میزبانی خراسان ‌جنوبی از «جام زعفران» دو ومیدانی ایران

هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دو و میدانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: طی سال‌های اخیر در راستای شناسایی استعدادهای بالقوه ورزشی و شکوفایی نخبه‌‌های شهرستانی توجه ویژه‌ای به رده‌های سنی پایه مادر همه رشته‌های ورزشی در کشور شده است‌.

وی افزود: به همین منظور لیگ‌های متنوع دو ومیدانی رده‌های سنی نوجوانان و جوانان کشور را فدراسیون دو ومیدانی از سال گذشته راه‌اندازی کرده است.

رئیس فدراسیون دو ومیدانی با اشاره به تحت‌الشعاع قرارگرفتن‌ فعالیت‌های این رشته ورزشی در زمان شیوع کرونا تصریح کرد: بسیاری از مسابقات قهرمانی و لیگ‌های ورزشی تعطیل شد و پدیده‌های دو ومیدانی آسیب‌های غیرجبرانی‌ را دیدند.
 

آغاز اردوهای تیم‌های ملی دو ومیدانی

صیامی یادآور شد: با لغو مسابقات قهرمانی آسیایی دو و میدانی طی دو سال اخیر بسیاری از ملی‌پوشان و نخبه‌های این رشته ورزشی برای جلوگیری از افت رکوردی و عملکردی مجبور به تمرینات‌ در محیط‌های شخصی و خانگی‌ بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با فروکش‌ کردن شیوع ویروس منحوس کرونا اردوهای آمادگی ورزشکاران دو و میدانی عضو تیم ملی زیرنظر مربیان مربیان زبده فدراسیون بصورت اصولی برگزار می‌شود.

رئیس فدراسیون دو ومیدانی با اذعان به دو پینگی‌ داشتن ورزشکاران ماده‌های استقامتی در این رشته ورزشی گفت: هرسال ورزشکاران شاخص دو ومیدانی  دو تا سه بار تست می‌دهند در بازه‌های زمانی متعدد موضوع دوپینگ رصد و پیگیری می‌شود.

قهرمانان دو ومیدانی زیرذره‌بین آزمایشات دوپینگ

صیامی تأکید کرد: در تمامی اردوهای آمادگی تیم ملی و مسابقات قهرمانی کشوری نیز ورزشکاران تست دوپینگ‌ می‌دهند و به هیچ عنوان در این موضوع مماشات نمی‌شود.

وی در ارتباط با مساعدت‌های ریالی فدراسیون دو ومیدانی به هیأت‌های استانی گفت: قریب‌ ۱۵ درصد از اعتبارات جاری وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون احصاء و باتوجه به عملکرد استانها به حساب آنها واریز شده است.

رئیس فدراسیون دو ومیدانی اظهار داشت: مبلغ پنج میلیارد تومان تجهیزات تخصصی‌ این رشته ورزشی از کشور چین خریداری و در اختیار استانها قرار گرفته توزیع شده است.

صیامی از تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین فدراسیون دو ومیدانی و  آستان قدس خبر داد و یادآورشد: در زمینه احداث زیرساخت‌های عمرانی و حمایت از برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی توافق‌های خوبی شده است.

تاکید بر استاندارسازی پیست‌های دو ومیدانی ورزشگاه آزادی و استادیوم ۱۵ هزار نفری غدیر بیرجند 

وی با اشاره به کمبود و یا نبود پیست‌های دو و میدانی استاندارد در برخی از استانها خاطر نشان کرد: کارشناسان‌ زبده‌ ورزشی از  پیست‌های‌ خاکی بعنوان مکانی برای تمرینات بسیاری از ورزش‌های هوازی و مقاومت جسمانی و برگزاری مسابقات استعدادیابی و  نخبه‌پروری نام می‌برند.

رئیس فدراسیون دو ومیدانی خواهان برگزاری و ترویج مسابقات دو ومیدانی خیابانی در استانهای مختلف کشور شد و افزود:‌ بهره‌گیری از ظرفیت و امکانات شهرداری‌ها و سایر ادارات همسو باید مورد توجه و برنامه‌های راهبردی هیات‌های شهرستانی‌  قرار گیرد.  
  
صیامی با اشاره به ظرفیت و قابلیت‌های خراسان‌جنوبی در حوزه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و استعدادهای ناشناخته نیروی  انسانی گفت: می‌توان پیست دو و میدانی استادیوم آزادی و مجموعه ورزشی ۱۵ هزارنفری غدیر بیرجند را بازسازی و استاندارد سازی کرد تا در حوزه آموزشی، تمرینی و مسابقه‌ای مورد استفاده ورزشکاران قرار گیرد.

وی از پیشکسوتان و چهره‌های ملی‌پوش خراسان‌جنوبی در رشته دو ومیدانی یاد کرد و افزود: مرحوم شمشیری، علیرضا چاجی و غلامرضا سرزهی از پشتوانه‌های بی‌بدیلی هستند که حق زیادی بر گردن فعالان این رشته ورزشی در کشور و استان دارند.

دعوت دو ومیدانی‌کاران مدال‌آور خراسان‌جنوبی به اردوهای تیم‌ملی

رئیس فدراسیون دو ومیدانی از برگزاری مسابقات  قهرمانی کشوری دو ومیدانی «جام زعفران» به میزبانی  خراسان‌جنوبی خبر داد و افرود: این دوره از رقابت‌ها با پیشنهاد اداره کل ورزش و جوانان و همکاری فدراسیون در فصل برداشت گل زعفران با حضور ملی‌پوشان ایران برگزار شود.

صیامی در ارتباط با حمایت فدراسیون از ورزش دو ومیدانی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: شهریه ورودی تیم‌های باشگاهی استان در لیگ‌های برتر رده‌های مختلف سنی کشور بخشیده می‌شود.

وی افزود: کلاس‌های مربیگری و داوری، دوره‌های دانش‌افزاری و کارگاههای آموزشی بصورت ویژه در خراسان‌جنوبی برگزار و زمینه حضور مربیان و داوران شایسته  استان در کلاس‌های بین‌المللی و مسابقات قهرمانی کشور فراهم می‌شود.

رئیس فدراسیون دو ومیدانی یادآور شد: آن‌دسته‌ از ورزشکاران مدال‌آور خراسان‌جنوبی که از توانمندی لازم برخوردار باشند به اردوهای آمادگی تیم ملی دعوت خواهند شد.

انتهای‌پیام/۶۹۰۱۴/ی


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − شش =