با تخصیص ارز مبادله‌ای به طلا قیمت‌ها قابل کنترل است

محمدعلی عبدالله‌زاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه: براساس اطلاعات موجود منابع ارزی دولت کفاف تخصیص ارز مبادله‌ای به طلا را نمی‌دهد، ولی اگر معاون سازمان توسعه تجارت ایران از تخصیص ارز مبادله‌ای به طلا و سایر کالاهای اولویت نهم خبر داده است شاید اتفاق ویژه‌ای در منابع ارزی کشور افتاده که وی چنین سخن گفته است.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محمدعلی عبدالله‌زاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: براساس اطلاعات موجود منابع ارزی دولت کفاف تخصیص ارز مبادله‌ای به طلا را نمی‌دهد، ولی اگر معاون سازمان توسعه تجارت ایران از تخصیص ارز مبادله‌ای به طلا و سایر کالاهای اولویت نهم خبر داده است شاید اتفاق ویژه‌ای در منابع ارزی کشور افتاده که وی چنین سخن گفته است.

عبدالله‌زاده، پایین آوردن قیمت طلا و سکه از طریق سیاست‌های دستوری که این سیاست‌ها از پشتوانه اقتصادی برخوردار نباشد قطعا مشکلات را پیچیده‌تر می‌کند.

وی با اشاره به قرار گرفتن طلا در شمول کالاهایی که ارز مبادله‌ای دریافت می‌کنند، گفت: وقتی طلا به نرخ ارز‌ آزاد توسط سازندگان طلا خریداری می‌شود و در حقیقت نرخ آزاد طلا مبنای محاسبات بازار قرار می‌گیرد نمی‌توان به فعالان این بازار تکلیف کرد که سکه یا طلای ساخته شده به نرخ ارز مبادله‌ای عرضه شود؛ این انتظار زمانی منطقی و قابل اجراست که طلا به نرخ ارز مبادله‌ای در اختیار صنف طلا و جواهر قرار گیرد.

نماینده فردوس و طبس صدور دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های متنوع بانک مرکزی را دارای آثار اقتصادی دانست و افزود: معمولا آیین‌نامه‌های متنوع به جای ثبات بازار موجب دامن زدن به برخی مشکلات می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 7 =