دمی با محیط‌بان نمونه کشوری؛ شکارچی شکارچیان منطقه حفاظت شده «شاسکوه»

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ درست همان زمانی که برای گفت‌وگو با وی تماس می‌گیرم در حال تعقیب و گریز با شکارچیان سنگ‌دلی‌ست که یک رأس قوچ وحشی را شکار کرده‌اند، در پی شکار یک قوچ دیگرند که او به آنها امان نمی‌دهد و بعد از تعقیب و گریز بسیار عصر همان روز خبر دستگیری شکارچیان و ملزوماتی که از آنها کشف شده در خروجی رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

درگیری این موضوع سبب می‌شود تا این فرزند طبیعت منطقه حفاظت شده شاسکوه شهرستان مرزی زیرکوه بعد از اینکه شکارچیان را به دست قانون سپرده با خبرنگار فارس تماس بگیرد تا با وی گفت‌وگو کند.

وقتی زاده طبیعت باشی به آن عشق هم می‌ورزی و همه ناملایمات و سختی‌هایش را هم به جان می‌خری حتی اگر هزاران دشمن به واسطه حفظ، حراست و پاسداری از آنچه به آن تعلق داری پیدا کنی و حتی پرونده‌های بسیار به این واسطه در محاکم قضایی داشته باشی که حتی نزدیک‌ترین افراد به تو هم علیه تو شاکی باشند.

وقتی به داد زبان‌ها بسته‌ها در دور دسترس‌ترین نقاط برسی و مادر و پدر باشی برای حفاظت از آنها حتی اگر جانت به مخاطره بیفتد خدا هم پشتیبان توست در همه امور و دستت را می‌گیرد و تو را بر بلندی قله افتخار و غرور می‌نشاند.

هرچند دشمن بسیار داری اما دوست هم بسیار داری چرا که اگر این گونه نبود عنوان شایسته محیط‌بان نمونه کشوری را از آن خود نمی‌کردی، دوستدار تو هم تک تک جانوارن، گیاهان، جنبدگان، موجودات منطفه حفاظت شده شاسکوه‌اند همان‌طور که وقتی به دردی ناعلاج مبتلا شد اگر دعای این زبان بسته‌ها نبود به‌طور حتم شفا نیافته و سلامتی‌ات را به دست نمی‌آوری.

آرام و بی صدا گرد منظومه حیات وحش گشتن حافظ آنان بودن توفقی نیست که نصیب هر کسی شود به‌طور حتم خلوت‌های بسیاری هم با خالق این منظومه در آن لحظات تنهایی و سرشار از سکوت داری و گاهی خدا را در لحظه به لحظه آن ساعتی که به طواف خانه یار با سجاده خاکی می‌روی به چشم دل می‌بینی و چه خلصه‌ای و خلوتی به از اینکه خدا را در کنار نورش در زندگیت و برکتش را در امرار و معاشت ببینی. 

خوشا به سعادت شما مردان خدایی آنجا که رام چشم‌های تزیین عقاب‌های طلایی، چشم زیبای آهوان، زیبایی بی مثال پرندگان، چهچهه مرغان آسمان، زوزه گرگ‌های بیابان و خلاصه زیبایی‌های بی حد و حصر طبیعت می‌شوید و در آن سجاده گسترده خاکی آن هنگام که به دیدار یار نائل می‌آید طلوع و غروب خورشید، بین‌الطلوعین، شفق و فلق، آسمان مخملی آبی رنگ پر از ستاره در لحظه می‌بینید و حظ لازم را می‌برید.

آری رام نگاه زبان بسته‌های زیست بومت که باشی طغیان می‌کنی در مقابل آنهایی که بخواهند کوچک‌ترین صدمه‌ای به آنها برسانند یا با صدای دلخراش گلوله‌ای از اسحله‌های شکاری لرزه بر اندام ساکنان منطقه حفاظت شده شاسکوه بیندازند.

وجب به وجب، تپه به تپه، دره به دره، این سو و آن سوی این زیستگاه را می‌شناسد و به همه فوت و فن شکارچیان هم آگاه ست به همین واسطه عرصه را بر آنها تنگ کرده و به همین خاطر هم دشمنان بسیاری دارد.

همکلام می‌شویم با «حسن نادی» محیط‌بان نمونه کشوری امسال خراسان جنوبی که حدود ۲۵ سال است که به این شغل مشغول بوده و مفختر است که نگهبانی و پاسبانی از طبیعت این مادر بی‌مثال را عهده‌دار است.

چون عشایرزاده است آشنا با وجب به وجب خاک وطن و علاقمندان به این شغل محیط‌بانی را به عنوان شغل با همه مخاطراتش برگزیده است.

۲۶ پاسبانی از حیات وحش شاسکوه

او که  ۱۲ سال به صورت افتخاری با محیط زیست همکاری داشت سال ۸۷ به صورت قراردادی وارد این مجموعه شد.

این محیط‌بان نمونه کشوری یاد آنهایی که زمینه حضورش را در این سکوت فراهم آورده‌اند را هم هیچگاه فراموش نمی‌کند و از آنها سخن به میان می‌آورد که چطور زمینه حضورش را در این مجموعه فراهم آورده‌اند.

به گفته وی آن زمان که او وارد این عرصه شد هنوز منطقه شاسکوه به منطقه حفاظت شده ارتقا نیافته بود، ساکن روستای عشایری تیگاب زیرکوه بود که رئیس اداره حفاظت محیط زیست قاینات از وی می‌خواهد با توجه به آشنایی کاملی که با منطقه دارد گزارش‌های صید و شکار را به آنها بدهد و بعد هم او را به عنوان پیمانکاری اجرای پروژه‌های ایجاد چشمه‌سارها و تانکرهای آب در منطقه شاسکوه معرفی می‌کند.

به‌واسطه همین تجربه چندین ساله از سال ۸۷ وارد مجموعه محیط‌بانی می‌شود و به پاسگاه محیط‌بانی شیخ علی می‌رود.

چشم دیدن مرا ندارند

اغلب ساکنان این منطقه چشم دیدن محیط‌بان نادی را ندارد چرا که او سدی در مقابل شکارها و صیدها بسیار آنها اما آنان مدعی‌اند که او سرچشمه رزق و روزیشان که از راه شکار است را بسته است به همین واسطه با او دشمن‌اند همیشه او و خانواده‌اش مورد لعن و نفرین این شکارچیان سخت دلند. طوری که بارها و بارها او را به مرگ تهدید کرده‌اند حتی آن زمان که در بند او بوده‌اند به واسطه تخلفی که مرتکب شده‌اند.

قاطعیت و جدیتش در مقابله با شکارچیان سبب شده تا حتی نزدیک‌ترین افراد به وی برای او پرونده‌سازی کنند و او را به محاکم قضائی بکشانند و برخی از پرونده‌ها نیز سال‌هاست که باز است و زمانی برای بستن آن نمی‌توان متصور شد.

همین تعارف نداشتنش در اجرای قانون با شکارچیان سبب شده به گفته خودش افراد بسیاری با وی دشمن شوند و به همان نسبت هم دوستدارانی دارد که شاید به زبان نیاورند اما در عمل متوجه این دوستی آنها با خودش شده است.

خاطرات بسیاری هم دارد از همه آن لحظاتی که چه تنهایی و چه با یک یا دو نفر از محیط‌بانان که تعدادشان هم در پاسگاه محیط‌بانی کریزان که او مسوولش است همین تعداد هم بیشتر نیست.

پهن کردن دام برای شکارچیان

بارها تنهایی در جنگی نابرابر مقابل شکارچیان ایستاده و آنها را بعد از تعقیب و گریزهای بسیاری در تپه‌ها و ارتفاعات آن هم پای پیاده به دام انداخته است. او دام پهن می‌کند اما نه برای حیات وحش برای شکارچیان صیادانی که چشم طمع به آنها دوخته‌اند.

به گفته وی بارها تله‌های شکارچیان هوبره که زمانی شکار و قاچاق این پرنده نادر به کشورهای حوزه خیلج فارس بسیار بود را از کار انداخته و آن قدر با آن‌ها به مقابله برخاسته که دیگر شاهد چندان جولانی  از این نوع شکارچیان در منطقه نیست.

شاید حقوقی که به واسطه این شغل می‌گیرد کفاف زندگیش را با هشت سرعائله ندهد اما چون می‌داند که دعای خیر همین زبان بسته‌های منطقه حفاظت شده شاسکوه پشت او و خانواده‌اش است به همین مقدار کم هم قانع است چرا که اگر حفظ و حراست از همین زبان بسته‌ها نبود به طور حتم از بیماری لاعلاجی که سال ۹۲ به آن مبتلا شده بود رهایی نمی‌یافت.

آرامش را از خود گرفته تا آرامش را به حیوانات منطقه حفاظت شده شاسکوه بازگرداند و همین جدیت، قاطعیت و مجری قانون بودنش هم سبب شده تا به این مهم دست یابد.

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + بیست =