اوباما تحریم‌های ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد – طبس نیوز

اوباما تحریم‌های ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری رابطه با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه وضعیت اضطراری رابطه با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

اوباما در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس مجلس سنا با بیان اینکه «رابطه با ایران هنوز عادی نشده» خاطرنشان می‌کند: «ضروری است که وضعیت اضطرار ملی اعلام شده در فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰، در رابطه با ایران تمدید شود».

فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰ را جیمی کارتر، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در نوامبر سال ۱۹۷۹ و در پی اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران صادر کرد. این فرمان تمامی دارایی‌های دولت ایران در آمریکا را مسدود می‌کند.

کارتر در بیانیه فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ نوشته بود: «من، جیمی کارتر، رئیس‌جمهور ایالات متحده، به این نتیجه رسیده‌ام که اوضاع ایران تهدیدی خارق‌العاده و غیر عادی علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده شکل داده و در نتیجه برای رویارویی با این تهدید، وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم.»

در این فرمان آمده است: «بدینوسیله دستور می‌دهم تمام دارایی‌ها و منافع تحت مالکیت دولت ایران، تشکیلات وابسته و مجموعه‌های تحت کنترل آن و همین طور بانک مرکزی ایران که در قلمرو قضایی ایالات متحده قرار دارد یا در اختیار افراد تحت حوزه قضائی ایالات متحده هستند یا قرار می‌گیرند، مسدود شود.»

بند ۲۰۲ قانون موسوم به «اضطرار ملی»، مصوب کنگره آمریکا صراحت دارد که وضعیت اضطرار ملی آمریکا با کشورهای دیگر، در صورتی که رئیس‌جمهور ۹۰ روز پیش از سالروز آن تمدید نکند، خود به خود ملغی می‌شود.

متن کامل منتشر شده از سوی کاخ سفید در مورد فرمان رئیس جمهوری آمریکا در خصوص تمدید وضعیت اضطراری رابطه با ایران به شرح زیر است:

تمدید وضعیت اضطراری ملی در رابطه با ایران

در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹، با فرمان اجرایی شماره ۱۲۱۷۰، رئیس جمهوری وضعیت اضطراری ملی در رابطه با ایران را اعلام کرد و پیرو قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی (به شماره ۵۰ یو.اِس.سی. ۱۷۰۱-۱۷۰۶)، برای رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده نسبت به امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا که ناشی از وضعیت ایران است، گام‌های مرتبط اتخاذ شده‌اند. روابط ما ایران همچنان به وضعیت عادی بازنگشته است، و فرآیند اجرای توافق با ایران، به تاریخ ۹ ژانویه سال ۱۹۸۱ با ایران همچنان همچنان جاری است. به این دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در تاریخ ۱۴ نوامبر سال ۱۹۷۹، باید فراتر (پس) از تاریخ ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ ادامه یابد. بنابراین، طبق بخش ۲۰۲ (د) قانون وضعیت اضطراری‌های ملی (۵۰ یو.اِس.سی. ۱۶۲۲/د) من وضعیت اضطراری ملی در رابطه با ایران مذکور در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ را برای یک سال دیگر تمدید می‌کنم.

این اعلان  باید در روزنامه رسمی فدرال منتشر شده و به کنگره منتقل شود.

باراک اوباما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =