۱ + ۵ نگاهی تخصصی و فنی به مذاکرات داشته باشد

۱ + ۵ نگاهی تخصصی و فنی به مذاکرات داشته باشد

محمدکریم عابدی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اعتمادسازی گسترده ایران در مقابل گروه ۱+۵ و آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزود: با وجود همکاری‌های گسترده از سوی ایران، نه تنها شاهد حسن‌نیتی از طرف گروه مذاکره کننده اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پیشبرد پرونده هسته‌ای ایران نبودیم بلکه شواهد حکایت از آن دارد که اسامی دانشمندان هسته‌ای از مسیر همین دیدارها منتشر و در اختیار سیستم‌های جاسوسی قرار گرفته است.

نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی، درباره بیانیه اخیر گروه ۱+۵ و ابراز نگرانی آنان از دسترسی نداشتن بازرسان آژانس به دانشمندان ، اسناد و مراکز هسته‌ای ایران در دو بازدید اخیر، ادامه داد: آنچه باید مورد بازدید بازرسان قرار گیرد محصول کار دانشمندان ماست نه اسامی دانشمندان هسته‌ای، با توجه به نمره منفی که بازرسان آژانس از ایران گرفته‌اند هیچ ضرورتی ندارد که لیست دانشمندان هسته‌ای ایران به آن‌ها ارائه شود.

وی با بیان اینکه بازرسان آژانس به منظور دستیابی به حقیقت از مراکز ایران بازدید می‌کنند، گفت: وظیفه بازرسان است که با حضور در مراکز هسته‌ای ایران امنیت فعالیت هسته‌ای ایران و حرکت چرخه سوخت ایران در مسیر صحیح را تایید کنند نه اینکه با اقدامات جاسوسی زمینه ترور دانشمندان ما را فراهم کنند.

این نماینده مردم در مجلس هشتم، درباره بخش دیگری از این بیانیه مبنی بر اجازه بازدید از منطقه پارچین، گفت: طبق قانون NPTدرهای مراکز هسته‌ای ایران همواره به روی بازرسان آژانس باز بوده و طبق اعتراف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گسترده‌ترین سطح همکاری‌ها از سوی ایران با نمایندگان آژانس صورت گرفته است، در مورد پارچین نیز در گذشته یک بار بازدیدی از آن صورت گرفته و مورد خاصی گزارش نشده است.

اظهارات آمانو ناشی از زیاده خواهی‌های لابی صهیونیسم است

نماینده مردم طبس در مجلس هشتم، اظهارات رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران را ناشی از زیاده خواهی‌های لابی صهیونیسم خواند و گفت: مثلث شوم آمریکا، انگلیس و لابی صهیونیسم برای دستیابی به سیاست‌های شوم خود با اعمال فشار بر سازمان بین‌المللی انرژی اتمی آنها را وادار به ارائه گزارش های خلاف واقع می‌کنند.

عابدی ایران را پرچمدار خلع سلاح هسته‌ای در دنیا توصیف کرد و ادامه داد: ایران نه تنها انحرافی در فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای نداشته بلکه آمادگی دارد تا اطلاعات هسته‌ای خود را نیز در اختیار کشورهایی که در پی دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای هستند، قرار دهد.

نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر در مجلس هشتم در رابطه با موجودیت گروه ۱+۵، گفت: این مجموعه تنها برای تامین نظر و زیاده خواهی لابی صهیونیست تشکیل شده و محصولی جز ایجاد نگرانی نداشته است.

مذاکرات آتی با ۱+۵ بر اساس احترام متقابل باشد

وی با تاکید بر رعایت احترام متقابل در مذاکرات آتی، درباره محورهای مذاکره ایران و ۱+۵ گفت: هیات ایرانی باید در مرحله اول از گروه ۱+۵ توضیحاتی درباره علت انتشار اطلاعات و اسامی دانشمندان هسته‌ای که زمینه ترور آن‌ها از سوی سیستم های جاسوسی را فراهم شد، بخواهد.

نایب رئیس کمیته دفاعی در مجلس هشتم، عمل نکردن غرب و گروه ۱+۵ به تعهدات خود در زمینه تامین سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد برای نیروگاه هسته‌ای تهران را از دیگر موضوعات مطرح شده در مذاکرات آینده ایران و گروه ۱+۵ برشمرد و گفت: باید این سوال مطرح شود که چرا گروه ۱+۵ با شبه افکنی درباره فعالیت هسته‌ای ایران، مسئولان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی را برای ارائه گزارش‌های خلاف واقع تحت فشار قرار می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در مذاکرات آینده با گروه ۱+۵ باید از هیات اروپایی پرسید چرا در تلاشند تا فعالیت هسته‌ای ایران را که موضوعی کاملا کارشناسی و فنی است به موضوع سیاسی تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 8 =