدی شورای امنیت، حتی مراکز وابسته به سازمان ملل از جمله مدارس «آنروا» تحت شدیدترین حملات قرار گرفته است. لذا تعقیب و محاکمه حامیان این جنایات نیز بایستی پیگیری شود، چرا که سهم سران و افراد حامی و مشوق این جنایات کمتر از مرتکبین و مباشران آن جنایات نمی‌‎باشد.


۵)- این رژیم، «در استمرار نقض کنوانسیون‏‌های بین‎‌المللی و اصول تخطی‌ناپذیر حقوق بین‎الملل»، با استفاده از «سلاح‌‎های ممنوعه اهدایی آمریکا از جمله بمب‌‎های فسفری و بمب‌‎های خوشه‌‎ای» و «حمله به مراکز غیرنظامی، بسیاری از قواعد کنوانسیون‎های ۱۸۹۹ و ۱۹۰۷ لاهه و همچنین اصول اساسی حقوق بین الملل بشردوستانه نظیر اصل تفکیک، تناسب، ضرورت و منع رنج بیهود و منع مجازات دسته‌جمعی را به صورت فاحش نقض کرده است» و از این جهت «مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» شده است..  


۶)- خودداری رژیم صهیونیستی از ایجاد گذرگاه امن برای غیرنظامیان، حمله به مراکز بهداشتی و بیمارستان‌‏ها و آمبولانس‏‌های حامل مجروحین و به طور کلی حمله به غیرنظامیان، قطع آب، برق، سوخت و به قحطی کشاندن اجباری جمعیت غیرنظامی نه تنها نقض فاحش کنوانسیون چهارگانه ژنو (۱۹۴۹) و پروتکل‎های الحاقی آن و نقض کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه می‌‎باشد. 


لذا؛ «بر مبنای قواعد مسلم حقوق بین‌‎الملل عرفی و قراردادی این اقدامات مصداق جنایات فجیع بین‌‎المللی از جمله جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت نسل کشی محسوب می‌شود که علاوه بر اعمال صلاحیت جهانی تمامی کشورهای عدالت‌خواه جهان، تاسیس یک دیوان بین‌‎المللی کیفری ویژه را جهت محاکمه و مجازات رژیم صهیونیستی ضروری می‌‎سازد.


ب)؛  از آنجا که هیچ وجدان آزاده‎ای در جهان، در عصری که موسوم به «عصر آگاهی» است، در مواجه با جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و وضعیت اسفناک آن منطقه که مصداق بارز نقض صلح و امنیت جهانی و نقض قواعد آمره حقوق بین المللی است، نمی‎‌تواند بی‎تفاوت بماند، گروه حقوق کشوری دانشگاه آزاد اسلامی در راستای رسالت عدالت‌خوهی خود، اقدامات ذیل را جهت پیگیری و اجراء پیشنهاد می‌‎نماید؛


۱)- از شورای امنیت و در صورت ناکارآمدی این شورا که متاسفانه در حال حاضر به جهت اِعمال نفوذ دولت آمریکا اظهر من الشمس است، از مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین سازمان‎های منطقه‏‌ای و همه کشورهای جهان می‌خواهد که به جنایات ارتکابی در غزه پایان داده و آتش‌بس فوری و پایدار را حاکم نماید.


۲)- دادستان دیوان بین‌‏المللی کیفری (ICC) با توجه به مفتوح بودن پرونده رژیم اسرائیل و عضویت فلسطین در اساسنامه رم، به صورت فوری و ویژه؛ آمران، عاملان و فرماندهان جنایات ارتکابی بین‌‎المللی در غزه را تحت تعقیب کیفری قرار دهد. 


۳)- تمامی کشورهای آزاده و عدالت‌خواه جهان با استفاده از ظرفیت‌‎های محاکم ملی و با اعمال صلاحیت جهانی زمینه تعقیب آمرین و مرتکبین جنایات جنگی و نسل‎‌کشی و جنایت علیه بشریت را به‌منظور مبارزه با «بی‎‌کیفری مانی» و در پاسخ به «جریحه‌‎دار شدن وجدان بشری» و «التیام‌بخشی به ناله‌های غم‏بار مادران و کودکان فلسطینی» فراهم نمایند. 


۴)- انتظار جهانیان از سازمان ملل و سازمان‎‌های منطقه‌‏ای و همه کشورها آن است که از همه ظرفیت‌‎های خود برای مجازات رژیم تل‌‎آویو از طریق اعمال تحریم در حوزه‌‎های انتقال انرژی و کالا، تحریم کالاهای ساخت آن رژیم، قطع روابط دیپلماتیک و اخراج سفرای صهیونیستی و اخراج و تعلیق حق رای این رژیم در مجامع جهانی و منطقه‌ای استفاده نمایند. 


۵)- انتظار آن است که تمامی ساز وکار‌های بین‌المللی حقوق بشری، از جمله دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد، نهاد‌های معاهده‌ای و شورای حقوق بشر، توجه اعضای سازمان ملل را به وضعیت غزه و نقض فاحش صلح و امنیت بین‌المللی جلب نموده و زمینه را برای محاکمه و پاسخگویی این رژیم و مسئولیت‌‎پذیری کشورهای حامی آن فراهم نمایند. 


در این راستا و برای تحقق اقدامات مذکور از جامعه حقوقی بین‌المللی در سطوح داخلی،  منطقه‌ای و جهانی اعم از دانشجویان، نخبگان، کارشناسان، وکلاء و قضات، دعوت به‌عمل می‌‎آید تا با مشارکت و هم‌اندیشی علمی و حقوقی و اشتراک‌گذاری نظرات و گفتمان‌سازی حقوقی و بازتعریف مبانی و ادبیات حقِ مقاومت و حقِ ایستادگی در مقابل ظلم، فصل نوینی از منشور ملل متحد را ذیل حقوق بین‌‎الملل مقاومت، تقویم و تقنین نمایند.     


در پایان ضمن همدردی با مردم بی‌گناه غزه و تأکید بر اشغالی بودن سرزمین فلسطین و قدس شریف و شناسائی حقوق مشروع مردم فلسطین و حق مقاومت برای مقابله با اشغالگری که در منشور سازمان ملل و اصول حقوق بین‌الملل بر آن تأکید شده‎است؛ اعلام می‌دارد؛


راهکار حقوقی حل مسئله فلسطین، پایان اشغالگری و استیفای حقوق مردم فلسطین از طریق حق بازگشت همه فلسطینیان آواره در سراسر جهان و احقاق حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین از طریق برگزاری همه‌‎پرسی در میان ساکنان بومی و اصیل فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی می‌باشد. 


     گروه کشوری حقوق دانشگاه آزاد اسلامی

گروه کشوری حقوق دانشگاه آزاد اسلامی

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − دو =