افزایش صادرات خراسان جنوبی نسبت به مدت مشابه سال گذشته

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمد کوهگرد، مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی امروز در جریان بازدید از غرفه سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی اظهارکرد: طی سه ماهه سال جاری کالاهای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان از نظر ارزشی ۱۱۸ میلیارد و ۷۰۳ هزار و ۹۹۱ دلار و از نظر وزنی ۴۹۹ هزار و ۵۹۱ تن بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۸۰ درصد افزایش داشت.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود در سه ماهه امسال گفت: طی این مدت  ۲ هزار و ۲۸ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۳۹ میلیارد و ۵۷ هزار و ۶۳۰ دلار و به وزن بالغ بر ۳۰۴ هزار و ۲۸۶ تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۹۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

کوه گرد یادآور شد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت شامل سیمان، صیفی جات، روغن، سوخت تقطیری، کاشی، مصنوعات پلاستیکی و غیره بوده است.

وی ادامه داد: عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق، ارمنستان و قزاقستان صادر شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی به میزان صادارت ماده ۱۱۶ ( کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرکات ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه های مرزس استان) اشاره داشت و اضافه کرد: کالاهای صادراتی سایر گمرکات، خروجی از مرز ماهیرود در سه ماهه امسال به ارزش ۷۹ میلیارد و ۶۴۶ هزار و ۳۶۱ دلار و به وزن بیش از ۱۹۵ هزار و ۳۰۵ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۵۸ درصد رشد را نشان می دهد.

کوه گرد بیان داشت: عمده اقلام خروجی موضوع ماده ۱۱۶ شامل سیمان، کاشی، سرامیک، موکت، کود اوره و غیره بود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال کالاهای وارداتی به ارزش یک میلیارد و ۶۳۵ هزار و ۵۸۹ دلار و به وزن ۷۳۰ تن بوده است افزود: عمده اقلام وارداتی به استان را لوازم و قظعات مربوط به معدن، شاهدانه خام، سنگ تالک و نخ پنبه ای تشکیل می دهدکه این اقلام از کشور آلمان، ترکیه و افغانستان وارد شد.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سه ماهه امسال  یک هزار و ۱۶۳ دستگاه کامیون به وزن ۲۷ هزار و ۹۸۲ تن شامل آرد، لوازم یدکی مستعمل، بادام هندی و شامپو ترانزیت شده است، خاطرنشان کرد: این اقلام از کشور ترکیه، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه، اندونزی و ویتنام از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شد.

کوه گرد ادامه داد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کامیون ۵۵ درصد و از نظر وزن ۳۷ درصد افزایش داشت.

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =