رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افتخارآمیز است

دبیر حزب بعث دانشگاه حمص سوریه گفت: من به رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) و سخنان شجاعانه ایشان افتخار می‌کنم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،هیأت رایزنی فرهنگی ایران در سوریه به‌سرپرستی مصطفی رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان با حضور در شهر حمص از دانشگاه البعث این شهر بازدید کرد و با رییس دانشکده ادبیات، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی و همچنین دبیر حزب بعث این دانشگاه به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

دیدار با دبیر حزب بعث دانشگاه بعث در استان حمص

مصطفی رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی در سوریه، با حضور در دانشگاه بعث استان حمص، با محمد عیسی، دبیر حزب بعث این دانشگاه نیز دیدار کرد. این دیدار در حضور مالک علی، وزیر سابق علوم و فناوری سوریه و نیز رییس فعلی دانشگاه البعث سوریه انجام شد.

محمد عیسی که پیش از این رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و اولین رییس گروه زبان و ادبیات زبان فارسی دانشگاه بعث بود و در تأسیس گروه زبان و ادبیات زبان فارسی این دانشگاه و تقویت روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور تأثیرگذار بوده است، در سخنانی در این دیدار گفت: روابط فرهنگی و سیاسی دو کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و سوریه جایگاه ویژه‌ای دارد و این جایگاه تأثیر مثبت بین کشورهای مشمول مقاومت داشته است. امیدواریم با همیاری بین این دو کشور دوست و برادر بتوانیم علیه صهیونیست‌های اشغالگر در آینده‌ای نزدیک پیروز شویم و روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور همچون گذشته رو به گسترش باشد.

دبیر حزب بعث دانشگاه بعث در حمص در ادامه سخنان خود افزود: دانشگاه بعث با داشتن ۱۲۰هزار دانشجو و ۲۰ دانشکده جایگاه علمی شایسته‌ای بین دانشگاه‌های سوریه دارد.

در ادامه رایزن فرهنگی کشورمان اظهار کرد: سعی و کوشش مسئولان ایران به‌رهبری مقام معظم رهبری (مد‌ ظله العالی) و دولت خدمتگزار ما این است که فرهنگ و علم و ایمان ملت‌ها به عالی‌ترین سطح برسد تا با قطع دست‌های استکبار به استقلال همه‌جانبه دست یابند و این مهم تنها با یکدستی، اتحاد و همدلی دو ملت و دولت سوریه و ایران امکانپذیر است.

رنجبر شیرازی در ادامه افزود: این که با لطف خدای سبحان تاکنون خواست دشمنان سوریه محقق نشده و دولت و مردم سوریه با تکیه به عنایات ربانی و حضور مقاومت اسلامی و انسانی خویش، روز به روز به رشد و تعالی خویش ادامه می‌دهند، گویای پیشرفت جامعه دانشگاهی شماست، و این انگیزه خدامحوری و خوداتکایی با قطع دست‌های بیگانه و همت و شجاعت شما در هر فرد باید به‌گونه‌ای باشد تا پیروزی نهایی محقق شود.

پس از آن محمد عیسی در سخنانی دوباره از تمام حمایت‌های ایران از کشور سوریه در تمام ابعاد قدردانی کرد و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری (دام ظله) در جمع سفرای ایران در کشورهای مختلف، گفت: من به چنین رهبری و سخنان شجاعانه ایشان افتخار می‌کنم.

دیدار رایزن فرهنگی با رییس دانشکده ادبیات و رییس گروه زبان و ادبیات فارسی

در این دیدار واصف سلامی، رییس دانشکده ادبیات و فادیا العلی، معاون رییس و بسام علوش، معاون اداری این دانشکده و ونوس، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی حضور داشتند.

واصف سلامی در سخنانی در این دیدار گفت: حضور هیأت فرهنگی ایران برای گسترش و تقویت روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور ایران و سوریه، نشان‌دهنده محبت ایران نسبت به گسترش زبان و ادبیات در کشور سوریه است.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد تا عدم حضور استادان اعزامی ایرانی از سوی وزارت علوم و فناوری ایران جبران شود؛ زیرا حضور استادان ایرانی در روند آموزش تأثیر مثبت دارد و باید ادامه یابد.

رایزن فرهنگی کشورمان در پاسخ به این سخنان گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک نسبت به اعزام استادان ایرانی برای آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه حمص گام‌های مثبتی برداریم؛ ولی در شرایط کنونی به‌دلیل بحران و کشتارهای دسته‌جمعی که توسط تروریست‌های صهیونیست خارجی و داخلی انجام می‌شد، انجام این مهم کمی سخت به نظر می‌رسد.

در ادامه ونوس، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حمص هم گفت: سعی و کوشش ما این است که گروه زبان و ادبیات فارسی بتواند همچون گذشته که در آن با حضور چهار استاد ایرانی تدریس زبان فارسی انجام می‌گرفت باز هم ادامه یابد.

پس از پایان این جلسه، رایزن فرهنگی کشورمان از کلاس‌های آموزش زبان فارسی سال دوم این گروه بازدید کرد. وی در این بازدید به‌زبان‌های فارسی و عربی با فارسی‌آموزان صحبت و میزان علاقه آنان به فراگیری زبان و ادب فارسی را فوق‌العاده توصیف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =