واگذاری و اجاره املاک وقفی به صورت مزایده انجام می‌شود

«حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور» مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بیرجند اظهارداشت: موقوفه براساس نیت واقف هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه موقوفه‌ای که نیت واقف خلاف شرع باشد در خراسان‌جنوبی وجود ندارد، تصریح کرد: تصمیم‌گیری در مورد این گونه موقوفات و یا موقوفاتی که نیت واقف به مکانی بوده و در حال حاضر آن مکان از بین رفته مربوط به اداره تحقیق که در ذیل اداره اوقاف و امور خیریه فعالیت داشته است.

اجازه تصرف در نیات واقفان وجود ندارد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در رابطه با واگذاری زمین‌های وقفی گفت: اجرای نیات واقفان مهم‌ترین موضوعی بوده که اداره اوقاف متولی اجرای آن است و چند سالی بوده که واگذاری زمین توسط اداره اوقاف استان انجام نگرفته و براساس قانون واگذاری و اجاره ملک وقفی به صورت مزایده‌ای انجام می‌گیرد.

بخشی‌پور ادامه داد: با توجه به اینکه نیات واقفان بیشتر برای کمک به نیازمندان بوده و نه اغنیاء بنابراین نه شرع و نه قانون به اداره اوقاف اجازه تصرف در نیات واقفان را می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه تعداد موقوفات در خیابان‌های با ارزش شهر آنقدر زیاد نبوده که تأثیر چندانی بر افزایش اجاره بها در آن مناطق داشته باشد، گفت: وقتی ملکی وقفی از طریق مزایده به اجاره داده می‌شود شاید به مدت سه تا پنج سال باشد بنابراین مطمئنا با املاکی که هر ساله اجاره بهای آن از سوی فردی شخصی تعیین می‌گردد متفاوت باید باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی از ثبت ۸۰ وقف جدید در استان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و خاطرنشان کرد: ارزش تقریبی این موقفات ۱۴ میلیارد تومان است.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷/م


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =