افزایش فرصت های سرمایه گذاری شهری خراسان‌جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، علیرضا صفری، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هفته دولت فرصت مناسبی برای تبیین دستاوردهای دولت است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۶۸ درصد جمعیت استان در شهرها سکونت دارند، افزود: از مجموع یک هزار و ۴۲۴ شهر کشور، ما با ۳۱ شهر حدود ۵.۲ درصد شهرهای کشور را در استان خراسان جنوبی داریم.

وی گفت: سال ۱۴۰۱ مبلغ ۸۴۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری‌های استان بوده که در سال ۱۴۰۲ با افزایش ۷۳ درصدی به عدد یک هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان افزایش یافته است. 

مدیرکل امور شهری استانداری خراسان‌جنوبی با بیان این که این میزان افزایش در بررسی بلند‌مدت بودجه در شهرداری‌های استان، یکی از بالاترین و شاخص‌ترین ارقام بودجه از زمان تاسیس خراسان جنوبی محسوب می‌شود افزود: عظمیت این کار زمانی مشخص می‌شود که بودجه شهرداری‌ها در سال ١۴٠٠، ۵۵۴ میلیارد تومان بوده که تنها ظرف دو سال این رقم، ١۶٢ درصد افزایش یافته است و مهمتر اینکه تمام بودجه شهرداری‌ها به‌صورت ١٠٠ درصد تحقق پیدا کرده و امسال هم تحقق خواهد یافت. 

صفری ادامه داد: حتی بر اساس اصلاح متمم‌های بودجه، برخی شهرداری‌ها در پایان سال افزایش بودجه را شاهد هستند که امیدواریم امسال هم این مهم انجام شود.

به گفته وی این افزایش‌ها درحالی رقم می‌خورد که با جنگ اقتصادی و تحریم‌ها مواجه هستیم.

مدیرکل امور شهری استانداری خراسان جنوبی گفت: میزان کمک‌های دولتی و واریز وجوه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و وزارت کشور در پنج ماهه نخست امسال بالغ‌بر ١٧١ میلیارد تومان به شهرداری‌ها بوده که نسبت به پنج ماهه مشابه در سال گذشته حدود ٣٣ درصد رشد داشته است. 

صفری با بیان اینکه در سال گذشته ۶٣ درصد بودجه شهرداری‌های استان با مبلغ ۵٣٠ میلیارد تومان از محل کمک‌های دولتی محقق شده افزود: یعنی از ٨۴٠ میلیارد تومان، ۵٣٠ میلیارد را دولت به شهرداری‌ها کمک کرده در‌حالی‌که این کمک‌ها در سال ١۴٠٠ مبلغ ٢٣٨ میلیارد تومان و حدود ۴١ درصد بودجه بوده است. 

مدیرکل دفتر شهری استانداری ادامه داد: در پنج ماهه ابتدای امسال هم ١٧١ میلیارد تومان به شهرداری‌ها کمک شده و در مجموع در سال ١۴٠٠، مبلغ ٢٣٨ میلیارد تومان اعتبار شهرداری‌ها بوده، یعنی در پنج ماهه نخست امسال معادل ٧٠ درصد کل کمک‌های سال ١۴٠٠ به شهرداری‌های استان پرداخت شده است.

به گفته وی عمده این کمک‌ها در قالب مالیات بر ارزش افزده، تملک دارایی و ارزش ریالی قیر تخصیصی، ماده ۴٢، قانون رسیدگی به تخلفات به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود.

صفری در ادامه به حوزه ماشین‌آلات و کمک‌های تجهیزاتی شهرداری‌ها هم اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌های استاندار و معاون عمرانی استانداری در سال ١۴٠١ و پنج ماهه ابتدای امسال، تعداد ۴٧ دستگاه ماشین‌آلات مختلف به شهرداری استان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه تعداد محدودی از این ماشین‌آلات عمرانی تحویل و تعدادی در حال واگذاری است افزود: سه دستگاه لودر، یک دستگاه بیل زنجیری، یک دستگاه بکهو لودر، یک دستگاه خودروی آتش نشانی سنگین، چهار خودروی آتش نشانی نیمه‌سنگین، دو دستگاه شاسی حمل زباله ۶ تنی و هشت دستگاه کم‌پرسی تحویل شهرداری‌های استان شده است.

مدیرکل دفتر شهری استانداری گفت: میزان کمک‌های دولتی در حوزه ماشین‌آلات امسال در مقایسه با دولت دوازدهم، ۶ برابر افزایش یافته است. 

صفری مجموع ارزش ریالی کمک‌های دولت دوازدهم در حوزه ماشین‌آلات را ۴ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در سال‌جاری هشت دستگاه کم‌پرسی با اعتباری بالغ‌بر ٢۴ میلیارد تومان به برخی شهرداری‌ها اختصاص یافته است.

وی گفت: در سال گذشته دو دستگاه ست امداد و نجات، ١٢ دست لباس امدادی با ارزش ۶٨٠ میلیون تومان و ١٣ دستگاه ون هم به شهرداری‌ها تحویل شده است.

به گفته وی؛ کمک‌های دولتی دولت سیزدهم به شهرداری‌های استان در طول تاریخ تاسیس استان بی‌نظیر بوده است.

مدیرکل دفتر شهری استانداری با بیان اینکه دولت با اختصاص ۵ هزار و ٩٣۴ تن قیر رایگان به شهرداری‌های استان سهم بسزایی در حوزه آسفالت معابر داشته گفت: شهرداری‌های استان با ۶٩ عنوان پروژه با اعتبار ١۶٢ میلیارد تومان سهم عمده‌ای در برنامه‌های هفته دولت داشته‌اند.

وی افزود: مهمترین پروژه‌های شهرداری‌ها در هفته دولت جدولگذاری، تکمیل بلوارها، روکش آسفالت‌ها، احداث کارگاه‌های بلوکه زنی و اجرای کانال آب‌های سطحی بوده است.

صفری با بیان اینکه در سال ١۴٠١ فرصت سرمایه‌گذاری شناسایی شده ٣۵ سرفصل بوده و امسال به ٨٩ فرصت سرمایه گذری افزایش یافته، اظهار داشت: هشت سرفصل با سرمایه‌گذار منعقد شده که تعدادی در حال اجرا و بهره‌برداری است.

پایان پیام


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =