شمارش معکوس برای آزادی الرمادی؛فرار داعشی‌ها به سمت صحرا

منابع عراقی از قریب الوقوع بودن آزادی شهر الرمادی واقع در استان الانبار از اشغال تروریست‌های تکفیری خبر دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،منابعی در ارتش عراق از ورود نیروهای خود به شهر الرمادی و کشته شدن ده‌ها تروریست داعشی در درگیری‌هایی که در منطقه الحوز در مرکز شهر رخ داد، خبر دادند.

این منابع گفتند تروریست‌های داعش ناامید و آشفته هستند و بسیاری از آنها کشته شده و بقیه به سمت صحرا گریخته‌اند.

نیروهای امنیتی از سمت منطقه البوذیاب در محور شمالی شهر در حال پیشروی هستند و مقاومت تروریست‌های داعشی را که تلاش می‌کنند از طریق بمب‌گذاری راه‌های منتهی به مرکز شهر مانع پیشروی نیروهای امنیتی شوند، در هم شکسته‌اند.

فرماندهی عملیات الانبار روز سه شنبه از آغاز عملیات ورود نیروها به شهر الرمادی در غرب عراق خبر داد، شهری که از مارس گذشته در اشغال گروه تروریستی تکفیری داعش قرار دارد.

بر  اساس گزارش المسله، صباح النعمان سخنگوی یگان مبارزه با تروریسم عراق گفت نیروهای امنیتی پاکسازی مناطق مسکونی شهر را آغاز کرده‌اند و شهر طی ۷۲ ساعت آینده به طور کامل آزاد خواهد شد.

النعمان افزود نیروهای امنیتی به محله البکر و الارامل رسیده‌اند و با مقاومت شدید در داخل شهر به جز تک تیراندازها و انتحاری‌های داعشی روبرو نشده‌اند، البته استفاده از تک تیراندازها و انتحاری‌ها تاکتیک قابل پیش بینی گروه تروریستی داعش است.

وی گفت بین نیروهای ما و مجتمع دولتی واقع در منطقه الحوز(مرکز شهر  الرمادی) کمتر از یک کیلومتر فاصله باقی مانده و درگیری‌ها با تروریست‌های داعشی در این مناطق با انواع سلاح‌ها ادامه دارد.

النعمان تاکید کرد تروریست‌های داعشی به مناطق کشاورزی گریخته‌اند به طوری که نیروهای عراقی توانسته‌اند دو خودروی بمب‌گذاری شده آنها را منفجر کرده و ۱۲ تروریست را از پای درآورند.

یک منبع امنیتی عراقی هم گفت عملیات آزادسازی شهر الرمادی با بازگشایی گذرگاه‌های ورود به مرکز شهر همراه شده است، این عملیات شامل سه محور شمالی، جنوبی و جنوب غربی است و تحت پوشش هوایی جنگنده‌های عراقی و ائتلاف انجام می‌شود.

در تحولی دیگر، منابع  عراقی از کشته شدن ده‌ها تروریست داعشی در منطقه الشیحه در شمال فلوجه خبر دادند.

خبر دیگر اینکه خانواده‌های محاصره شده در الرمادی از نیروهای دولتی عراق درخواست کمک کرده‌اند، زیرا تروریست‌های داعشی آنها را به عنوان گروگان و سپرانسانی در محاصره قرار داده‌اند و مانع خروج آنها از شهر می‌شوند.

منابع عراقی گفتند تروریست‌های  داعشی،‌خانواده‌ها را به گروگان گرفته‌اند و از آنها به عنوان سپرانسانی برای مانع تراشی در برابر عملیات آزادسازی شهر مورد استفاده قرار می‌دهند، مردم می‌گویند تروریست‌های داعشی مانع خروج آنها از شهر می‌شوند. همچنین برخی منابع محلی از این می‌ترسند که تروریست‌های داعشی در صورت ورود نیروهای امنیتی به شهرف مرتکب جنایت علیه مردم شوند.

تلویزیون دولتی عراق هم روز دوشنبه به نقل از رئیس ستاد مشترک ارتش عراق اعلام کرده بود که نیروهای مسلح عراق حمله به شهر الرمادی برای بازپس گرفتن آن از گروه تروریستی داعش را آغاز خواهند کرد.

البته جنگنده‌های ارتش عراق،‌روز یکشنبه هفته جاری، بروشورهایی را در بیشتر مناطق الرمادی پرتاب کردند که در این بروشورها از مردم تحت محاصره خواسته شده است ظرف حداکثر ۷۲ ساعت شهر را ترک کنند.

بر اساس این گزارش، این بروشورها حاوی آخرین هشدار به آن دسته از خانواده‌هایی  است که همچنان در شهر الرمادی حضور دارند و از آنها درخواست کرده است تا به یک مکان امن در منطقه الحمیره در جنوب الرمادی که از سوی ارتش تامین شده است،‌حرکت کنند.

منابع نظامی تاکید کرده اند عملیات ورود به شهر الرمادی به سبب وجود این خانواده‌ها به تاخیر افتاده بود و نیروهای امنیتی پس از پایان یافتن این مهلت از تمام محورها به الرمادی حمله خواهند کرد.

عملیات بازپس گیری شهر الرمادی در کنار رودخانه فرات و واقع در ۱۰۰ کیلومتری غرب شهر بغداد از اوایل ماه گذشته پس از تلاش‌هایی آغاز شده است که برای قطع خطوط کمک رسانی به تروریست‌های داعشی انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =