کلاهبرداری با ترفند انتشار آگهی استخدام

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، سرهنگ قدرت الوانی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان‌جنوبی امروز به رسانه ها اعلام کردک از آنجایی‌که افراد زیادی در سطح جامعه جویای شغل هستند، شیادان سایبری با سوء استفاده از این موضوع با درج آگهی‌های استخدامی کاذب در فضای مجازی و همچنین سایت‌های آگهی آنلاین اقدام به کلاهبرداری از عموم مردم می‌‌کنند. 

وی افزود: سودجویان با شیوه های مختلف از قبیل درخواست مبلغ برای تشکیل پرونده استخدامی و عدم عودت آن، پرداخت نکردن دستمزد بعد از انجام کار به بهانه های مختلف،سوء استفاده از مدارک هویتی، سوء استفاده از کارت و حساب بانکی دست به کلاهبرداری می زنند. 

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان‌جنوبی بیان داشت: با توجه به این که مجرمان در ابتدا درخواست رزومه کاری، کپی کارت ملی و شناسنامه و مدارک تحصیلی و … می‌ کنند این خطر وجود دارد که فرد مجرم از این مدارک و اطلاعات سوء استفاده و اقدام به کلاهبرداری و اخاذی از دیگر قربانیان کند. 

سرهنگ الوانی به همشهریان و هم استانی های گرامی توصیه کرد:  در فضای مجازی به این گونه آگهی ها اعتماد نکنید و قبل از انجام هر گونه فعالیت، هویت کارفرما و مکان شغلی را احراز کنید. 

وی با بیان این که در آگهی‌های کاریابی از پرداخت هر گونه وجهی به بهانه‌های مختلف خودداری کنید افزود: در فضای مجازی به افراد ناشناس اعتماد نکنید و  نباید برای افراد ناشناس مدارک هویتی خود را ارسال کنید، چرا که به راحتی می‌توانند از مدارک شما سوء استفاده کرده و با آنها کلاهبرداری کنند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان‌جنوبی ادامه داد: درصورت مواجه شدن با چنین آگهی‌هایی باید از آگهی دهنده آدرس دفتر شرکت را برای مراجعه حضوری درخواست کرده و با بررسی مجوزهای آنها و استعلام از سازمان‌های ذیربط، پس از اطمینان از اصالت و صحت مجوزها، اقدام به ثبت نام کنید. 

سرهنگ الوانی اضافه کرد: موسسات کاریابی بسیاری در حال فعالیت رسمی هستند که شهروندان برای جستجوی شغل مناسب خود می‌توانند به این موسسات مراجعه کنند و نیازی نیست که به سایت‌های نامعتبر مراجعه کنند. 

همچنین مردم در برخورد با این آگهی ها باید هوشیار بوده و به خاطر داشته باشند که پلیس فتا هیچ‌ گونه مجوزی برای فعالیت تجاری، فرهنگی و… در بستر اینترنت صادر نمی‌کند و آگهی های تبلیغاتی که با درج کردن مجوز از پلیس فتا در فضای مجازی فعالیت دارند؛ کلاهبرداری است. 

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =