گفتگویی از جنس صمیمیت| حضور «سعید جلیلی» در دانشگاه بیرجند

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی کشور در بین دانشجویان دانشگاه بیرجند حاضر شد تا با آن‌ها به گفت‌وگو بنشیند.

در سفر دکتر سعید جلیلی به خراسان جنوبی، دیدار با دانشجویان یکی از برنامه‌های مهم بود. دانشجویانی که نظرات و ایده‌های بسیاری برای ارتقای امنیت ملی داشته و از طرفی از برخی از بی تفاوتی‌ها گلایه مند بودند.

به سالن دانشگاه بیرجند که نزدیک می‌شدی سیل خودروهای پارک شده نشان از توجه دانشجویان برای حضور در جلسه‌ای مهم داشت که باعث شده بود در ظهر یک روز روتین دانشگاهی به اینجا بیایند. درب‌های تالار ولایت مملو از جمعیتی بود که قصد ورود داشتند؛ دانشجویان و اساتید دانشگاهی دانشگاه‌ها آمده بودند با نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی به گفت‌وگو بپردازند.

سالن ولایت آن چنان تکمیل شده بود که عده زیادی از دانشجویان به صورت ایستاده صحبت‌ها را گوش می‌دادند. سعید جلیلی وارد سالن شد و با دانشجویان سلامی گرم و صمیمی کرد و منتظر شنیدن نظراتشان شد.

دانشجویان یک به یک پشت تریبون حاضر شده و هریک از دغدغه‌های خود که برخی دانشگاهی و برخی اجتماعی بود گفتند. از اعتراضاتی که نام اغتشاش گرفت و تا بی توجهی به دانشجویانی که جز داعیه وطن چیزی در دل ندارند.

عدم وجود قوه عاقله برای رسیدگی به مسائل 

فرزاد چهکندی نژاد، نماینده دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این نشست اظهار کرد: آنچه که امروز جامعه را دچار سردرگمی کرده است عدم وجود یک قوه عاقله در برخورد با مسائل مردمی است.

وی با بیان اینکه مجموعه تصمیم گیری کشور برای فرهنگ سازی مسئله حجاب کاری انجام نداده است، تصریح کرد: جدا از مسئله فرهنگی نقش کم رنگ نهادهای موثر و نهادهای امنیتی نیز در مسئله حجاب احساس شد.

چهکندی نژاد با بیان اینکه امروز جای خالی مسئولان کشوری در بین مردم و در بستر دانشگاه ملموس است، ادامه داد: حضور روشنگرانه نمایندگان عالی دولت در استان و نمایندگان مجلس در دانشگاه به شدت احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز رسانه‌ها خط مقدم جنگ تبیینی و تمیزدادن حق و باطل هستند، افزود: امروز با ضعف رسانه‌ای مدیرانی مواجهیم که نه تنها در جذب اعتبارات دستاوردی نداشته‌اند بلکه با رفتارهای خود عمده مخاطبین را به سمت رسانه‌های معاند سوق داده‌اند.

این دانشجو با بیان اینکه امروز خط مقدم جنگ رسانه‌ای خالی از بسیج رسانه و رسانه‌های دلسوز است، تصریح کرد: امروز و در این برهه حساس کنونی بسترساز ایجاد نارضایتی بحران دارو است که نیازمند  اقدامات عاجل است.

وی با بیان اینکه اگرچه اقداماتی در راستای کاهش مشکلات برداشته شده، اما تا زمانی که این آن دستاوردها در زندگی مردم احساس نشود، از نظر ما ناتمام است، اظهار کرد: خواهشمند است همانگونه که با دانشجویان خاطی برخورد می‌شود با مسئولان خاطی نیز برخورد شود.

ایجاد فرصت گفتگو برای همه تشکل‌ها

علی نوفرستی، نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند نیز گفت: یکی از بهترین ملجاها حل مسائل کشور از طریق دانشگاه‌ها و ایجاد فرصت گفتگو برای همه تشکل‌های دانشجویان است.

وی با بیان اینکه مسئولان از حضور در بین دانشجویان پرهیز نکنند تا دانشجویان در پی حل مشکلات باشند، تصریح کرد: کرسی‌های دانشجویی مهم ترین پناه حل مشکلات کشوری است؛ حال آنکه علی رغم توصیه رهبری جای این کرسی‌ها در دانشگاه خالی است.

نوفرستی ادامه داد: اقتصاد کشور زمینه ساز فرهنگ بوده و امروزه امنیت اقتصادی از مهم ترین مسائل کشور بوده که همواره دشمن در راستای کاهش این امتیت قدم برداشته است.

وی با بیان اینکه مسئولان کشور توانمندی قشر جوان را باور ندارند، تصریح کرد: جهاد تبیین باید از دانشگاه‌ها آغاز شود حال آنکه آن را باور نکرده‌ایم؛ از مهم ترین مصادیق برای  تبیین، شناساندن دشمنی‌هاست و در این راه باید از دانشجویان کمک گرفت.

فاطمه بخشی، نماینده دانشجویان فنی و حرفه‌ای استان نیز بیان کرد:  باتوجه به سخنان رهبری در سال‌های گذشته و شعار امسال مبنی بر تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین، این دانشکاه یک دانشگاه مولد، کارآفرین و مهارت آفرین است.

وی با بیان اینکه این دانشگاه تربیت کننده دانشجویانی چون شهید تهرانی مقدم است، افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای با وجود دارا بودن بالاترین تعداد دانشجو، اما  سرانه آن یک‌سوم سایر دانشگاه‌هاست.

بخشی با بیان اینکه بودجه تامین تجهیزات دانشگاهی سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان باید افزایش یابد، تصریح کرد: از مسئولان توجه بیشتری را به دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌طلبیم.

ایمان ایمانی نیا، نماینده دانشگاه بیرجند نیز با گلایه از عدم توجه با فضای مجازی و عدم مدیریت درست، تصریح کرد: مدیریت فضای مجازی در کشور امری جز فیلترینگ نیست و مردم با فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی و تحمیل شبکه‌های داخلی مخالف هستند.

وی با تاکید بر بحران در مدیریت کشور، اظهار کرد: بسیاری از جوانان در شبکه‌های اجتماعی کسب و کار اینترنتی دارند که با مدیریت غیرصحیح، اکنون بحران زیادی را در زندگی خود تجربه می‌کنند.

امیرحسین درکی، نماینده تشکل انجمن‌های اسلامی دانشگاه بیرجند نیز به ضرورت اصلاحات مدیریتی اشاره کرد و گفت: هماهنگ‌ بودن برنامه‌ها و دید کلان نگر نسبت به مسائل از مهم‌ترین ضروریات است.

وی با انتقاد از مدیریت اقتصادی کشور، اظهار کرد: بررسی تخصصی و توجه به آسیب‌ها با نظرخواهی از دانشگاه‌ها باید در راس امور باشد.

درکی ادامه داد: اکنون برنامه‌ها نتیجه بخش نیست چراکه به بخش بزرگی از جامعه یعنی دانشگاه بی توجهی شده است و نیازمند اصلاحات و تغییرات هستیم.

توجه به امید اجتماعی 

محمدحسین فروتنی، نماینده دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی بیرجند  نیز گفت: امید اجتماعی یکی از مولفه‌های حائز اهمیت در جامعه است که فقدان آن موجب یاس و افسردگی جوامع خواهد شد و توجه به آن پویایی و سرزندگی را به جامعه هدیه می‌دهد.

وی با بیان اینکه این امر زمینه ساز  تغییر و تحولات مثبت در جامعه است، تصریح کرد: ارائه ساز و کارهای مربوط به امید اجتماعی در اندیشه نطریه پردازان فراهم است.

فروتنی با بیان اینکه امروز دشمنان یک جنگ ترکیبی علیه امید اجتماعی را بکار گرفتند، اظهار کرد: یکی از موارد مطروحه در بیانیه‌ گام دوم انقلاب، این امیدآفرینی اجتماعی است و این امر با دخالت دخالت رود دانشگاه‌ها امکان پذیر است‌.

صحبت‌های دانشجویان که به اتمام رسید عده‌ای می‌خواستند خارج از لیست نوبت دهی صحبت کنند که این امر با نظر مساعد جلیلی همراه شد. دانشجویان صحبت کردند، انتقاد کرده و درد دل کردند. سعید جلیلی گوش فراداد، نوشت و سپس به پشت تریبون رفت و با رفتار پدرانه از دانشجویان خواست اگر جایی برای نشستن ندارند روی سن سخنرانی بنشینند. سپس صحبت‌هایش را آغاز کرد. پایان بخش این جلسه سه ساعت و نیمه نیز پرسش و پاسخ دانشجویی برطبق قرعه کشی در جمعی صمیمی بود که سعید جلیلی به تمام موارد مطروحه پاسخ داد.

پایان پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =