همسفران نور| گزارش خبرگزاری فارس از آیین افتتاحیه چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از طبس، خورشید عصرگاهی دامن کشان از صحن باصفای حرم می رود و کم کم پذیرش شرکت کنندگان شروع می شود. متسابقین در دو گروه خواهران و برادران از جای جای استان به میقات الرضا دارالمومنین آماده اند تا در محفلی معنوی هر آنچه از کلام الهی فراگرفته اند را به رقابت گذارند.

مسافران و زائران حضرت حسین بن موسی الکاظم نیز میهمانان این آیین معنوی هستند تا حضورشان شکوهی برای مراسم شود.

قرارشان غروب شانزدهمین روز شهریور باب الشهدای حرم بر سرار مزار مطهر شهداست تا با عطرافشانی غبار از آستان مطهر این مردان الهی بزدایند و با اذن دخول از فرزند پاک آل الله پای در  مجلس نور نهند.

همسفران نور اعم از شیعه و سنی  بعد از اقامه نماز مغرب و عشا در رواق این حرم مطهر برای آیین افتتاح مسابقات قرآن گرد هم آمدند و پای صحبت سخنرانان نشستند.

لزوم تدبر در قرآن موضوعی بود که سخنرانان این آیین بر آن تاکید داشتند و به اعتقاد آنها راه سعادت انسان بهره گیری از آموزه های قرآنی است.

همانطور که مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در این آیین گفت : در کنار حفظ و تفسیر، تدبر در قرآن از اصول مهم برای پاسداشت کتاب الهی است که باید بیش از پیش به آن توجه کرد.

به گفته  حجت الاسلام پرویز بخشی پور این مسابقات بزرگترین رخداد فرهنگی  سال جاری در استان است زیرا قرآن با عنوان کتاب حکمت، معیشت، طریقت و زندگی انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی بیان کرد:  چهل و پنجمین دوره مسابقات بعد از گذشت دو سال از شیوع کرونا امسال به باشکوه بیشتر به میزبانی شهرستان طبس برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به ۲ هزار و ۲۶۳ شرکت کننده در این دوره از مسابقات گفت: از این تعداد ۱۲۳ نفر در رشته های آوایی به مرحله استانی راه یافتند که به مدت سه روز در طبس به رقابت می پردازند.

وی یادآور شد :شرکت‌کنندگان از نقاط دور و نزدیک استان به شهرستان طبس آمده اند که نشان از توجه آنها به فعالیت های قرآنی دارد.

وی با تاکید بر لزوم تدبر در قرآن افزود :سازمان اوقاف متولی برگزاری مسابقات قرآن است اما تاکید مقام معظم رهبری بر تفسیر و تدبر در قرآن است.

بخشی پور با اشاره به اینکه قرآن کاملترین کتاب آسمانی است گفت:اینکه طی سالیان دراز هیچ تحریفی در کتاب قرآن رخ نداده نشان از کامل و بی نقض بودن آن است.

وی در پایان بر عمل به آموزه های قرآن برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت تاکید کرد.

قرآن در تمام عرصه های زندگی انسان شفا بخش است

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس هم گفت: قرآن به هر نحوی در زندگی انسان ورود پیدا کند شفابخش است و باید از این حیث مورد توجه قرار گیرد.

علی اکبر رحیمی اظهار داشت :برگزاری این قبیل محافل قرآنی در شهر موجب رواج معنویت می شود.

وی با اشاره به توجهی که بعد از انقلاب به مباحث قرآنی شده گفت: در بحث آموزش و قرائت  قرآن برنامه های خوبی در نظام جمهوری اسلامی ایران از بیش از ۴۰ سال گذشته انجام گرفته است.

فرماندار ویژه طبس اظهار داشت : برگزاری مسابقات بعد  دو سال از شیوع کرونا در طبس افتخاری برای این شهر است.

وی از شهر طبس به عنوان دارالمومنین و میقات الرضا یاد کرد و گفت: این شهر در مسیر تردد ۶ استان بوده و همواره از زائران  مشهد مقدس و عتبات عالیات پذیرایی کرده است.

وی ایجاد چنین فضای معنوی را در بهره گیری بیشتر مسافران و زائران  موثر دانست و افزود :با توجه به اینکه قرآن به عنوان کامل ترین کتاب دست نخورده باقی مانده است باید با بهره گیری از معانی علمی این کتاب مقدس به دنبال تعالی و رشد بیشتر بود.

امام جمعه موقت شهرستان طبس نیز قرآن را شفا برای مؤمنان و خسارت برای ظالمان و ستمگران عنوان کرد و گفت: شفای همه دردهای روحی در قرآن است.

حجت السلام زنجانی طبسی افزود : علاوه بر این از  آیه، آیه قرآن برای شفای دردهای جسمانی نیز می توان بهره جست.

وی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مسابقات اظهار امیدواری کرد : چنین اقدامات فرهنگی اثراتی ملموس در رشد معنویت داشته باشد.

چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف مرحله‌ استانی از شامگاه روز چهارشنبه ۱۶ شهریور آغاز و تا عصر جمعه ۱۸ شهریور ادامه دارد.

بیش از صد شرکت کنندگان در دو گروه خواهران و برادران و در بخش های حفظ، قرائت تحقیق و حفظ باهم رقابت می کنند. داوران این مسابقات از استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و تهران دعوت شده اند.

گزارش از عصمت برزجی

انتهای پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 5 =