ثمره‌های شیرین داخلی‌سازی صنعت تایر در دل کویر

خبرگزاری فارس – خراسان جنوبی؛ ارمغان هفته دولت امسال در استان، افتتاح ۹۳۳ و کلنگ‌زنی ۵۴ پروژه است که این امر نشان‌دهنده حرکت رو به جلو و پویایی خراسان جنوبی برای توسعه است از جمله مهمترین و بزرگترین این پروژه‌ها بهره‌برداری در حوزه صنعت لاستیک سازی بود که تلاش و پویایی جوانان را در دل کویر خراسان جنوبی اثبات کرد.

طراحی و ساخت ماشین تایرسازی تک مرحله‌ای برای اولین‌بار در ایران و هشتمین کشور در جهان با صرفه‌جویی ۳۰۰ هزار دلاری نسبت به نمونه خارجی، بهره‌برداری از طرح تولید ۱۴ هزار تنی انواع تایر، خودکفایی در طراحی و دانش بومی محصولات و رشد ۲۹ درصدی سرانه تولید و سود خالص بیش از ۳۰ درصدی محصولات طراحی در این طرح همه اینها نمونه‌ای از پویایی این صنعت در استان است.

صاحب کرسی تایرهای سواری در کشور هستیم

به گفته سیدمحمدحسین زینلی، مدیرعامل بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی در آیین افتتاح خط تولید ۱۴ هزار تنی انواع تایرهای ویژه خودروهای شاسی بلند با حضور مسؤولان، تایر صنعت پایین‌دستی خودروسازی است، در جهان حدود ۸۲ میلیون دستگاه خودرو تولید می‌شود و در کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه، بعد از ۱۱ سال و در دولت سیزدهم، جایگاه صنعت خودرو در ایران به جایگاه چهاردهم جهان رسید که باید قدر آن را دانست.

وی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در سال ۱۴۰۴، سه میلیون خودرو تولید و ۱۵ میلیون حلقه تایر مورد نیاز است که بازار بسیار مغتنمی برای خودروسازان ایجاد خواهد شد، عنوان کرد: طرحی که امروز به بهره‌برداری می‌رسد محصولات منحصری در صنعت خودروسازی خواهد شد.

زینلی با اشاره به اینکه ۲۲ درصد تولید خودرو در کشور در حوزه شاسی بلند بوده که در گذشته از خارج از کشور تایرهای این خودروها وارد کشور می‌شده است، بیان کرد: با توجه به جاذبه‌های خودروهای شاسی‌بلند، رشد درصد بالای این خودرو در کشور را شاهد بودیم.

مدیر این کارخانه تولیدی در استان گفت: ۳۶ درصد کل تایر دنیا در سه شرکت تولید می‌شود و در کشور ایران، کارخانه لاستیک سازی بیرجند با ۱۷ درصد تولید، دومین تولیدکننده تایر کشور است و در حوزه تایرهای سواری به صورت حرفه‌ای تولید داریم.

وی با بیان اینکه قول برای تایرهای سنگین هم داده شده که تولید خواهیم کرد و این را برای خودمان تعیین تکلیف کردیم، تصریح کرد: در حال حاضر صاحب کرسی تایرهای سواری در کشور هستیم و ۵۱ درصد مجموع تایرهای شاسی بلند کشور در اینجا تولید می‌شود.

زینلی با بیان اینکه سهم کارخانه لاستیک سازی بیرجند از کل تولیدهای نیاز کشور ۴۱ درصد خواهد شد، افزود: با اجرای پروژه جدید ۶۲ میلیون دلار در سال صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت و ثمره‌های شیرین داخلی‌سازی در این طرح را شاهد هستیم.

مدیرعامل بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی با اشاره به ارزش دلاری پروژه به ازای هر واحد محصول تولیدی در مقایسه با پروژه‌های مشابه با تکنولوژی اروپایی خاطرنشان کرد: تامین مالی پروژه شامل ۴۲ درصد آورده سهام‌داران و ۵۸ درصد از منابع داخلی تسهیلات بانکی و استقراض از گروه امید بوده است.

وی گفت: حدود ۲۳ درصد از ارزش افزوده استان را  این کارخانه تامین می‌کند و رشد حدود ۵۰ درصدی ظرفیت عملی تولید شرکت در سال افزایش تولید و کاهش تورم را داشتیم.

کشور در حال توسعه و رشد و حرکت رو به جلو است

جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی نیز در این آیین با بیان اینکه کشور به یک کارگاه سازندگی تبدیل شده است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در خصوص اتفاقات خوبی که در سطح بین‌الملل و داخل کشور شاهد هستیم، فرمودند: کشور نیاز به کار جهادی و شبانه‌روزی دارد.

وی با تأکید بر اینکه نظام یک فصل سخت و سنگین با فراز و نشیب‌های نفس‌گیر را پشت سر گذاشته است و امروز روز خستگی نیست، گفت: دشمن به دنبال ناامیدسازی مردم است اما کشوئر در حال تلاش است و روز حرکت و امید است و باید این روحیه جهادی و حرکت بالنده را ادامه دهیم.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: چشم جهانیان و ملت‌های آزاده جهان، ایران را الگو و اسوه خود قرار داده است و می‌خواهد ببیند، جبهه باطل به سرکردگی آمریکا و جبهه حق با محوریت ایران و رهبری پیامبرگونه رهبری عاقبت چه می‌شود.

قناعت با اشاره به اینکه دشمنان می‌گویند که ایران در حال پاشیدن است و وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم بر عکس است و کشور در حال توسعه و رشد و حرکت رو به جلو است، افزود: پاسخ ما این است که اگر ایران در حال پاشیدن است چرا هر روز رادیوهای بیگانه و فضاهای مجازی غرب، اعتبار و وقت و انرژی می‌گذارند بر علیه ایران دروغ‌پردازی می‌کنند.

وی ادامه داد: اینکه فضاهای مجازی به ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا اینقدر راجع به ایران صحبت می‌کنند نشان‌دهنده توسعه ایران است و تنها نگران این هستند که ایران به سرمنزل مقصود برسد، الان به قله و ‌نقطه مطلوب نزدیک می‌شویم و جای خستگی نیست و روز شوق و حرکت و نشاط و امید است.

استاندار خراسان جنوبی موفقیت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین‌المللی را دلیلی بر توسعه و حرکت رو به جلو ایران دانست و گفت: عضویت در شانگهای و بریکس و قراردادهای اقتصادی ایجاد شده توسط دولت سیزدهم که خروجی آن را در سفره‌های مردم خواهیم دید پاسخی به یاوه‌گویی دشمنان است.

آغاز عملیات اجرایی واحد‌های فرآوری فراوان در استان

قناعت توافق اخیر در تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و اقرار آنها به ثمرات این توافق برای ایران اظهار داشت: دلیل سوم برای توسعه ایران، خانه تکانی، حرکت، جبران کم‌کاری‌ها و خسارت‌ها است که به عنوان مثال در استان خراسان جنوبی کارهای انجام نشده زیادی بود که اکنون شاهد پیگیری انتقال آب دریای عمان، انتقال آب به نهبندان، به صدا درآمدن سوت قطار به‌زودی و دیگر اتفاقات خوب و مبارک و حرکت‌های پرتلاش هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که مردم از مسوولان مطالبه می‌کنند ظرفیت‌های معادن است که شاهد کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی واحد‌های فرآوری فراوان در استان هستیم، بیان کرد: یکی از اتفاقات خوب در استان این پروژه بزرگ در کویرتایر است که از ویژگی‌های این طرح که نشان‌دهنده پویایی در کشور و استان است مهندسی معکوس جوانان را در استان و کشور شاهد هستیم.

قناعت با بیان اینکه کارخانه لاستیک سازی بیرجند توانسته سهم ۵۱ درصدی تایرهای شاسی بلند را به خود اختصاص بدهد در خصوص تامین نیازهای بازار ۴۱ درصد از نیاز بازار را تامین کند، افزود: صرفه‌جویی ارزی هم یک مسأله بسیار مهم و کلیدی محقق شده توسط این شرکت تولیدی است.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه جوانان اثبات کردند بن‌بست در جمهوری اسلامی معنا ندارد، عنوان داشت: از ویژگی‌های طرح منحصر به‌فرد شرکت لاستیک سازی بیرجند در کشور، ۴۲ درصد عمق داخلی‌سازی ساخت ماشین‌آلات بوده است که باعث شده این طرح و شرکت را در کشور منحصربه‌فرد بند چون از متوسط کشوری بالاتر است.

وی خاطرنشان کرد: خودکفایی در طراحی و دانش فنی محصولات باعث صرفه‌جویی ۵۰ هزار دلاری در تولید هر سایز شده که کار انقلابی و جهادی است و برای اولین بار در ایران باعث جلوگیری از هزینه ورود دانش فنی شده است.

مشکل قیمت‌گذاری دستوری شرکت‌ها برطرف شود

علی صالح‌آبادی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید نیز اظهار کرد: کارخانه لاستیک سازی بیرجند جزو شرکت‌های خوب استان و مجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری امید است که ظرفیت ۳۱ هزار تن داشت که این ظرفیت اکنون به ۵۰ درصد افزایش یافته و به حدود ۴۵ هزار تن می‌رسد که اتفاق خوب و مثبتی برای سهامداران و مجموعه امید است.

وی با اشاره به اینکه  این واحد تولیدی لاستیک جزو اولین شرکت هایی بود که وارد فرابورس شد و شرکت فرابورس ایران در ابتدا با حضور شرکت  این شرکت تولیدی و یک شرکت دیگر افتتاح شد، افزود: بیش از ۳۱ هزار سهام‌دار این شرکت از اقصی نقاط کشور دارد و این به دلیل قدمت بالای آن است.

صالح‌آبادی ادامه داد: شرکت لاستیک سازی بیرجند جزو شرکت‌های سهامی واقعی بازار سرمایه کشور با تعدادی سهامداران خرد با اشتغالزایی بیش از شش هزار نفر است و سهم خوبی در تولید تایر کشور دارد و حدود ۲۵ درصد شاغلان آن جزو خانواده شهدا و جانبازان هستند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید ‌با بیان اینکه  کارخانه لاستیک سازی بیرجند جزو شرکت‌های نمونه کشوری است که در شاخص‌های مختلف تولیدی و دانش بنیانی خوب است، افزود: کارهای بسیار خوب دانش بنیانی در این کارخانه انجام شده است که شرکت امید از این موضوع حمایت و پشتیبانی می‌کند.

وی با اشاره به ساخت داخلی که در این شرکت اتفاق افتاده، گفت: پروژه امروز جزو پروژه‌های است که می‌تواند شرکت را در استاندارد بالاتری قرار دهد و یکی از مشکلات شرکت، قیمت‌گذاری دستوری محصولات شرکت است که باید کمک کنیم این مقوله برطرف شود چراکه هر چه سودآوری داشته باشد در توسعه شرکت سرمایه‌گذاری می‌شود.

صالح‌آبادی نگاه به این شرکت را حمایتی دانست و خاطرنشان کرد: هلدینگ سرمایه‌گذاری امید با حجم سرمایه‌گذاری گسترده با ارزش بیش از ۲۰۰ همت است که در حوزه‌های مختلف توزیع شده است و افتخار این است که امروز عمده سرمایه‌گذاری ما در بازار سرمایه حضور دارد.

وی گفت: امیدوارم محصولات این شرکت  را هم در تابلوی بورس در بازار شفاف ارائه کنیم و کمک خواهیم کرد که کویرتایر با حمایت همه جانبه در تامین مالی و توسعه ظرفیت‌ها به جلو حرکت کند.

دوای تمام زخم‌های بیکاری و‌ گرانی، رونق تولید است

حسین خسروی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی هم گفت: یکی از درس‌های سیره امام حسین (ع) که می‌شود، فرا گرفت درس شکرگزاری است که اگر این نباشد کفران نعمت دامان ما را خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در بحث‌های مدیریتی، بودجه، شایستگی مدیران و حمایت‌ها موثر است اما به لحاظ اعتقادی اگر شکرگزار نباشیم به توسعه و پیشرفت نمی‌رسیم، اظهار داشت: دولتمردان از ملت سپاسگزاری کنند چون مردم در همه صحنه‌های نظام حضور داشتند و مردم نیز سپاسگزار خدمات دولت‌ها به تناسب خدمات آنها باشند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اولین ویژگی دولت سیزدهم مدیریت میدانی است که بی‌سابقه و کم‌نظیر است، بیان کرد: دولت وارد کارهای زیر بنایی شده است و به همت دولت در سطح بین‌الملل نیز موضوع شانگهای و بریکس انجام شد.

خسروی با تأکید بر اینکه باید در زمینه تولید هزینه شود چرا که دوای تمام زخم‌های بیکاری و‌ گرانی، رونق تولید است، تصریح کرد: باید موانع را از سر راه واحد‌های تولیدی برداشت و در خراسان جنوبی نیز با وجود ضعف زیرساخت‌ها اما شاهد رونق تولید به ویژه در حوزه لاستیک‌سازی هستیم.

 وی خاطرنشان کرد: هر چه حمایت‌های ملی و استانی بیشتر شود تکامل تولید از نظر کیفی و کمی بیشتر می‌شود و امیدواری مردم و مسؤولان و توسعه استان را به دنبال خواهد داشت.

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =