رییس‌کل بانک مرکزی: تحریم دو سه بانک هنوز برداشته نشده است

رییس‌کل بانک مرکزی گفت: اکثریت بانک‌های ایرانی از تحریم خارج شده‌اند و فقط دو سه بانک در شرایط تحریم هستند که امیدواریم مشکلات آنها نیز به‌زودی مرتفع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی در دیدار با کاژیمیر معاون نخست وزیر و وزیر دارایی اسلواکی، ضمن تأکید بر گسترش روابط بانکی تهران و براتیسلاوا، خواستار ایجاد حساب مشترک بین بانک‌های مرکزی دو کشور شد.

ولی‌الله سیف در این دیدار، رتبه اعتباری ایران قبل از تحریم را براساس ارزیابی آژانس رتبه بندی جهانی (فیچ) B+ عنوان کرد و افزود: رتبه اعتباری ایران قبل از تحریم براساس ارزیابی «برن یونیون» چهار بوده که با تصمیم‌گیری جدیدی که اتخاذ خواهد شد، قطعاً رتبه اعتباری ایران حداقل به شرایط پیش از تحریم بازمی‌گردد.

وی پیشنهاد کرد:‌ یک هیئت بانکی ایجاد شود تا بتواند زمینه ایجاد روابط بانکی و کارگزاری دو کشور را طراحی کند.

کاژیمیر وزیر دارایی اسلواکی هم ضمن استقبال از این پیشنهاد، وعده داد که این موضوع را با رییس‌کل بانک مرکزی کشور خود مطرح ‌کند تا برای ایجاد هیئت بانکی دو کشور، برنامه ریزی شود.

سیف با اشاره به اینکه بانک‌های اسلواکی می‌توانند در ایران فعالیت داشته باشند، گفت: ایجاد دفتر نمایندگی، تأسیس شعبه و مشارکت ۴۰درصدی در سهام بانک‌های ایرانی می‌تواند ازجمله فعالیت‌های بانک‌های اسلواکی در ایران باشد.

رییس‌کل بانک مرکزی از ابراز تمایل بانک‌های ایرانی برای تأسیس بانک مشترک بین دو کشور خبر داد و افزود: اکثریت بانک‌های ایرانی از تحریم خارج شده‌اند و فقط دو سه بانک در شرایط تحریم هستند که امیدواریم مشکلات آنها نیز به‌زودی مرتفع شود.

رییس‌کل بانک مرکزی نخستین اقدام برای شروع فعالیت‌ اقتصادی، بازرگانی و تجاری دو کشور را ایجاد روابط کارگزاری مناسب دانست و گفت: در صورت تمایل بانک مرکزی اسلواکی، علاوه بر حساب مشترک بانک‌های مرکزی دو کشور، می‌توان ارتباط کارگزاری و انجام عملیات خزانه داری را به مرحله اجرا درآورد.

وزیر دارایی اسلواکی نیز امضای تفاهم‌نامه اگزیم بانک این کشور با صندوق ضمانت صادرات ایران را اقدامی مثبت در راستای افزایش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 4 =