مقامات آمریکا در نشست صلح اوکراین در عربستان شرکت می‌کنند

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در خصوص میزبانی عربستان سعودی از نشست صلح اوکراین گفت: ما از این نشست حمایت می‌کنیم. ما همیشه اعلام کرده ایم که در ارتباط با این جنگ (اوکراین)، مهم است اوکراین در ردیف اول مذاکرات باشد.


او افزود: مهم است کشورهایی که به صورت مستقیم موضع اوکراین را نشنیده اند، اظهارات این کشور را بشنوند. میلر اضافه کرد که تأیید می کنم مقامات آمریکایی در این نشست حضور خواهند داشت اما هنوز اسامی مشخص نشده است.


وال استریت ژورنال روز شنبه گزارش داد که عربستان سعودی از کشورهای غربی، اوکراین و کشورهای بزرگ در حال توسعه برای این مذاکرات دعوت خواهد کرد. این نشست با حضور مقامات ارشد از ۳۰ کشور جهان در روزهای ۵ و ۶ اوت (آگوست) در جده برگزار خواهد شد.


به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از وال استریت ژورنال، این مذاکرات همزمان با تشدید تلاش اروپا و واشنگتن برای افزایش حمایت بین‌المللی از خواسته‌های صلح اوکراین انجام خواهد شد.


این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ششم مرداد ماه در نشست اجلاس سران روسیه و آفریقا گفت که مسکو برای مذاکرات صلح آماده است ولی غرب نمی‌خواهد چنین مذاکراتی برگزار شود. پوتین در نشست عمومی دومین اجلاس سران روسیه و آفریقا گفت: ایالات متحده و ناتو مذاکرات با روسیه در مورد تضمین امنیت برابر برای همه کشورها را رد می‌کنند و در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین قانونی را وضع کرده است که مذاکرات با روسیه را ممنوع می‌کند.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 6 =