مسئولیت دامپزشکی در جهت حفظ جامعه بسیار اررشمند است

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، آیت‌الله سید علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی، امروز در دیدار با سرپرست جدید اداره کل دامپزشکی استان اظهارداشت: همان‌طور که مشهود بوده مسولیت مقدس که شما دارید زوایای مختلفی دارد که بخشی از آن به جهت بیماری‌های مشترک بین انسان و دام طبعا در راستای حفظ سلامت جامعه بوده که بسیار ارزشمند است.

وی تصریح کرد: بخشی از مسئولیت دامپزشکی به سلامت غذای مردم که بخش عظیمی از سلامت جامعه در رعایت این موضوع بوده برمی‌گردد.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی ادامه داد: مسئله دیگر جنبه کمی دارد که انجام بهداشت برای حفظ دام کمیت را در حد نیاز انسان بالا برده و موجب رفاه جامعه است.

عبادی به مسئله ذبح شرعی اشاره داشت و گفت: ذبح اسلامی و شرعی حتی به نظر کارشناسان غربی نیز دارای اهمیت در راستای حفظ سلامت انسان‌ها است.

وی با بیان اینکه به تعبیر قرآن کریم حیوان، زنده جان بوده و نباید مورد غفلت قرار گیرند و نگهداری و ذبح حیوان یک مقوله جداگانه بوده و نباید حیوانات را مورد اذیت قرار داد، افزود: یکی از ارزش های کار دامپزشکی خدمت به حیوانات زنده جان می‌باشد و اگر با توجه این احسان را انجام دهید جزو سیر و سلوک معنوی شما محسوب می‌شود.

سرپرست دامپزشکی خراسان‌جنوبی نیز در ادامه این دیدار اظهارداشت: سازمان دامپزشکی سه وظیفه اصلی را برعهده دارد که شامل کاهش بیماری‌های دامی یکی از آنها بوده که با انجام درمان موجب کاهش آلام انسانی می‌شود.

بخشی، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را از دیگر اهداف اصلی دامپزشکی برشمرد و گفت: سومین هدف این سازمان تهیه و نظارت بر فرآورده‌های خام دامی است.

وی با اشاره به اینکه نظارت‌های دامپزشکی بر دو جنبه شرعی که توسط دفتر نماینده ولی فقیه در سازمان انجام می‌گیرد و نظارت‌های بهداشتی است، بیان کرد: این نظارت‌های از زمان تولید تا سفره مردم ادامه دارد تا غذایی طاهر و طیب بر سر سفر مردم آورده شود.

وی با بیان اینکه در استان بیش از یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام وجود دارد، اضافه کرد: سالانه چهار نوبت و به تعبیر دیگر ۷ میلیون دز واکسن باید به جمعیت دامی استان تزریق می‌شود‌.

سرپرست اداره کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی به کمبود پرسنل در مجموعه دامپزشکی استان اشاره داشت و گفت: تعداد ۷۰ نفر وظیفه واکسیناسیون دام‌ها را در استان را برعهده و نسبت به انجام تکلیف خود برای کنترل و نظارت بر بیماری ها بوده انجام وظیفه می‌کنند.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 20 =