احتمال ورود به فاز جدید اجرای برجام از دوشنبه آینده – طبس نیوز

احتمال ورود به فاز جدید اجرای برجام از دوشنبه آینده

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: شاید از دوشنبه هفته آینده وارد فاز جدید اجرای برجام شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عصر یکشنبه در مراسم جشنواره آفتاب که در دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب برگزار شد، با اشاره به تصویب کلیات طرح مربوط به اجرای برجام گفت: امیدوارم در روزهای آتی جزییات طرح هم تصویب شود و احتمالاً دوشنبه آینده اعلام کنیم روز اجرای برجام (Adoption Day) شروع شده و وارد فاز بعدی در اجرای برجام شویم.

وی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که امروز توفیق حضور در جمع شما را دارم و بعد از جلسه امروز صبح مجلس، جلسه صلح و سلامی لازم بود.

مرحله فعلی نقشه راه ایران و آژانس تا پایان هفته جاری پایان می‌یابد

عراقچی ادامه داد: مدت ۹۰روزه بررسی برجام ۲۶ مهر به پایان می‌رسد. اگر در این فاصله جزییات طرح اجرای برجام در مجلس به سرانجام برسد و شورای نگهبان آن را تأیید کند روال قانونی تأیید برجام طی شده است. هم‌زمان بحث نقشه راه که میان ایران و آژانس در حال اجراست احتمالاً مرحله کنونی‌اش تا پایان هفته جاری به پایان خواهد رسید و اگر این دو کار انجام شود از دوشنبه آینده می‌توانیم اجرایی‌ شدن یا عملیاتی کردن برجام را اعلام کنیم.

اعلام لغو تحریم‌های اروپا و آمریکا و توقف تحریم‌های کنگره هفته آینده در وین

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با اشاره به اعلام روز اجرای توافق (Adoption Day) گفت: پس از اعلام آن روز، جلسه کمیسیون مشترک برجام احتمالاً دوشنبه آینده در وین برگزار خواهد شد که قرار است در آن لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا و ریاست جمهوری آمریکا و توقف اجرای تحریم‌های کنگره آمریکا اعلام شوند. اجرایی شدن لغو این تحریم‌ها، بعد از دوره‌ای است که ایران اقدامات خودش را انجام دهد.

جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان ایران و ۱+۵

رییس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه تشکیل کمیسیون را در سطح معاونین و با حضور همه طرفهای ایران و ۱+۵ عنوان کرد که در آن هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نمایندگی ۱+۵ را به‌عهده خواهد داشت.

هنوز خبر جدیدی از رکن‌آبادی نداریم

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به فاجعه منا و سرنوشت غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان گفت: هنوز خبر جدیدی از وی نداریم و امیدواریم در بررسی‌ها و اقداماتی که برای شناسایی مفقودان صورت می‌گیرد سرنوشت وی نیز مشخص شود.

وی اظهار داشت: آنچه مسلم است همه به‌دنبال صلح هستیم. ملت ایران ملتی صلح‌طلب بوده و تاریخ معاصر ما به‌خوبی این مسئله را ثابت می‌کند و ما در ۲۵۰ سال گذشته آغازگر هیچ جنگی نبوده‌ایم و دین ما هم دین صلح و سلام است، اما آیا صلح‌طلب بودن، لزوماً صلح را به ارمغان می‌آورد؟ آیا ما که در طول چند قرن اخیر به هیچ کشوری حمله نکردیم جنگی هم علیه ما آغاز نشده است؟

رییس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه با طرح این سؤال که چه‌چیزی باعث صلح شده و از جنگ جلوگیری می‌کند، اظهار داشت: آنچه باعث می‌شود کشوری در صلح زندگی کند تنها صلح‌طلب بودن نیست؛ برای اینکه صلح در دنیا برقرار شود همه باید صلح‌طلب باشند اما زندگی در صلح و امنیت لازمه‌اش این است که آمادگی لازم برای زندگی بدون صلح را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از جنگ، بهترین راه، آماده بودن برای جنگ است؛ چرا که دنیا، دنیای قدرت است و ضعفا در آن پایمال می‌شوند. بنابراین، برای زندگی در صلح در دنیایی که سر تا پا سلطه طلبی است باید قوی بود.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم جنگی بر ما حادث نشود باید برای جنگ آماده باشیم و در فرهنگ ما نیز وجود دارد که «رو قوی شو اگر راحت جهان طلبی».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =