تنش های موقت آبی روستاهای خراسان جنوبی با آبرسانی سیار جبران می شود

خبرگزاری فارس- خراسان جنوبی؛ همین که کمی تب گرما هوا در استان بالا می رود و به اصطلاح تموز می شود بر تعداد روستاهای متقاضی آب سیار نیز در خراسان جنوبی افزوده می شود.

خشکسالی های مستمر سبب شده تا اغلب منابع آبی روستاهای خراسان جنوبی خشک شود به همین واسطه روستاهایی که وارد چرخه آبرسانی سیار شده اند زیاد است به طوری که ۳۱۶ روستا به طور ثابت آب آن ها به وسیله تانکر تامین می شود و ۱۳۲ روستا نیز در فصول گرم سال به چرخه آبرسانی سیار استان اضافه می شوند.

هرچند به واسطه گرمای بی سابقه هوا از ابتدای خرداد ماه خراسان جنوبی نیز با تنش های آبی در شهرها و روستاها مواجه شد اما با اقدامات انجام شده در شهرهای استان که تنش آبی نداشتیم و در روستاها نیز تنش های موقتی با آبرسانی سیار جبران شد.

آن طور که مهدی دوستی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: شاخص برخورداری روستا‌های استان از آب شرب ۸۹.۸۲ درصد است که میانگین کشوری این شاخص ۸۳.۶ درصد است.

وی افزود: هزار و ۳۰ روستای استان با جمعیت زیر پوشش ۲۷۵ هزار نفر از نعمت آب شرب سالم برخوردار هستند.

وی شاخص برخورداری از آب شرب در ۳۱ شهر استان با جمعیت ۵۶۱ هزار نفر را ۹۹.۸ درصد و مطابق با میانگین کشوری در این بخش عنوان کرد و گفت: در مجموع ۴۴۸ روستا با جمعیت ۵۸ هزر نفر در پیک مصرف آبرسانی سیار می‌شوند.

به گفته وی از این تعداد ۳۱۶ روستا به طور ثابت از آبرسانی سیار برخوردار هستند و ۱۳۲ روستا با جمعیت ۳۴ هزار نفر در پیک مصرف و فصول گرم به چرخه آبرسانی سیار اضافه می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از افزایش ۳۱ درصدی خدمات آبرسانی سیار در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته با۲۶ دستگاه  تانکر آب روستاها تامین می شود اما امسال به ۲۹ تانکر ارتقاء یافته و ۹ تانکر نیز از بخش خصوصی در این زمینه به کارگیری شده است که شاهد افزایش ۳۱ درصدی خدمات رسانی در این حوزه هستیم.

 دوستی از افزایش بیش از ۹۰ درصدی اعتبارات عمرانی در بخش آبرسانی روستایی در استان خبر داد و گفت: مسئله آب در صدر توجهات دولت سیزدهم با طرح جهاد آبرسانی قرار گرفته است به گونه ای که در سطح ملی نیز ۷۰  درصد اعتبارات ملی در بخش عمرانی به وزارت نیرو اختصاص یافته است.

وی به تشریح تدابیر این مجموعه برای گذر از تابستان بدون تنش آبی پرداخت و اظهار کرد: از ابتدای خرداد ماه گرمای مستمر و بی سابقه در ۱۱ سال اخیر را شاهد هستیم که سبب ایجاد تنش آبی در ۱۷ مجتمع روستایی و ۵ شهر شده است.

وی اضافه کرد: با اقدامات پیش بینی شده با مشکل تنش آبی در مناطق شهری مواجه نشدیم و در روستاها به دلیل ضعف در زیرساخت ها تنش های موقتی داشتیم که با آبرسانی سیار جبران شد.

پایان پیام/۶۹۰۷۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =