۲ فوریت طرح الزام دولت برای جبران خسارات اقدامات آمریکا علیه ایران تصویب شد + متن کامل – طبس نیوز

۲ فوریت طرح الزام دولت برای جبران خسارات اقدامات آمریکا علیه ایران تصویب شد + متن کامل

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوفوریت طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات آمریکا علیه ایران را به تصویب رساندند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان دوفوریت طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی را مورد بررسی قرار دادند.

وکلای ملت در نهایت با دوفوریت این طرح با ۱۸۱ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان موافقت کردند.

طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی به امضای ۲۰۲ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است و دارای یک مقدمه توجیهی و ۵ ماده است که در صورت تصویب کلیات و جزئیات این طرح در صحن پارلمان دولت موظف می‌شود اقدامات لازم برای اخذ غرامت کامل از دولت آمریکا به‌جهت نقش این کشور در کودتای ۲۸ مرداد ۳۲، کودتای نوژه، جنگ تحمیلی، شهادت بیش از ۲۲۳ هزار نفر و شهادت بیش از ۱۷ هزار شهید ترور و دیگر جنایات این کشور علیه ملت ایران انجام دهد.

متن کامل این طرح به‌شرح ذیل است:

ماده ۱ ــ به‌منظور استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است رأساً یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را جهت جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از دولت ایالات متحده آمریکا به‌جهت نقش این کشور در موارد زیر به عمل آورد:

۱ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

۲ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای نوژه

۳ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جنگ تحمیلی

۴ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از ۲۲۳۰۰۰ نفر و ۶۰۰۰۰۰ نفر ایثارگر (جانباز و آزاده)

۵ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از ۱۷۰۰۰ شهید ترور

۶ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از حمله به سکوهای نفتی

۷ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جاسوسی علیه ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش‌آفرینی ایالات متحده

۸ ــ خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از انسداد، مصادره و یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن

۹ ــ کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی که با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا انجام پذیرفته یا می‌پذیرد

۱۰ ــ کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی ایالات متحده روی داده است یا در آینده روی خواهد داد.

ماده ۲ ــ دولت موظف است در مواردی که ایالات متحده تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه در حوزه مصونیت دولت و اموال متعلق به دولت و مقامات جمهوری اسلامی ایران، را نقض می‌نماید در راستای اقدام متقابل کلیه اقدامات از جمله اقدامات حقوقی مقتضی را به عمل آورد.

ماده ۳ ــ دولت موظف است اجرای تصمیمات مراجع صالح به‌نفع جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن را در کشورهای ثالثی که اموالی از ایالات متحده در آنها وجود دارد، در چارچوب اقدام متقابل، تعقیب کند. در مواردی که دادگاه‌های کشورهای ثالث نسبت به شناسایی و یا اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اقدام می‌کنند دولت موظف است اقدام متقابل مقتضی را جهت شناسایی و اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایران در آن کشورها یا سایر کشورها حسب مورد به عمل آورد.

ماده ۴ ــ اقدامات حقوقی و غیرحقوقی مذکور در این قانون تا آنجا که در قبال دولت خارجی (ایالات متحده بر اساس ماده ۲ این قانون و یا هر کشور دیگر موضوع ماده ۳ این قانون) اتخاذ می‌شود و نقض مصونیت آن دولت و یا مقامات آن دولت تلقی شود، باید در چارچوب واکنش به نقض تعهد بین‌المللی آن دولت بوده و محدود به حدود اقدامات متقابل بر اساس حقوق بین‌الملل باشد.

ماده ۵ ــ وزارت امور خارجه موظف است گزارش اقدامات به عمل آمده در راستای استیفای حقوق ملت ایران، موضوع این قانون را هر ۶ ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی حقوقی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 18 =