پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹؛ روز شکست آمریکا در طبس‏

پنجم اردیبهشت 1359؛ روز شکست آمریکا در طبس‏

خبرگزاری فارس:چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹ نیروهاى آمریکایى در عملیاتى موسوم به «دلتا» و با هدف آزاد کردن گروگانهاى این کشور که در لانه جاسوسى آمریکا در تهران تحت مراقبت بودند، در صحراى طبس پیاده شدند.

قرار بود این نیروها که در میان آنان افسران حکومت پهلوى و افراد وابسته به ساواک نیز حضور داشتند، از طبس با چرخبال به سوى تهران حرکت کرده و در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودى) فرود آیند وسپس با لباس مبدل، به سفارت آمریکا در تهران حمله کرده و جاسوسان خود را آزاد کنند. طبق این نقشه، آنان پس از پایان فعالیتشان، از همین راه به طبس رفته و از آنجا با هواپیما از ایران خارج می ‏شدند.

نیروهاى آمریکایى براى انجام این عملیات در «فورت برگ» آمریکا آموزش نظامى دیده و در فرودگاه کارولیناى شمالى انجام آن‏را تمرین کرده بودند. پیش از شروع عملیات نیز به پایگاه‏هایى در مصر و عمان منتقل شده بودند.

فرودگاه‏‌هاى نظامى مصر، عمان و عرشه ناو هواپیمابر آمریکا دردریاى عمان از مراکز عمده برخاستن هواپیماها و چرخبال‏هاى مهاجم آمریکا براى فرود در منطقه طبس بود. ناو هواپیمابر نیمیتس نیز ۴ ماه پیش از این حمله (دى ۱۳۵۸) در چارچوب نیروهاى موسوم به «واکنش سریع» وارد خلیج فارس شده بودند. حمله نظامى آمریکا به طبس، دوهفته پس از آن صورت گرفت که دولت این کشور در اقدامى یکجانبه، روابط کشورش را با جمهورى اسلامى ایران قطع کرد.

نیروهاى آمریکایى ۱۳۲ نظامى، ۸ چرخبال و سه هواپیماى باربرى هرکولس C-031پس از استقرار در طبس و قبل از حرکت به تهران دچار حوادث مختلفى شدند و از ادامه مأموریت بازماندند. دستگاه هیدرولیک یکى از چرخبال‏ها از کار افتاد، چرخبال دیگر بر اثر طوفان شن و عدم دید کافى به هنگام جابجایى، با یکى از هواپیماهاى هرکولس برخورد کرده و هر دو وسیله نقلیه آتش گرفت و در نتیجه آن ۸ تن از نظامیان در شعله‌‏هاى آتش سوختند.

منابع سیاسى آمریکا مدعى‏‌اند که کاخ سفید براى توقف عملیات، از سوى کرملین نیز تحت فشار بوده‌‏اند. ادعایى که به نظر مى‌‏رسد با هدف کتمان شکست عملیات مطرح شده است. در تمام مراحل عملیات دلتا تنها ۴ نفر در آمریکا از انجام آن با خبر بودند: کارتر رئیس جمهور، هارولد براون وزیر دفاع، هامیلتون جوردن مشاور کاخ سفید و برژینسکى مشاور امنیت ملى. در ایران نیز عوامل ناشناخت ه‏اى در جریان این عملیات بوده و با آن همکارى داشته‏‌اند.

به هرحال، درپى حادثه صحراى طبس و فرار باقی‏مانده هواپیماها و چرخبال‏ هاى آمریکایى به سوى ناو «نیمیتس»، جیمى کارتر رئیس جمهور آمریکا شکست این عملیات مداخله‏ جویانه را اعلام کرد. پس از این مداخله، کتابهاى بسیارى در خارج از کشور انتشار یافت و اهداف پشت پرده آمریکا در این حمله ماجراجویانه و ناموفق و هم‏چنین ابعاد رسوایى کاخ سفید را بر ملا ساخت.

علاوه بر این، گزارشهاى مستند و مصور منابع خبرى آمریکا به ویژه روزنامه نیویورک تایمز و مجلات تایم و نیوزویک، هم‏چنین مصاحبه ‏هایى که از قول فرماندهان نظامى آمریکا درباره عملیات طبس در این منابع منعکس شد، ابعاد مداخله‏ جویانه تروریسم دولتى و نگاه متعرضانه کاخ سفید علیه جمهورى اسلامى ایران را نشان می ‏داد. این حادثه یکى از بزرگترین رسوایی هاى نظامى وسیاسى کاخ سفید در برابر انقلاب اسلامى ایران محسوب می ‏شود.

در پى شکست قطعى عملیات آمریکا در طبس و بازگشت باقیمانده هواپیماهاى آن کشور، یکى از چرخبال‏ها که حاوى مدارکى در مورد جزئیات عملیات بود، به دستور بنی صدر بمباران شد. در همین بمباران بود که محمد منتظر قائم، فرمانده سپاه پاسداران یزد به شهادت رسید. به هرحال این اقدام کاخ سفید که پس از بلوکه کردن دارای‏ی هاى ایران در بانک‏هاى آمریکا، تحریم اقتصادى ایران و اعلام قطع رابطه سیاسى واشنگتن با جمهورى اسلامى ایران صورت گرفت، حلقه دیگرى از اقدامات کاخ سفید علیه جمهورى اسلامى ایران در سالهاى پس از پیروزى انقلاب بود که به شکست انجامید.

پس از این حادثه، جاسوسان آمریکایى در چند دسته به نقاط مختلف کشور برده شدند تا دسترسى به آنان میسر نباشد. جاسوسان آمریکایى بیش از ۶ ماه پس از عملیات آمریکا در طبس در اختیار دانشجویان پیرو خط امام بودند.

آنچه در طبس گذشت با تمام زوایاى آن، مصداقى دیگر بر سوره فیل بود. در اردبیهشت ۱۳۵۹ عام الفیل (یوم الفیل) دیگر و کارتر، مظهر استکبار جهانى، ابرهه‏اى دیگر بود. همچنان که امام خمینى(ره) در آن زمان فرمودند: تازه اول کار است، سرافکندگى‏‌هاى بیش‏ترى در پیش دارید که هر ایرانى آزاده‏‌اى شاهد آن است.

بخشى از پیام امام به مناسبت حمله نظامى آمریکا به ایران و حادثه طبس : ‏ملت رزمنده ایران دخالت آمریکا را شنیدید و عذرهاى کارتر را نیز شنیدید.اینجانب کرارا” گفته‏ام کارتر براى وصول به ریاست جمهورى حاضر است به هر جنایتى دست بزند و دنیا را به آتش بکشد. شواهد آن یکى پس از دیگرى ظاهر شده و مى‏شود. اشتباه کارتر در آن است که گمان مى‏‌کند با دست‏زدن به این مانورهاى احمقانه می ‏تواند ملت ایران را که براى آزادى اسلام عزیز از هیچ فداکارى رویگردان نیست، از راه خویش که راه خدا و انسانیت است، منصرف کند.

منبع :‌پارسینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =