شبکه‌های فرسوده آب خراسان جنوبی نیازمند توجه ویژه وزارت نیرو است

استاندار خراسان جنوبی بر توجه ویژه وزارت نیرو به اصلاح شبکه‌های فرسوده آب در استان تأکید کرد و گفت: شبکه‌های آب استان بسیار فرسوده است و به همین دلیل میزان هدر رفت آب در شبکه‌های آب شهری ۳۱ درصد و روستایی ۳۹ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حمید ملانوری ظهر امروز در مراسم افتتاح پروژه آبرسانی به ۱۲ روستای استان که در قالب هفته پنجم پویش هر هفته الف ب_ ایران، ساخت و سازها و ساز و کارها برگزار شد، اظهار کرد: در حالی که متوسط میزان بارندگی استان در دراز مدت ۱۰۶ میلیمتر است، میزان بارش‌های استان در سال زراعی آبی امسال ۴۰ میلیمتر بوده و خراسان جنوبی، بحرانی ترین وضعیت خشکسالی خود را در ۵۰ سال گذشته تجربه می کند لذا منابع آبی استان از وضعیت بسیار تأسف بار و بحرانی برخوردار است.

وی ادامه داد: سال گذشته و بعد از دو دهه خشکسالی، استان با ۱۶۳ میلیمتر بارندگی از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار شد که پس از خشکسالی‌های متوالی، امید را در دل مردم استان زنده کرد.

استاندار خراسان جنوبی به تشکیل قرارگاه آب به عنوان راهکاری برای ساماندهی آبرسانی به روستاها با محوریت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر۳۸۰ روستای استان به صورت سیار، آبرسانی می‌شوند و با توجه به خشک شدن قنات‌ها، چشمه‌ها و چاه‌های آب، این آمار تا فرا رسیدن فصل تابستان به حدود ۴۳۰ تا ۴۵۰ روستا می رسد.

ملانوری متذکر شد: مقدمات کار برای آبرسانی به روستاها در قالب قرارگاه آب فراهم شده تا بتوانیم با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های استان آبرسانی را در فصل گرما به خوبی مدیریت کنیم.

وی با اشاره به گستره وسیع استان، اظهار داشت: با توجه به گستردگی، خشک و کویری بودن، کم آبی و تعدد روستاهای استان، لازم است درخصوص تأمین اعتبارات تخصیصی به استان، عنایت ویژه ای صورت پذیرد.

استاندار خراسان جنوبی بر توجه ویژه وزارت نیرو به اصلاح شبکه‌های فرسوده آب در استان تأکید کرد و گفت: شبکه‌های آب استان بسیار فرسوده است و به همین دلیل میزان هدر رفت آب در شبکه‌های آب شهری ۳۱ درصد و روستایی ۳۹ درصد است.

ملانوری تأکید کرد: فرسودگی شبکه باعث شده تقریباً یک سوم و بعضاً تا حدود ۴۰ درصد آبی که با هزینه بسیار بالا تولید و استحصال می‌شود، به هدر برود، لذا ما در تلاشیم اعتبارات ویژه‌ای را به اصلاح شبکه‌های آبرسانی استان اختصاص دهیم.

وی از تأثیرات شدید خشکسالی امسال بر حوزه‌های مختلف خبر داد و گفت: خشکسالی امسال علاوه بر تأثیر جدی بر تأمین آب شرب، حوزه دامداری و کشاورزی استان به ویژه در مناطق روستایی و عشایری چهار شهر مرزی را به شدت متأثر ساخته است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان این که بخش عمده ای از مشاغل استان به دامداری و کشاورزی اختصاص دارد، اظهار داشت: خشکسالی سبب شده تولید محصولات کشاورزی به شدت کاهش یابد و از آنجایی که مراتع خشک شده دامداران در تأمین نهاده‌های دامی با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.

ملانوری از وزیر نیرو خواست؛ با توجه به مسئولیتی که در کمیسیون مشترک ایران و افغانستان دارد، موضوع فعالیت بازارچه‌های مرزی استان با کشور افغانستان را پیگیری کند و با فعال شدن بازارچه‌های مرزی استان، بخشی از اهالی شهرستان‌های مرزی به انجام فعالیت‌های اقتصادی رو می آورند.

وی افزود: خشکسالی و بسته بودن مرزها (باستثنای ماهیرود) اشتغال و درآمد مردم را با مشکل مواجه کرده و باعث مهاجرت مردم به سایر شهرها و خالی شدن مناطق مرزی شده است که ادامه این روند در تهدید امنیت منطقه مؤثر است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با تلاش‌های شرکت آب و فاضلاب استان، وزارت نیرو و حوزه معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار، در قالب پویش هرهفته الف – ب- ایران، پروژه آبرسانی به ۱۲ روستا با اعتبار ۱۸ میلیارد تومان افتتاح شد تا این روستاها از شبکه آب سالم، بهداشتی و پایدار بهرمند شوند.

ملانوری افزود: تا پایان خرداد ماه ۱۸ روستا و تا هفته دولت (شهریور ماه سال جاری) نیز ۲۰ روستای دیگر از آب شرب سالم بهره مند خواهند شد و با توجه به کویری بودن خراسان جنوبی و وجود تنش‌های آبی، باید یک برنامه عملیاتی و تخصصی پیرامون تأمین منابع و مدیریت سفره‌های آبی داشته باشیم، به همین دلیل سند سازگاری با کم آبی تدوین و تصویب شده است.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: تلاش ما بر این است که بر اساس سند سازگاری با کم آبی، منابع آبی استان را مدیریت کنیم، بنابراین در قالب این سند، اصلاح شبکه‌های فرسوده آب، توسعه آبیاری‌های نوین در بحث کشاورزی، کاهش مصرف در واحدهای تولیدی و صنعتی با تکنولوژی‌های جدید در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

وی یادآور شد: برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۱۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده تا آب شرب و بهداشتی ۲ هزار و ۶۹۱ خانوار در سطح استان تأمین شود.

انتهای پیام/ع


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + هشت =